Warszawa przegrała walkę o prestiż i pieniądze

Wrocław, a nie Warszawa, zdobył prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. - Była to decyzja jednogłośna - powiedział Manfred Gaulhofer z Komisji Europejskiej i przedstawiciel komisji ekspertów.

- Wygrała Polska, a w Polsce najlepszy znak jakościowy to kultura. Wygrała Polska, dlatego że miasta, które przygotowały tę prezentację - przygotowywały i prezentację, i programy, i projekty na bardzo wysokim poziomie - komentował tuż przed ogłoszeniem wyników minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Wrocław będzie promował polską kulturę w Europie w 2016 roku. Miasto otrzyma nagrodę pieniężną im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro.

Komisja Selekcyjna rozstrzygnęła konkurs po finałowych prezentacjach pięciu polskich miast biorących udział w ostatnim etapie zmagań o tytuł. Obok Wrocławia w konkursie rywalizowały: Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawa.

"To jest zwycięstwo wrocławian"

- To jest zwycięstwo wrocławian i jego wspaniałych środowisk artystycznych. Dla miasta oznacza to wejście w następny etap rozwoju. Wejście do pierwszej ligi miast europejskich. Wrocław ma Europie do opowiedzenia swoją historię. W tym mieście po II wojnie światowej dokonała się całkowita wymiana ludności. Dziś budujemy coś, co jest ważne dla Polski i Europy - stwierdził Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury wrocławskiego Urzędu Miasta.

Warszawa liczy na współpracę

Stolica zdążyła już pogratulować zwycięzcy. - Warszawa gratuluje Wrocławowi. Liczymy na współpracę i deklarujemy wsparcie. Dziękujemy wszystkim warszawiakom, którzy wspólnie z nami pracowali nad aplikacją i przygotowaniami Warszawy - czytamy w oficjalnym komunikacie ratusza.

- I tak wygraliśmy bo stajemy się miastem kultury. Warszawa wyrasta na jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w tej części Europy. W trakcie przygotowań zbudowaliśmy bezprecedensowy dialog z mieszkańcami, powstały nowe i nowatorskie dokumenty oraz powołane zostało wiele wartościowych projektów - czytamy dalej.

W tym roku Turku i Tallin

Wnioski kandydatów zostały przeanalizowane przez komisję złożoną z 13 niezależnych ekspertów z dziedziny kultury.

Instytuty Unii Europejskiej wyłoniły siedmiu członków - to: Elisabeth Vitouch, Andreas Wiesand, Constantin Chirac, Manfred Gaulhofer, Danuta Glondys, Erna Hennicot - Schoepges i Jeremy Isaacs. W pracach komisji brało udział sześciu polskich specjalistów. Byli to: Joanna Kiliszek, Tadeusz Kowalski, Michał Merczyński, Jacek Purchla, Monika Smoleń i Tadeusz Zielniewicz.

Oceniali oni wnioski na podstawie kryteriów określonych w decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady.

W 2016 roku tytuł będzie nosić oprócz Wrocławia, jedno miasto z Hiszpanii. Rok temu stolicami kultury były Essen, Pecz i Stambuł. W tym roku: Turku w Finlandii i Tallin w Estonii.

"Wygrała Polska" / tvnwarszawa.pl

"Wygrała Polska" / tvnwarszawa

pap/bf/par

Zdjęcie czołówkowe: sxc.hu

Czytaj także: