- To był wieczór absolutnych rekordów. Najpierw pozycja numer dwa, czyli Antonio Canova, który został zakupiony za kwotę pięciu milionów ośmiuset tysięcy. To był pierwszy rekord - relacjonuje przebieg aukcji Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.
Rzeźba Canovy "Tancerka z palcem na brodzie” datowana jest na lata 1806-15. Należała do kolekcji Witolda Tadeusza Czartoryskiego, a wcześniej Izabelli Czartoryskiej. Jak zaznaczają przedstawiciele domu aukcyjnego, w Polsce zobaczyć można tylko dwie prace tego artysty. Znajdują się one w Krakowie i Łańcucie.
Sam Canova był nadwornym artystą weneckiej arystokracji i Watykanu. Tworzył też posągi dla Napoleona. "Od początku XIX wieku Canova coraz częściej tworzył idealizujące dzieła o erotycznym charakterze, do której to grupy należy prezentowana na wystawie 'Tancerka z palcem na brodzie'. W sposób mistrzowski oddaje ona piękno kobiecego ciała i delikatność poruszającej się w tańcu kobiety" - czytamy w komunikacie DESY.
Abakanowicz zdeklasowała Canovę
Rekord należał do Canovy zaledwie przez kilka minut. - Potem (pobiła go - red.) pozycja numer osiem, czyli absolutnie wyjątkowa grupa rzeźb Magdaleny Abakanowicz "Caminando", która została wylicytowana za kwotę ośmiu milionów złotych, stając się najdrożej sprzedanym dziełem sztuki na aukcji w Polsce - mówi prezes DESY Unicum.
Na dzieło Abakanowicz składa się grupa 20 wykonanych z brązu rzeźb. Powstały w 1990 roku i wtedy też trafiły do kolekcji kolekcji Marshy i Robina Williamsów. W ich posiadłości były przez 28 lat.
- Co ciekawe, po raz pierwszy to praca kobiety jest najdrożej sprzedaną pracą na polskim rynku. Magdalena Abakanowicz jest najdroższą artystką "sprzedaną" w Polsce - zaznacza Windorbski.
Jak podkreślają przedstawiciele domu aukcyjnego, pozycja Abakanowicz na światowym rynku zawsze była silna. Dotychczasowy rekord na pracy tej artystki sprzedanej w Polsce wynosił ponad milion złotych. Rok temu za taka sumę sprzedano pracę "Parys" i "Odys".
W przyszłym roku w londyńskiej Tate Modern, jednej z najbardziej prestiżowych instytucji sztuki, otwarta zostanie wystawa poświęcona w całości twórczości Abakanowicz.
Autorka/Autor: kk/pm
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: DESA Unicum