Spór o pożyczki z "tarczy". Wojewoda: Warszawa nie radzi sobie z wypłatami. Ratusz odpowiedział

Źródło:
PAP
Olszewski: dane ministerstwa nie pokrywają z tym, co przekazują nam urzędy pracy
Olszewski: dane ministerstwa nie pokrywają z tym, co przekazują nam urzędy pracyMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Olszewski: dane ministerstwa nie pokrywają z tym, co przekazują nam urzędy pracyMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Zdaniem wojewody Konstantego Radziwiłła, Warszawa zaniża mazowieckie statystyki związane z wypłatą pożyczek mikroprzedsiębiorcom w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej. Według niego radzi sobie z tym zadaniem znacznie gorzej niż inne gminy na Mazowszu. Z kolei wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski twierdzi, że dane ministerstwa są "niewiarygodne", a liczba rozpatrywanych wniosków dynamicznie rośnie.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej z udziałem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podsumował dotychczasową realizację "tarczy antykryzysowej" na Mazowszu.

Wojewoda: Warszawa zaniża statystyki

Jak zaznaczył, wsparcie dla Mazowsza wynosi 452 miliony złotych. - Przekłada się to na 103 tysiące miejsc pracy na Mazowszu, to jest ogromne wsparcie dla zagrożonych bezrobociem – powiedział Radziwiłł. Z kolei świadczenia postojowe wypłacane przez ZUS w województwie mazowieckim opiewają na kwotę 300 milionów złotych i dotyczą ponad 154 tysięcy osób. - I wreszcie pożyczki na ogólną kwotę 5,5 miliarda złotych w skali kraju, na Mazowszu mamy do dyspozycji 658,6 tysiąca złotych, a liczba przyznanych pożyczek na Mazowszu to już ponad 130 tysiące złotych - wyliczył wojewoda.

Jak ocenił, Mazowsze wypada blado na tle Polski w kwestii wypłacania pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. A mazowieckie statystyki ma zaniżać tylko Warszawa. - Na dzień wczorajszy odsetek wykonanego zadania jest tylko na poziomie 26 procent. Muszę powiedzieć, że to jest przykry aspekt tej statystyki, bo dotyczy największego miasta w Polsce. Na 114 tysięcy wniosków złożonych przez mikroprzedsiębiorców w Warszawie, nadal nierozpatrzonych jest 85 tysięcy wniosków - stwierdził Radziwiłł.

Jak dodał, realizacja wniosków to potężne wyzwanie, któremu warszawski urząd pracy musi sprostać. - A jeśli sobie z tym nie radzi, to urząd miasta Warszawy, prezydent Warszawy, powinni wesprzeć te działania tak, żeby natychmiast te pieniądze trafiły do tych mikroprzedsiębiorców - ocenił.

"W Warszawie odsetek wykonanego zadania jest na poziomie 26 procent"
"W Warszawie odsetek wykonanego zadania jest na poziomie 26 procent"TVN24

Olszewski: wiarygodność danych jest bardzo niska

Z kolei wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił podczas wtorkowej konferencji, że zadał pytanie szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, skąd biorą się tak potężne, jego zdaniem rozbieżności, w danych prezentowanych przez nią na konferencjach prasowych, a tym, co pokazują urzędy pracy. - Nie uzyskaliśmy odpowiedzi, w związku z czym śmiem twierdzić, że wiarygodność podawanych przez ministerstwo danych, bez podania tych wyjaśnień, jest naprawdę bardzo niska - powiedział.

- Czekamy cały czas na to, żeby pani minister ustosunkowała się do tego, skąd te rozbieżności - dodał. Zaznaczył też, że Warszawa otrzymuje dużo sygnałów z urzędów pracy w innych miastach, które także zwracają uwagę na pojawiające się różnice w prezentowanych danych.

Niecałe dwa tygodnie temu Ministerstwo Rodziny zaprezentowało na grafice, jak w wybranych miastach powiatowych urzędy pracy radzą sobie z pozytywnym rozpatrzeniem wniosków o mikropożyczki w ramach "tarczy antykryzysowej". Sprawą danych zajęła się redakcja Konkret24. Gdy poprosiła te same urzędy pracy o dane za ten sam okres - wyniki okazały się inne. Różnice sięgały nawet 49 punktów procentowych.

Jak przekazał, do tej pory w Warszawie rozpatrzono 40 tysięcy wniosków. - Dla porównania jest to taka liczba, jaką w przypadku niektórych miast jest liczba wszystkich wniosków, które wpłynęły w ogóle do urzędów pracy - powiedział. Poinformował także, że łącznie przedsiębiorcom zostało wypłaconych prawie 185 milionów złotych.

Olszewski zaznaczył, że warszawski ratusz prosił ministerstwo, aby zostały wprowadzone zmiany w przepisach i od 4 kwietnia cały czas na to czeka. Chodzi o taką zmianę w przepisach, aby zadania urzędu pracy mogły być realizowane również przez inne jednostki miasta. Jednak projekt ustawy w tej sprawie trafił do Sejmu ponad półtora miesiąca później.

W Warszawie cztery razy więcej wniosków niż w niektórych miastach
W Warszawie cztery razy więcej wniosków niż w niektórych miastachMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Liczba wniosków ulega stabilizacji

Wiceprezydent stolicy zwrócił także uwagę na potężne dysproporcje w kwestii obłożenia pracą poszczególnych urzędów pracy i ich urzędników. Przedstawił wykres pokazujący, ile wniosków przypada na jednego urzędnika w Warszawie, a ile w pozostałych miastach w kraju. Przypomniał też, że w stolicy prezydent Rafał Trzaskowski zadecydował o oddelegowaniu 150 osób do pomocy przy realizacji wniosków.

Olszewski poinformował, że liczba składanych wniosków ulega stabilizacji i we wtorek wynosi około 114 tysięcy. Zaznaczył jednocześnie, że ponad 10 procent z nich jest złożonych w wersji papierowej, co - w przypadku systemu, z jakiego korzystają urzędnicy - oznacza konieczność przepisywania tych wniosków do systemów ministerstwa pracy. - Natomiast wdrożona w ubiegłym tygodniu automatyzacja procesów, na którą nie mogliśmy się doczekać i która została wykonana własnymi siłami, spowodowała dynamiczny przyrost liczby rozpatrywanych wniosków - zastrzegł.

"Rozpatrzenie wniosku nie trwa cztery minuty"

Podczas konferencji Olszewski został także zapytany, ilu przedsiębiorców w Warszawie wciąż czeka na wypłaty z "tarczy antykryzysowej", ponieważ zgodnie z danymi, przedstawionymi we wtorek przez minister Marlenę Maląg jest to 85 tysięcy przedsiębiorców, przy czym - jak mówiła szefowa resortu pracy - rozpatrzenie wniosku zajmuje około czterech minut.

- Praca nad rozpatrzeniem jednego wniosku nie trwa cztery minuty - powiedział Olszewski, dodając, że w przeciwieństwie do minister Maląg, która przyznała się, że sama nie rozpatrywała wniosku, on usiadł z pracownikami i to zrobił. Podkreślił, że dziennie jedna osoba jest w stanie obsłużyć od 15 do 20 wniosków. Zastrzegł przy tym, że w przypadku papierowych wniosków jest to czasami jedynie od dwóch do trzech dziennie.

Autorka/Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Zbiornik został uszczelniony. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec trzech zatrzymanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Ostatni z podejrzanych - Łukasz Żak - jest poszukiwany. Prokuratura poinformowała o wystawieniu za nim listu gończego. W sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, które miały utrudniać postępowanie.

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z mieszkań przy placu Hallera doszło do pożaru. Do akcji wkroczyli strażacy, którzy prowadzili działania z podnośnika oraz z klatki schodowej.

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dom Studenta nr 7 "Sulimy" położony jest na Służewie. Może w nim zamieszkać 380 studentów. Mają do dyspozycji 130 jedno- i dwuosobowych pokojów. Wkrótce rozpocznie się kwaterowanie pierwszych mieszkańców.

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Źródło:
PAP

Nie miał uprawnień i był pijany. Mimo to wsiadł na motocykl. Na Białołęce wjechał w taksówkę i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Został ujęty przez strażnika miejskiego, który podbiegł, sądząc, że będzie walczył o życie motocyklisty.

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilku pijanych chłopaków przepychało się dla żartu na bulwarach wiślanych. Dla jednego z nich skończyło się to upadkiem, uderzeniem o krawężnik i 7-centrymetrową raną głowy. Uratowali go strażnicy miejscy.

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci oraz strażacy z Warszawy i okolic biorą udział w akcji ratowniczej w miejscowościach, które ucierpiały wskutek powodzi. Serca i portfele otworzyli też warszawiacy.

Policjanci i strażacy z Mazowsza pomagają powodzianom

Policjanci i strażacy z Mazowsza pomagają powodzianom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasjonaci historii wydostali z dna Wisły dwa wagoniki z czasów II wojny światowej oraz fragment płyty kamiennej z pałacu Villa Regia, którą w czasie potopu próbowali wywieźć Szwedzi.

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku pod Mińskiem Mazowieckim. Do sprawy zatrzymano cztery osoby, matka dziecka przebywa w szpitalu.

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas kontroli drogowej warszawscy policjanci zatrzymali 56-latka. Mężczyzna, jadąc ulicą Puławską, przekroczył prędkość. W systemach policyjnych widniał jako osoba poszukiwana przez prokuraturę w Gratzu do odbycia ponad 12 lat więzienia za oszustwa "na wnuczka". Nieoficjalnie ustaliliśmy, że zatrzymany to "król mafii wnuczkowej" Arkadiusz Ł., pseudonim "Hoss".

Poszukiwany "król mafii wnuczkowej" wpadł, bo przekroczył prędkość

Poszukiwany "król mafii wnuczkowej" wpadł, bo przekroczył prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg PKP Intercity, jadący z Warszawy Wschodniej w kierunku Łodzi, został obrzucony kamieniami. Jak zapewnił rzecznik przewoźnika, uszkodzenia były niewielkie i nie zagrażały dalszej jeździe. Skład zostanie naprawiony.

Pociąg obrzucony kamieniami

Pociąg obrzucony kamieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl