Przy ulicy Markowskiej odtwarzana jest zabytkowa kamienica z XX wieku. Budowa potrwa do końca czerwca, potem obiekt będzie wyposażany.
Odtwarzanie historycznej kamienicy na rogu ulic Markowskiej i Ząbkowskiej dobiega końca. Budynek ma siedem kondygnacji - jedną podziemną i sześć naziemnych.
W budynku o powierzchni 2400 metrów kwadratowych będzie działać Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia". Na parterze znajdą się m.in: klubokawiarnia, społeczny warsztat napraw oraz dwa lokale komercyjne przeznaczone na usługi rzemieślnicze. Pierwsze piętro przeznaczone jest na Miejsce Aktywności Lokalnej, przestrzeń spotkań rodzin z dziećmi oraz punkty wsparcia cyfrowego i poradnictwa. Będzie tam także społeczna jadłodajnia.
Drugie piętro zajmie placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Na kolejnej kondygnacji powstaje sala konferencyjna oraz sala sportowa z szatniami. A czwarte piętro zajmie naukowy FabLab Czacha dymi! oraz harcówka. Piąte piętro to przestrzeń dla organizacji pozarządowych.
Czytaj też: Na parterze kawa i rowery, wyżej pomoc dzieciom i integracja mieszkańców. Pierwsza taka kamienica
Budowa potrwa do końca czerwca
Wewnątrz kamienicy trwają prace wykończeniowe: wykonywanie nawierzchni podłóg oraz malowanie ścian. Trwa także montaż niezbędnych instalacji: elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych. Budynek został wyposażony w trzy windy osobowe i jedną towarową.
Jak przekazał ratusz, na zewnątrz zakończyły się roboty elewacyjne i zamontowane zostały balustrady na balkonach. Trwają prace na wewnętrznym dziedzińcu, gdzie pojawiły się m.in. nowe chodniki, miejsce zabaw dla dzieci oraz podjazd dla osób z niepełnosprawnościami. Wkrótce wysiana zostanie trawa i ustawione ławki oraz stojaki na rowery.
Budowa potrwa do końca czerwca 2023 roku, a następnie rozpocznie się wyposażanie budynku w niezbędne sprzęty.
Kamienicę wzniesiono w XX wieku
Kamienicę przy ulicy Markowskiej 16 wzniesiono w latach 20. XX wieku. W 2019 roku budynek został rozebrany ze względu na zły stan techniczny i rozpoczęło się jego odtwarzanie w historycznym kształcie.
Do wykonania niektórych ścian wewnętrznych wykorzystano oryginalną cegłę z rozbiórki. W 2020 roku zakończył się pierwszy etap inwestycji polegający m.in. na wykonaniu konstrukcji żelbetowej, schodów, szybów windowych i przykryciu budynku.
W październiku 2021 roku Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę na realizację drugiego etapu inwestycji, który pozwoli na zakończenie pozostałych prac związanych z odtwarzaniem kamienicy i dostosowaniem jej do potrzeb przyszłych użytkowników.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy