Prof. Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego podpisał zarządzenie o utworzeniu Wydziału Medycznego w środę 29 czerwca. Wcześniej uzyskał pozytywną opinii przez członków Senatu UW.
Na początek przyjmą 60 studentów i studentek
"1 września 2022 roku wejdzie w życie zarządzenie rektora UW w sprawie utworzenia Wydziału Medycznego. Otworzy to zupełnie nowy rozdział historii uniwersytetu, który będzie nawiązywał do ponad 200-letniej tradycji uczelni, związanej z działalnością medyczną. Rozpoczęcie kształcenia na kierunku lekarskim, na studiach stacjonarnych, planowane jest 1 października 2023 roku" – przekazało w czwartek biuro prasowe uczelni. Trwają prace nad programem studiów, potem uniwersytet wystąpi do ministra edukacji i nauki z wnioskiem o pozwolenie na utworzenie kierunku lekarskiego.
Uczelnia zastrzegła, że proces tworzenia i organizowania Wydziału Medycznego "będzie wieloetapowy i stopniowy", a w przyszłości chce tworzyć kolejne kierunki związane z medycyną. W roku akademickim 2023/24 wydział przyjmie ok. 60 osób (wyłącznie na studia stacjonarne).
"Docelowo na Wydziale Medycznym zostanie zatrudnionych co najmniej 50 nauczycieli akademickich na stanowisku profesora, profesora uczelni lub posiadających stopień doktora habilitowanego, dla których Uniwersytet będzie podstawowym miejscem pracy, a także pozostałych nauczycieli akademickich" - podano w komunikacie.
W pierwszych latach funkcjonowania Wydział Medyczny będzie zlokalizowany w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, przy Żwirki i Wigury 101 (czyli w kampusie nauk ścisłych). Docelowo na potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy zaplanowano powstanie odrębnego budynku.
Miała być federacja z WUM, będzie konkurencja
Wcześniej przez kilka lat trwały przygotowania do federalizacji Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (to forma bliskiej współpracy przy zachowaniu autonomii uczelni). Chodziło głównie o poprawienie miejsca uczelni w globalnych rankingach. Są one skonstruowane tak, że bez wydziału medycznego UW praktycznie nie miał szans na dobrą pozycję.
Zwolennikiem takiego rozwiązania był prof. Marcin Pałys, poprzednik prof. Alojzego Nowaka w fotelu rektora (jest nim od 2020 roku). Pod koniec października 2018 roku senaty obu uniwersytetów wyraziły poparcie dla listu. Potem powołano zespoły, które miały opracować koncepcję federacji oraz zasady funkcjonowania. Ale rektor Pałys nie doprowadził sprawy do końca, w rektor Nowak miał inną koncepcję. Jak przypomniała nam rzeczniczka UW, dr Anna Modzelewska, ogłosił ją podczas inauguracji kończącego się roku akademickiego. Zastrzegła, że "UW będzie kontynuować współpracę z WUM", ale nie sprecyzowała w jakiej formie.
Wydział Lekarski UW zlikwidowano w 1950 roku
Jak przypomniało biuro prasowe UW, Wydział Lekarski istniał na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1816-1950, ale jego tradycja sięga 1809 roku, w którym utworzono w Warszawie, obok Szkoły Prawa, także Szkołę Lekarską. Wydział Lekarski był jednym z pięciu pierwszych wydziałów uczelni. Każdy z tych wydziałów (Prawa, Lekarski, Filozoficzny, Teologiczny oraz Nauk i Sztuk Pięknych) symbolizuje gwiazda w godle UW. Decyzją PRL-owskiego rządu wydziały kształcące przyszłych lekarzy i farmaceutów odłączono wiosną 1950 roku. Utworzono z nich Akademię Lekarską w Warszawie (późniejsza Akademia Medyczna, a dziś Warszawski Uniwersytet Medyczny).
Rektor WUM: życzymy powodzenia w trudnej misji
Po południu do decyzji rektora UW odniósł się rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong. "Widząc potrzebę kształcenia coraz większej liczby lekarzy w Polsce życzymy powodzenia w tej trudnej i wymagającej misji. Wiedząc jak bardzo złożony jest to proces, jak wielowątkowa jest współczesna medycyna, jak różne jej obszary przenikają się i wpływają na siebie oferujemy wsparcie i pomoc tam, gdzie okaże się to potrzebne" - napisał.
Zapewnił, że WUM chętnie współpracuje w zakresie dydaktyki i badań naukowych z innymi uczelniami w Polsce i za granicą.
"Znając potrzeby polskich pacjentów i wyzwania stojące przed systemem opieki zdrowotnej wielokrotnie - podobnie jak inne uczelnie medyczne w Polsce, deklarowaliśmy gotowość przyjmowania większej liczby studentów. Bez zwiększenia finansowania uczelni nie jest to jednak możliwe. Na WUM dbamy o najwyższe standardy nauczania, na wszystkich jego etapach, a to musi kosztować, szczególnie zajęcia praktyczne w klinikach. Bardzo liczymy na dofinansowanie budowy nowego Centrum Symulacji Medycznych, która właśnie się rozpoczęła. Zakończenie tej inwestycji to wejście na najwyższy światowy poziom edukacji medycznej" - napisał rektor WUM.
Przypomniał też plany stworzenia federacji uniwersytetów, ale - jak zauważył - nowe władze UW nie kontynuowały współpracy przy tym projekcie.
Autorka/Autor: b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: M. Kaźmierczak, UW