Kobieta z tęczową flagą opluta przez rowerzystę. Ten odjechał, wylegitymowano kogoś innego

Aktualizacja:
Autor:
mp/ran//r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zajście na Krakowskim Przedmieściu
Zajście na Krakowskim PrzedmieściuSebastian Orłowski / Telewizja Obywatelska
wideo 2/2
Sebastian Orłowski / Telewizja ObywatelskaZajście na Krakowskim Przedmieściu

Po wtorkowej pikiecie, na Krakowskim Przedmieściu doszło do przepychanek. Na udostępnionym w internecie filmie widać, jak jeden z mężczyzn jadących na rowerze pluje w kierunku osoby idącej z tęczową flagą. Funkcjonariusze byli na miejscu, ale wylegitymowali kogoś innego. - Pokrzywdzone nie poinformowały policjantów od razu, że napastnikami byli rowerzyści. Powiedziały im o tym dopiero, jak odjechali - podaje komenda rejonowa.

- Kilkanaście osób stoi z tęczowymi flagami przed kościołem Świętego Krzyża. Powiesili też flagi na balustradzie. Jeden mężczyzna, ubrany tylko w spodenki, biega z flagą po schodach w górę i w dół. Inna dziewczyna trzyma baner z napisem "Wybór, nie zakaz" - opisywał we wtorek wieczorem reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. Na niektórych flagach widać było napis Homokomando, co wskazuje, że to ta grupa może stać za wtorkową akcją.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Z relacji naszego reportera wynikało, że sytuację na miejscu obserwowali policjanci. W pewnym momencie zjechały się większe siły. Wtedy jednak pikieta się zakończyła. - Protestujący zeszli ze schodów i podzielili się na małe grupy. Kilka osób szło Krakowskim Przedmieściem w stronę placu Zamkowego i około 200 metrów od kościoła jakiś przypadkowy mężczyzna miał ich zaatakować, odepchnąć, opluć i zwyzywać. Tak manifestujący relacjonowali to policjantom - opowiadał Szmelter.

Dodał, że wśród tych osób znajdowała się Babcia Kasia. - Policjanci spisywali zeznania osób z flagami, a wskazany przez nich mężczyzna siedział w radiowozie - mówił Szmelter.

Nagranie z zajścia

Zajście zarejestrowała kamera Telewizji Obywatelskiej. Na nagraniu widać osoby idące z tęczowymi flagami, nagle z lewej strony wyjeżdżają dwaj rowerzyści i widać, jak jeden z nich pluje w kierunku osoby niosącej flagę. Po chwili kobiety podbiegają do rowerzystów, jedna z nich zostaje odepchnięta, druga z kolei szturcha rowerzystę. W tle padają przekleństwa. Do rowerzystów podchodzi mężczyzna w szarej bluzie i pyta: "masz problem, ku…a?". Za nim momentalnie pojawia się policjant i go przytrzymuje. Potem podbiega jeszcze dwóch i starają się rozdzielić strony.

Kilka sekund później jeden z rowerzystów odjeżdża, do drugiego podchodzą kobiety i uderzają go. Ten rowerzysta również odjeżdża. Na miejscu zostaje mężczyzna w szarej bluzie, który otoczony przez funkcjonariuszy zostaje wylegitymowany. Obok stoją również osoby z tęczowymi flagami.

Zajście na Krakowskim PrzedmieściuTelewizja Obywatelska

Jeszcze we wtorek wieczorem policja informowała, że jedna z osób zwróciła się do policjantów o pomoc, mówiąc, że została popchnięta, a kolejne twierdziły, że zostały oplute. - Wskazali też osobę, która miała im to zrobić. Policjanci wylegitymowali tego mężczyznę - przekazała Małgorzata Wersocka z Komendy Stołecznej Policji.

Policja: stanął w ich obronie

Nowe światło na sprawę rzucił w środę rzecznik śródmiejskiej komendy. - Policjanci nie byli świadkami tego zdarzenia od samego początku. Zauważyli mężczyznę, który agresywnie zachowuje się w stosunku do innych osób, dlatego ruszyli w jego kierunku i podjęli interwencję, rozdzielając te osoby – powiedział w środę Robert Szumiata, rzecznik śródmiejskiej komendy.

Jak dodał, mężczyzna w szarej kurtce został wskazany przez kobiety jako napastnik i na nim się skupiły działania. - Sytuacja była bardzo dynamiczna. Pokrzywdzone nie poinformowały policjantów od razu, że pozostałymi napastnikami byli rowerzyści. Powiedziały im o tym dopiero, jak rowerzyści odjechali – podkreślił Szumiata. - Kobiety w złożonej tego samego dnia na komendzie skardze o przestępstwie ściganym z oskarżenia prywatnego, powiedziały, że napastnikami byli rowerzyści i potwierdziły, że najpierw jako napastnika wskazały policjantom wylegitymowanego przez nich mężczyznę, który tak naprawdę stanął w ich obronie – dodał.

Na nagraniu słychać jednak, że jedna z kobiet od razu wskazuje, że napastnikiem był "ten w pomarańczowym" (jeden z rowerzystów ma jasnoczerwoną bluzę - red.).

Policjanci prześlą materiały sprawy do prokuratury, aby ta podjęła decyzję, czy obejmie te skargi ściganiem z urzędu. Skargi dotyczą artykułów 216 i 217 Kodeksu Karnego, czyli znieważanie i naruszenie nietykalności.

Autor:mp/ran//r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Telewizja Obywatelska

Pozostałe wiadomości