Najnowsze

Test wypadł pomyślnie. Sadzą rozchodnik na dachach wiat przystankowych

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rozchodnik na dachu przystanku przy Czerniakowskiej
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plRozchodnik na dachu przystanku przy Czerniakowskiej

Operator wiat przystankowych układa zielony rozchodnik na dachach. W tym miesiącu zazieleniło się już kilkanaście przystanków. A to nie koniec. Test tego ekologicznego rozwiązania przeprowadzono w ubiegłym roku na Żoliborzu. Wypadł obiecująco.

Ratusz poinformował, że za zazielenienie dachów warszawskich wiat przystankowych odpowiada ich operator, czyli firma AMS. Szczegóły przedsięwzięcia zostały jednak ustalone z Zarządem Transportu Miejskiego. Wykładanie rozchodnika na dachach ruszyło w sierpniu tego roku. Urzędnicy przekonują, że dzięki temu wiaty "stają się bardziej przyjazne pasażerom i środowisku naturalnemu oraz lepiej wkomponowują się w przestrzeń miejską".

Rozchodnik posadzono dotychczas na ośmiu wiatach przystankowych oraz 10 wiatach tramwajowych. Do końca sierpnia planowane jest jeszcze przygotowanie zielonych dachów dwóch przystanków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pierwszy był dach żoliborskiego przystanku

Testowo rozchodnik pojawił się w ubiegłym roku na dachu wiaty przystankowej na Żoliborzu, a dokładnie na przystanku Ks. Popiełuszki 02. Ratusz tłumaczy, że operator zrealizował ten projekt w ramach strategii współtworzenia smart city (inteligentnych miast).

"W tej próbie chodziło o sprawdzenie, jak rośliny zniosą trudne warunki - wahania temperatury od ujemnej w zimie do kilkudziesięciu stopni 'na plusie' latem, deszcze, śnieg, ale też okresy suszy. Rozchodniki zniosły wszystko, rośliny są na dachu wiaty do dziś i wyglądają równie dobrze jak rok temu. To właśnie przesądziło o wyborze rozchodnika jako rośliny przystankowej. Jest on niemal bezobsługowy - nie wymaga podlewania i nawożenia, a długo wygląda świeżo i estetycznie" - czytamy w komunikacie.

Urzędnicy zwracają uwagę, że chodzi tu nie tylko o kwestie estetyczne, ale i o wpływ roślin na otoczenie. Wskazują, że rozchodnik ogranicza zapylenie powietrza o około 15-20 procent i pochłania rocznie 7,3 kilograma dwutlenku węgla. Przynosi też korzyści w upały, bo jest w stanie obniżyć temperaturę pod dachem o 3-5 stopni Celsjusza. Wśród jego zalet jest też magazynowanie wody opadowej i sprzyjanie owadom ze względu na długi okres kwitnienia.

Rozchodnik na dachu przystanku autobusowegoTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Lokalizacje przystanków z zielonymi dachami

Zielone przystanki znajdują się między innymi na Mokotowie (na przystankach autobusowych Batumi 01, Chełmska 03, Wołoska-Szpital 01, Metro Wilanowska 18, Al. Lotników 05, Metro Służew 01 i 02, Konduktorska 02 i tramwajowym - Rondo Unii Europejskiej 03.). Rozchodnik posadzono również na przystankach tramwajowych we Włochach (Hynka 03 i 04) oraz na Woli (Magistracka 01, Młynarska 04 i PKP Wola 03). Na Żoliborzu zielony dach mają też na wiaty autobusowa Elbląska 01 oraz tramwajowa Sady Żoliborskie 04, na Bemowie trafiły na przystanek autobusowy Wrocławska 01, a na Pradze Południe na przystanek autobusowy Gdecka 02.

Ratusz zapowiada, że do końca sierpnia planowane jest zazielenienie dwóch kolejnych wiat - na Mokotowie na przystanku autobusowym Goraszewska 01 oraz na Pradze-Południe na przystanku autobusowym Praga-Płd.-Ratusz 02.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości