Warszawa dofinansuje in vitro. Ruszyła druga edycja programu

Do tej pory dzięki programowi urodziło się 616 dzieci
Do tej pory dzięki programowi urodziło się 616 dzieci
Źródło: UM Warszawa

Startuje druga edycja programu dofinansowania in vitro, która potrwa trzy lata. Stołeczni radni przeznaczyli prawie 33 miliony złotych. Do tej pory dzięki finansowaniu miasta urodziło się 616 dzieci.

Umowę z miastem Warszawa podpisało osiem klinik. Na leczenie będą mogły zapisywać się pary małżeńskie lub partnerskie, które mają problem z naturalnym zapłodnieniem i już wcześniej podjęły próbę leczenia. Para musi też od co najmniej dwóch lat mieszkać w Warszawie. Program potrwa do 2022 roku.

Jak przekazał stołeczny ratusz, dofinansowanie obejmie około 1800 procedur zapłodnienia pozaustrojowego rocznie. Jedna para może skorzystać z maksymalnie trzech prób.

Warunki przystąpienia do programu in vitro

Urzędnicy podkreślają jednak, że trzeba spełnić odpowiednie warunki, by móc przystąpić do programu. W przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego w dniu kwalifikacji kobieta powinna mieć ukończone 25 i nie więcej niż 40 lat. W przypadku procedury kriokonserwacji (zamrażania - red.) komórek jajowych, kandydatka powinna mieć ukończone 18 i nie więcej niż 40 lat. Para, która chce wziąć udział w programie, musi wykazać, że poddawała się wcześniejszemu leczeniu i zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.

Nawet sześć tysięcy złotych dla jednej pary

Jak wylicza ratusz, program przewiduje maksymalne dofinansowanie dla jednaj pary w wysokości 6000 złotych w przypadku procedur zapłodnienia pozaustrojowego oraz 3600 złotych w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych. 

"Program polityki zdrowotnej składa się z trzech elementów: dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego, dofinansowania procedury ochrony płodności dla kobiet przed leczeniem nowotworów oraz wykładów dla uczniów liceów i techników dotyczących zapobiegania i leczenia niepłodności" - informuje ratusz.

Program zapłodnienia pozaustrojowego in vitro realizowany jest w Warszawie od 2017 roku.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o decyzji radnych w sprawie dofinansowania in vitro:

Warszawa dofinansuje in vitro

Warszawa dofinansuje in vitro

Źródło: Magda Łucyan, Fakty TVN
Rada Warszawy dofinansuje in vitro
Rada Warszawy dofinansuje in vitro
Teraz oglądasz
Z programu będzie mogło korzystać ponad 2 tys. par
Z programu będzie mogło korzystać ponad 2 tys. par
Teraz oglądasz
Specjaliści komentują naprotechnologię oraz in vitro
Specjaliści komentują naprotechnologię oraz in vitro
Teraz oglądasz
Czytaj także: