Ponad 6 tysięcy tabletek opioidowych w torbie podróżnej. 32-latek trafił do aresztu

W torbie podróżnej 32-latka znaleziono 6,5 tysiąca tabletek opioidowych
Przypisują środki psychotropowe bez fachowej konsultacji. Eksperci i resort zdrowia ostrzegają
Źródło: TVN24

Na Dworcu Zachodnim policjanci zatrzymali 32-letniego obywatela Mołdawii. W należącej do niego torbie znaleziono 6,5 tysiąca tabletek opioidowych z zawartością oksykodonu. W Stanach Zjednoczonych uzależnienie od tej substancji doprowadza do zgonu nawet 100 tysięcy osób rocznie.

Policjanci weryfikowali zgłoszenia dokonane za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie Dworca Zachodniego. - Uwagę stróżów prawa zwrócił mężczyzna, który zaśmiecał miejsce publiczne. Mundurowi natychmiast zainterweniowali, sprawdzili też jego torbę podróżną - przekazał sierżant sztabowy Jakub Pacyniak z komendy na Ochocie.

W środku znaleźli bardzo dużo opakowań z lekami opioidowymi. Łącznie było tam blisko 6500 sztuk tabletek psychotropowych z zwartością oksykodonu, 680 euro oraz 570 złotych.

- Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota usłyszał on zarzut posiadania znacznych ilości narkotyków. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku tego postępowania, prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie, do którego sąd się przychylił - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Szymon Banna.

Czyn zarzucony oskarżonemu zagrożony jest kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

Setki tysięcy zgonów

Opioidy są silnymi lekami przeciwbólowymi stosowanymi w leczeniu najcięższych dolegliwości bólowych. Substancją czynną w takich lekach są syntetyczne opiaty klasyfikowane również jako narkotyki (do grupy których zalicza się również heroina czy morfina). W 2021 roku w aptekach sprzedano ponad 11 mln opakowań leków z tej grupy, o 2,2 mln opakować więcej niż 5 lat wcześniej. Posiadanie takich leków wymaga recepty wystawionej przez lekarza.

Uzależnienie od opioidów w USA doprowadziło w 2021 roku do zgonu 108 tys. osób. W Polsce brakuje danych na temat tego, ile osób umiera w wyniki przedawkowania lub skutków ubocznych zażywania syntetycznych opiatów.

Czytaj także: