"Solidarność jest kobietą". Demonstrowali przed telewizją państwową i Pałacem Prezydenckim

Aktualizacja:
Autor:
mp/b
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP
Strajk Kobiet połączył się z protestem osób LGBT
Strajk Kobiet połączył się z protestem osób LGBTTVN24
wideo 2/5
Czwartkowy protest przeciwko decyzji TK

Manifestujący przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską zakończyli demonstrację przed Pałacem Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu. Wcześniej protestowali m.in. przed siedzibą telewizji państwowej na placu Powstańców Warszawy.

Hasło przewodnie czwartkowego protestu brzmiało "Kobiety i LGBT-y razem po równe prawa". Tak relacjonowaliśmy demonstrację na tvnwarszawa.pl:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:00

  Kończymy dzisiejszą relację. Dziękujemy za uwagę.

 • 21:39

  ZTM podał, że utrudnienia w kursowaniu linii 102, 106, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 zostały zakończone.

 • 21:35

  Jak informuje Zamęcka, stołeczna manifestacja zmierza ku końcowi. - Protestujący opuścili okolice Pałacu Prezydenckiego. Rozeszli się na wysokości ulicy Świętokrzyskiej, ruch na ulicach wokół TVP został przywrócony. Zostali tylko policjanci - relacjonuje reporterka.

 • 21:16

  - Dzisiaj jest zdecydowanie spokojniej jeśli chodzi o liczebność niż wczoraj czy w poprzednie dni. Przed Pałacem Prezydenckim jest około 200, 300 osób - mówi reporterka TVN24 Agata Zamęcka i ocenia, że więcej protestujących było wcześniej na placu Powstańców Warszawy.

 • 20:59

  Protest dotarł już przed Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu. Przed ogrodzeniem budynku stoi szpaler policjantów.

 • 20:57

  Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że z powodu zablokowanego przejazdu ulicą Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat na odcinku od plac Zamkowy do ronda Gaulle’a linie autobusowe 111, 116, 128, 175, 180, 222, 503, 518 zostają skierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi.

 • 20:51

  Czoło pochodu minęło już bramę Uniwersytetu Warszawskiego. Z tłumu słuchać "Pie****my wasz kompromis".

 • 20:37

  "Z powodu braku możliwości przejazdu ulica Świętokrzyską w obydwu kierunkach linia 178 zostaje skierowana na trasy objazdowe następującymi ulicami … Krakowskie Przedmieście – Królewska – Marszałkowska –Świętokrzyska…" - podaje Zarząd Transportu Miejskiego.

 • 20:29

  Uczestnicy protestu opuszczają już plac Powstańców Warszawy i kierują się w stronę Pałacu Prezydenckiego.

 • 20:12

  Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że z powodu zamknięcia dla ruchu kołowego w obydwu kierunkach ulicy Świętokrzyskiej na Nowy Świat – Marszałkowska linie 102, 106 i 178 zostają skierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi.

 • 20:07

  Manifestacja dotarła już na plac Powstańców Warszawy przed siedzibę informacyjnych programów telewizji państwowej.

  Zgromadzenie przed TVP mają ze sobą transparenty jak "TVP łże", "Piss off", "Wybór nie zakaz", "Moje ciało, mój wybór". Słychać okrzyki: "J** PiS", "J** TVP". Widać flagi zielonych, związkowej alternatywy, flagi UE oraz tęczowe z napisem "Polskie babcie". Pod budynkiem telewizji jest policja. Odgrodzono go też barierkami.

 • 19:53

  Czoło marszu skręciło w prawo w ulicę Świętokrzyską i kieruje się w stronę placu Powstańców Warszawy.

 • 19:51

  Stołeczna manifestacja nie jest jedyną. Oprócz Warszawy protestuje też między innymi Łódź, Gdańsk, Sopot, Wrocław, Katowice i Świdnica. Relację na żywo można przeczytać w portalu tvn24.pl.

 • 19:48

  Na czele pochodu idzie grupa trzymająca duży transparent z hasłem przewodnim czwartkowej manifestacji: "Kobiety i LGBT-y razem po równe prawa".

 • 19:42

  Marsz skręcił w prawo, w ulicę Marszałkowską. Jezdnia w kierunku placu Bankowego jest nieprzejezdna. W drugą stronę ruch odbywa się normalnie. Jeżdżą tramwaje.

 • 19:37

  Z tłumu co chwilę słychać hasła: "Myślę, czuję, decyduję", "Moje ciało, to mój wyboru", "Solidarność jest kobietą" czy 'Wspólna sprawa - równe prawa".

 • 19:35

  Ruch w Alejach Jerozolimskich zablokowany w kierunku do Dworca Centralnego, jezdnia w stronę Wisły przejezdna. Ruch tramwajowy odbywa się normalnie.

 • 19:25

  Protestujący ruszyli już z Nowego Światu w kierunku placu Powstańców Warszawy.

 • 19:19

  - Dzisiejsza manifestacja jest znacznie skromniejsza niż te, które widzieliśmy w ostatnich dniach. Ci, którzy się tutaj zebrali, mają w planach przemaszerować na plac Powstańców Warszawy, gdzie mieści się siedziba Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Telewizji Polskiej i to tam ma być też część tego dzisiejszego protestu - informuje reporter TVN24 Jan Piotrowski

  Jak dodaje, centrum stolicy jest ściśle obstawione przez służby, nad Śródmieściem krąży też policyjny helikopter.

 • 19:11

  Tłum skanduje: "Wolność, równość, prawo do aborcji", "Aborcja wszędzie - była, jest i będzie" i "Solidarność, naszą bronią".

 • 19:04

  Z głośników na Nowym Świecie wybrzmiewa "Biała Armia" zespołu Bajm.

 • 19:00

  Jak informuje partia Razem (z balkonu jej siedziby trwają przemowy) w dzisiejszym spacerze udział biorą przedstawicielki różnych organizacji, między innymi: Lambda Warszawa, Strajk Kobiet, Stop Bzdurom, Związkowa Alternatywa, Pracownicza Demokracja i Warszawski Strajk Kobiet.

 • 18:38

  Na Nowym Świecie trwają przemówienia. Co jakiś czas tłum skanduje "Hańba" i inne hasła skierowane przeciwko władzy.

 • 18:37

  Zarząd Transportu Miejskiego informuje: utrudnienia w kursowaniu autobusów miejskich z powodu zablokowanego przejazdu ulicą Nowy Świat. Na odcinku od Świętokrzyskiej do ronda Gaulle’a linie 111, 116, 128, 175, 180, 222, 503, 518 i E-2 zostały skierowane na trasy objazdowe następującymi ulicami:

  - w kierunku południowym …Nowy Świat – Świętokrzyska – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie

  - w kierunku północnym …aleje Jerozolimskich – Krucza – Szpitalna – pl. Powstańców Warszawy – Świętokrzyska…

 • 18:29

  Na Nowym Świecie zebrało się już kilkuset demonstrujących. Z głośników leci muzyka, część tych osób tańczy. W rękach trzymają transparenty nawiązujące do decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

 • 18:09

  Jak podaje reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak, duże siły policyjne zadysponowano na plac Powstańców Warszawy w pobliżu siedziby TVP, gdzie o 19 ma się odbyć manifestacja.

 • 18:03

  Uczestnicy gromadzą się na ulicy Nowy Świat w pobliżu Chmielnej.

"Partia rządząca kolejny raz potwierdziła swój skrajny brak empatii i szacunku wobec ludzi. Władza nagminnie łamie prawa człowieka. Teraz już otwarcie nawołuje do przemocy! W tej sytuacji nie możemy ustąpić. Wiemy, że naszą największą bronią jest solidarność, więc chodźmy razem! Dość deptania godności kobiet i osób LGBTQ+. Dość deptania naszych podstawowych praw i ograniczania wolności w samostanowieniu. Chcemy, żeby każdy i każda w Polsce czuli się bezpiecznie!" - pisali na Facebooku organizatorzy wydarzenia.

Podkreślili również, że ich postulaty nie są radykalne i dotyczą fundamentalnych praw człowieka. Zapowiedzieli też "spacer" po spotkaniu na Nowym Świecie. "Najpierw trochę potańczymy i pokrzyczymy na Nowym Świecie, potem spontanicznie pospacerujemy. Pamiętajcie o maskach i zachowaniu dystansu" - zaapelowali organizatorzy i przypomnieli, żeby przemieszczać się w grupach do pięciu osób.

Czwartek jest ósmym dniem protestów po ubiegłotygodniowym orzeczeniu Trybunału pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, którzy orzekł za niezgodny z konstytucją przepis pozwalający na terminację ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

TAK RELACJONOWALIŚMY ŚRODOWĄ MANIFESTACJĘ

Autor:mp/b

Źródło: tvnnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości