Spór o pożyczki z "tarczy". Wojewoda: Warszawa nie radzi sobie z wypłatami. Ratusz odpowiedział

Źródło:
PAP
Olszewski: dane ministerstwa nie pokrywają z tym, co przekazują nam urzędy pracy
Olszewski: dane ministerstwa nie pokrywają z tym, co przekazują nam urzędy pracyMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Olszewski: dane ministerstwa nie pokrywają z tym, co przekazują nam urzędy pracyMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Zdaniem wojewody Konstantego Radziwiłła, Warszawa zaniża mazowieckie statystyki związane z wypłatą pożyczek mikroprzedsiębiorcom w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej. Według niego radzi sobie z tym zadaniem znacznie gorzej niż inne gminy na Mazowszu. Z kolei wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski twierdzi, że dane ministerstwa są "niewiarygodne", a liczba rozpatrywanych wniosków dynamicznie rośnie.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej z udziałem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podsumował dotychczasową realizację "tarczy antykryzysowej" na Mazowszu.

Wojewoda: Warszawa zaniża statystyki

Jak zaznaczył, wsparcie dla Mazowsza wynosi 452 miliony złotych. - Przekłada się to na 103 tysiące miejsc pracy na Mazowszu, to jest ogromne wsparcie dla zagrożonych bezrobociem – powiedział Radziwiłł. Z kolei świadczenia postojowe wypłacane przez ZUS w województwie mazowieckim opiewają na kwotę 300 milionów złotych i dotyczą ponad 154 tysięcy osób. - I wreszcie pożyczki na ogólną kwotę 5,5 miliarda złotych w skali kraju, na Mazowszu mamy do dyspozycji 658,6 tysiąca złotych, a liczba przyznanych pożyczek na Mazowszu to już ponad 130 tysiące złotych - wyliczył wojewoda.

Jak ocenił, Mazowsze wypada blado na tle Polski w kwestii wypłacania pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. A mazowieckie statystyki ma zaniżać tylko Warszawa. - Na dzień wczorajszy odsetek wykonanego zadania jest tylko na poziomie 26 procent. Muszę powiedzieć, że to jest przykry aspekt tej statystyki, bo dotyczy największego miasta w Polsce. Na 114 tysięcy wniosków złożonych przez mikroprzedsiębiorców w Warszawie, nadal nierozpatrzonych jest 85 tysięcy wniosków - stwierdził Radziwiłł.

Jak dodał, realizacja wniosków to potężne wyzwanie, któremu warszawski urząd pracy musi sprostać. - A jeśli sobie z tym nie radzi, to urząd miasta Warszawy, prezydent Warszawy, powinni wesprzeć te działania tak, żeby natychmiast te pieniądze trafiły do tych mikroprzedsiębiorców - ocenił.

"W Warszawie odsetek wykonanego zadania jest na poziomie 26 procent"
"W Warszawie odsetek wykonanego zadania jest na poziomie 26 procent"TVN24

Olszewski: wiarygodność danych jest bardzo niska

Z kolei wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił podczas wtorkowej konferencji, że zadał pytanie szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, skąd biorą się tak potężne, jego zdaniem rozbieżności, w danych prezentowanych przez nią na konferencjach prasowych, a tym, co pokazują urzędy pracy. - Nie uzyskaliśmy odpowiedzi, w związku z czym śmiem twierdzić, że wiarygodność podawanych przez ministerstwo danych, bez podania tych wyjaśnień, jest naprawdę bardzo niska - powiedział.

- Czekamy cały czas na to, żeby pani minister ustosunkowała się do tego, skąd te rozbieżności - dodał. Zaznaczył też, że Warszawa otrzymuje dużo sygnałów z urzędów pracy w innych miastach, które także zwracają uwagę na pojawiające się różnice w prezentowanych danych.

Niecałe dwa tygodnie temu Ministerstwo Rodziny zaprezentowało na grafice, jak w wybranych miastach powiatowych urzędy pracy radzą sobie z pozytywnym rozpatrzeniem wniosków o mikropożyczki w ramach "tarczy antykryzysowej". Sprawą danych zajęła się redakcja Konkret24. Gdy poprosiła te same urzędy pracy o dane za ten sam okres - wyniki okazały się inne. Różnice sięgały nawet 49 punktów procentowych.

Jak przekazał, do tej pory w Warszawie rozpatrzono 40 tysięcy wniosków. - Dla porównania jest to taka liczba, jaką w przypadku niektórych miast jest liczba wszystkich wniosków, które wpłynęły w ogóle do urzędów pracy - powiedział. Poinformował także, że łącznie przedsiębiorcom zostało wypłaconych prawie 185 milionów złotych.

Olszewski zaznaczył, że warszawski ratusz prosił ministerstwo, aby zostały wprowadzone zmiany w przepisach i od 4 kwietnia cały czas na to czeka. Chodzi o taką zmianę w przepisach, aby zadania urzędu pracy mogły być realizowane również przez inne jednostki miasta. Jednak projekt ustawy w tej sprawie trafił do Sejmu ponad półtora miesiąca później.

W Warszawie cztery razy więcej wniosków niż w niektórych miastach
W Warszawie cztery razy więcej wniosków niż w niektórych miastachMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Liczba wniosków ulega stabilizacji

Wiceprezydent stolicy zwrócił także uwagę na potężne dysproporcje w kwestii obłożenia pracą poszczególnych urzędów pracy i ich urzędników. Przedstawił wykres pokazujący, ile wniosków przypada na jednego urzędnika w Warszawie, a ile w pozostałych miastach w kraju. Przypomniał też, że w stolicy prezydent Rafał Trzaskowski zadecydował o oddelegowaniu 150 osób do pomocy przy realizacji wniosków.

Olszewski poinformował, że liczba składanych wniosków ulega stabilizacji i we wtorek wynosi około 114 tysięcy. Zaznaczył jednocześnie, że ponad 10 procent z nich jest złożonych w wersji papierowej, co - w przypadku systemu, z jakiego korzystają urzędnicy - oznacza konieczność przepisywania tych wniosków do systemów ministerstwa pracy. - Natomiast wdrożona w ubiegłym tygodniu automatyzacja procesów, na którą nie mogliśmy się doczekać i która została wykonana własnymi siłami, spowodowała dynamiczny przyrost liczby rozpatrywanych wniosków - zastrzegł.

"Rozpatrzenie wniosku nie trwa cztery minuty"

Podczas konferencji Olszewski został także zapytany, ilu przedsiębiorców w Warszawie wciąż czeka na wypłaty z "tarczy antykryzysowej", ponieważ zgodnie z danymi, przedstawionymi we wtorek przez minister Marlenę Maląg jest to 85 tysięcy przedsiębiorców, przy czym - jak mówiła szefowa resortu pracy - rozpatrzenie wniosku zajmuje około czterech minut.

- Praca nad rozpatrzeniem jednego wniosku nie trwa cztery minuty - powiedział Olszewski, dodając, że w przeciwieństwie do minister Maląg, która przyznała się, że sama nie rozpatrywała wniosku, on usiadł z pracownikami i to zrobił. Podkreślił, że dziennie jedna osoba jest w stanie obsłużyć od 15 do 20 wniosków. Zastrzegł przy tym, że w przypadku papierowych wniosków jest to czasami jedynie od dwóch do trzech dziennie.

Autorka/Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl