Urodziny Ohlssona, utwory Góreckich, muzyka z Ukrainy. Nowy sezon w Filharmonii Narodowej

Źródło:
PAP

Skrzypaczka Julia Fischer, dyrygent i wiolonczelista Nicolas Altstaedt, dyrygent Jonathan Darlington, pianiści Garrick Ohlsson, Evgeny Kissin, a także saksofonista Branford Marsalis są wśród artystów, którzy wystąpią w nowym sezonie 2022/23 w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Wykonaniem przez chór i orkiestrę Filharmonii Narodowej II Symfonii c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera rozpocznie się nowy sezon w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncerty odbędą się w piątek i sobotę. Partie solowe wykonają Joanna Freszel (sopran) i Nora Gubisch (mezzosopran). Muzyków poprowadzi dyrektor artystyczny Andrzej Boreyko.

Soliści

W tym sezonie publiczność będzie mogła posłuchać pianistów, takich jak Jakub Kuszlik, Lucas Debargue i Garrick Ohlsson. Evgeny Kissin wykona III koncert fortepianowy d-moll Rachmaninowa, Władysław Kłosiewicz - koncert klawesynowy Bohuslava Martinu, a skrzypek Bartłomiej Nizioł - "Mity" Karola Szymanowskiego w wersji na orkiestrę i skrzypce. Skrzypaczka Julia Fischer wystąpi w styczniu. Dyrektor Boreyko powiedział w czwartek, że zna ją od wielu lat. - Ona specjalnie dla nas nauczy się koncertu Karłowicza i zapowiedziała, że zamierza grać ten koncert na świecie. Oby tak było, bo najlepiej promować mniej znaną na świecie muzykę polską, gdy zaangażuje się w to wielka gwiazda - zapowiedział.

Zagrają też wiolonczeliści Daniel Muller-Schott i Jean-Guihen Queyras, a gitarzysta Pablo Sainz-Villegas zagra Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo. Wystąpi też saksofonista jazzowy Branford Marsalis.

Dyrygenci

W tym sezonie w filharmonii wystąpią dyrygenci tacy jak m.in.: Nicolas Altstaedt, Ruth Reinhardt, Tania Miller i Marta Gardolińska czy Jonathan Darlington, który zadyryguje podczas koncertu z okazji 75. urodzin Garricka Ohlssona. Krzesimir Dębski poprowadzi swój koncert urodzinowy, z muzyką filmową.

Członkowie orkiestry Filharmonii Narodowej również występują jako soliści. W październiku kierownik sekcji waltorni Gabriel Czopka wykona I koncert Straussa na róg i orkiestrę Es-dur.

W tym roku w Filharmonii Narodowej koncertami obchodzone będą takie jubileusze jak 100. rocznica urodzin Kazimierza Serockiego, 110-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego, 100. rocznica urodzin Andrzeja Hiolskiego (na koncercie tym wystąpi Matthias Goerne). Koncert na perkusję i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej uświetni koncert z okazji 80. urodzin kompozytorki.

Ukraina

Odbywać się będą też koncerty kameralne. Dyrektor Boreyko podczas konferencji prasowej zaprosił na koncert pt. "Góreccy", który odbędzie się 11 października. - Zabrzmią utwory Mikołaja Góreckiego - syna i Henryka Mikołaja Góreckiego - ojca - zapowiedział, dodając, że w programie nie zabraknie akcentów ukraińskich. Boreyko powiedział, że muzyka ukraińska była zaniedbywana przez wiele lat, ale w tym roku na całym świecie, i w Polsce i w FN, akcent ukraiński będzie "dość znaczący". 13 października wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy pod dyrekcją Volodymyra Sirenki. Solistą w koncercie będzie skrzypek Dmytro Udovychenko. Wykonają oni utwory ukraińskich kompozytorów Maksima Berezowskiego i Jewhena Stankowycza oraz Fina Jeana Sibeliusa.

W repertuarze orkiestry FN znajdą się też utwory ukraińskie, takich kompozytorów jak Victoria Poleva, Borys Latoszyński, Jewhen Stankowycz oraz Walentyna Sylwestrowa. Boreyko opowiadał, że zabrzmią trzy utwory Sylwestrowa, w tym prawykonanie jego VIII Symfonii.

Transmisje

Sześć koncertów w tym sezonie będą transmitowanych. Pierwszy z nich to koncert inauguracyjny, który odbędzie się 1 października, podczas którego orkiestra i chór Filharmonii Narodowej wykonają II Symfonię c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera. Jako solistki wystąpią Joanna Fleszer (sopran) i Nora Gubisch (mezzosopran).

W tym roku 70-lecie obchodzi Chór Filharmonii Narodowej. Dyrektor chóru Bartosz Michałowski powiedział, że 6 maja odbędzie się koncert chóru FN, niemalże co do dnia w 70. rocznicę pierwszego koncertu, który chór wykonał 3 maja 1953 roku. Wykonał wtedy "Pieśń o lasach" Szostakowicza. Orkiestra wykona utwory chóralne Krzysztofa Pendereckiego oraz Jana Sebastiana Bacha.

Orkiestra Filharmonii Narodowej wyda też płytę z polską muzyką współczesną na wiolonczelę z orkiestrą. Album ma się ukazać pod koniec roku. Znajdą się na niej utwory Grażyny Bacewicz, Aleksandra Tansmana, Henryka Jabłońskiego i Miłosza Magina.

Autorka/Autor:b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w Brwinowie, pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Pruszkowem. Kierowca bmw wyprzedzał i zderzył się czołowo z tirem. Był zakleszczony w pojeździe. Niestety nie przeżył wypadku. Są utrudnienia w ruchu, droga jest całkowicie zablokowana. Na miejscu pracują służby.

Czołowo zderzył się z tirem przy wyprzedzaniu. Nie przeżył

Czołowo zderzył się z tirem przy wyprzedzaniu. Nie przeżył

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w garażu biurowca przy ulicy Twardej. Ewakuowano prawie 750 osób. Na miejscu działają strażacy. Żywioł został opanowany.

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja prawie 750 osób

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja prawie 750 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca daci na Ochocie swoją podróż zakończył w barierkach. Okazało się, że był pijany. Wydmuchał 1,7 promila.

Jazdę zakończył w barierkach. Policja: wydmuchał 1,7 promila

Jazdę zakończył w barierkach. Policja: wydmuchał 1,7 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej. - Ten dzień jest dowodem, że trud wojenny naszych weteranów, lata ich walki i krew przelana na wszystkich frontach II wojny światowej nigdy nie zostaną zapomniane – powiedział szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.

"Świadomi jesteśmy, jak wiele zawdzięczamy ludziom, których młodość wypełniła wojenna służba"

"Świadomi jesteśmy, jak wiele zawdzięczamy ludziom, których młodość wypełniła wojenna służba"

Źródło:
PAP

Kierowca daci na Ochocie swoją podróż zakończył w barierkach. Okazało się, że był pijany. Wydmuchał 1,7 promila.

Jazdę zakończył w barierkach. Policja: wydmuchał 1,7 promila

Jazdę zakończył w barierkach. Policja: wydmuchał 1,7 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z wejść na stację drugiej linii metra Ulrychów jest zamknięte od końca stycznia. Jak tłumaczy Metro Warszawskie, metalowa roleta uległa awarii, a jej nietypowe wymiary sprawiły, że trzeba dłużej czekać na dostarczenie uszkodzonej części.

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl