Najnowsze

Policyjne patrole w centrach handlowych. Sprawdzają, czy klienci noszą maseczki

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Prof. Fal: niewiele na razie zrobiliśmy ku temu, żeby zatrzymać pandemię w ryzach
Prof. Fal: niewiele na razie zrobiliśmy ku temu, żeby zatrzymać pandemię w ryzachTVN24
wideo 2/4
TVN24Prof. Fal: niewiele na razie zrobiliśmy ku temu, żeby zatrzymać pandemię w ryzach

Policjanci sprawdzają, czy klienci śródmiejskich centrów handlowych noszą maseczki podczas zakupów. Osoby nieprzestrzegające obostrzeń mogą dostać mandat w wysokości do 500 złotych. Według badań, zakrywanie ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach obniża ryzyko zakażenia koronawiursem o ponad 50 procent. W czwartek w stolicy potwierdzono ponad dwa tysiące nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2.

Kontrole w galeriach i centrach handlowych prowadzą śródmiejscy dzielnicowi, policjanci z wydziału wywiadowczo-patrolowego Komendy Rejonowej Policji w Śródmieściu oraz funkcjonariusze z Oddziałów Prewencji Policji - Widok umundurowanych policjantów nikogo już tam nie dziwi. Zadaniem policjantów jest kontrolowanie i egzekwowanie obowiązku noszenia maseczek ochronnych między innym w takich właśnie miejscach - wyjaśnia Robert Szumiata, oficer prasowy Komendy Rejonowej Policji w Śródmieściu.

Jak dodaje, mimo obecnej sytuacji pandemicznej, wciąż wiele osób bagatelizuje zagrożenie i na różne sposoby tłumaczy się z braku maseczki na twarzy. - Nic jednak nie usprawiedliwia tak nieodpowiedzialnego zachowania - zaznacza Szumiata. - Policjanci zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą pouczyć bądź ukarać mandatem karnym każdego, kto lekceważy zakrywanie ust i nosa, narażając tym samych innych na zakażenie koronawirusem - wskazuje.

Osoby nieprzestrzegające przepisów mogą spodziewać się mandatu w wysokości do 500 złotych. Policjanci mogą też skierować wniosek o ukaranie do sądu, jeśli kontrolowana osoba odmówi przyjęcia mandatu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Maseczki obniżają ryzyko zakażenia koronawirusem

Skuteczność działania maseczek przeanalizował ostatnio "British Medical Journal". W ramach metaanalizy porównano wyniki 72 badań przeprowadzonych w odniesieniu do przydatności podstawowych zaleceń sanitarnych w walce z zakażeniami, jakimi są maseczki, dystans społeczny i higiena rąk (mycie i dezynfekcja). Wynika z nich, że wszystkie te sposoby ochrony są skuteczne i zmniejszają ryzyko zakażenia, jak i zachorowania na COVID-19.

Najlepsze efekty daje używanie maseczek, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, zmniejszają one ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 o 53 proc. Zachowanie dystansu fizycznego redukuje to ryzyko o 25 proc.

Autorzy badań zwracają uwagę, że zasad sanitarnych należy przestrzegać również po zaszczepieniu się. Redukują one dawkę wirusów, na które możemy być narażeni w kontaktach społecznych. Dzięki temu organizm lepiej może sobie z nimi poradzić, tym bardziej gdy jesteśmy zaszczepieni i nasz układ odpornościowy jest lepiej do tego przygotowany.

Ponad dwa tysiące nowych zakażeń koronawirusem w stolicy

Najnowszy raport resortu zdrowia mówi o 2022 nowych zakażeniach koronawirusem potwierdzonych w środę w stolicy. Dzień wcześniej pozytywne wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2 otrzymały 2274 osoby zamieszkujące w Warszawie. Środowe i czwartkowe wyniki są porównywalne do dobowych bilansów ze szczytu trzeciej fali pandemii z końca marca. Wówczas tylko kilkakrotnie w stolicy została przekroczona granica dwóch tysięcy nowych infekcji dziennie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 24 882 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. To kolejny najwyższy dzienny raport w czwartej fali pandemii. Najwięcej nowych infekcji potwierdzono w województwie mazowieckim - 5109.

Resort przekazał, że zmarło 370 osób chorych na COVID-19. Na Mazowszu zmarły 52 osoby, pośród których 38 miało schorzenia współistniejące, natomiast śmierć 14 spowodowana była wyłącznie chorobą COVID-19. W Warszawie odnotowano dziesięć zgonów, wszyscy zmarli cierpieli także na choroby współistniejące.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: KRP I Śródmieście

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości