Ratusz podsumował ostatni tydzień w warszawskiej oświacie tuż po tym, jak premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia wynikające ze wzrastającej liczby zakażeń koronawirusem. Nauczanie zdalne dla uczniów klas IV-VIII zostało przedłużone do 29 listopada. Od poniedziałku do starszych uczniów dołączą także najmłodsi z klas I-III.
Zdaniem wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej do listy placówek, które odejdą od zajęć w trybie stacjonarnym powinny także dołączyć przedszkola. Jeśli chodzi o obecność na zajęciach, to do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych nie chodzi już ponad 25 tysięcy przedszkolaków, w zajęciach w podstawówkach nie uczestniczy też ponad 11,5 tysiąca uczniów z klas I-III. "To wzrost odpowiednio o 1,7 i 2,8 tysięcy w porównaniu do poprzedniego tygodnia" - podał ratusz.
"To covidowa rzeczywistość, z którą się mierzymy. Wprawdzie wprowadzono właśnie nauczanie zdalne dla klas I-III, ale sytuacja w przedszkolach, które pozostały w trybie stacjonarnym nadal się pogarsza. A nasze postulaty o testy dla pracowników, doposażenie szkół czy uprawnienia dla dyrektorów do zawieszania zajęć adekwatnie do potrzeb, pozostały bez odpowiedzi" - informuje w komunikacie ratusza wiceprezydent Kaznowska.
Wzrasta liczba zakażonych nauczycieli i pracowników szkół
Ponadto jak podał ratusz, od 19 października, po wprowadzeniu w Warszawie czerwonej strefy, 166 szkół ponadpodstawowych i blisko 80 tysięcy uczniów pracuje w trybie zdalnym. W tym samym trybie od 26 października uczy się również blisko 77 tysięcy uczniów z klas IV-VIII z 214 stołecznych podstawówek. A od przyszłego poniedziałku na nauczanie zdalne przejdą także uczniowie klas I-III. Bez zmian - stacjonarnie - nadal działają i będą działały przedszkola.
Stołeczne Biuro Edukacji zbiera od początku roku szkolnego dane o tym, ile osób pracujących w oświacie dotknęła epidemia. Od 1 września już 839 nauczycieli zakaziło się COVID-19. 1240 przebywa aktualnie na kwarantannie, z czego 320 świadczy pracę zdalną. Na zwolnieniach lekarskich jest w tej chwili ponad 2200 pedagogów. Zakażenia odnotowano też u 263 pracowników administracji i obsługi. 413 przebywa na kwarantannie, a ponad tysiąc osób jest na L-4.
W stolicy całkowicie zawieszono zajęcia w 22 placówkach (między innymi w ośmiu przedszkolach, trzech poradniach psychologiczno-pedagogicznych, dwóch szkołach podstawowych, internacie i trzech szkołach podstawowych specjalnych), a w kolejnych 60 - częściowo (w tym 20 przedszkolach, 25 szkołach podstawowych i 8 szkołach podstawowych specjalnych).
Autorka/Autor: kk/ran
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24