Majówka na drogach: wzmożone kontrole, więcej nieoznakowanych patroli i grupa SPEED w akcji

Źródło:
PAP
"Daj szansę innym" - kampania społeczna stołecznej drogówki
"Daj szansę innym" - kampania społeczna stołecznej drogówki
KSP
"Daj szansę innym" - kampania społeczna stołecznej drogówkiKSP

Podczas majówki stołeczna drogówka zapowiada wzmożone kontrole drogowe. Policjanci będą zwracali szczególną uwagę na prędkość i stan trzeźwości kierowców. Na ulicach pojawi się więcej patroli nieoznakowanych i motocykli, będzie też działała grupa SPEED.

Majówka oznacza wzmożony ruch na drogach, zwłaszcza tych wyjazdowych. Stołeczna policja zapowiada, że będzie w tym okresie prowadziła wzmożone kontrole. - W długi weekend majowy zawsze pokonujemy wiele kilometrów, by spędzić wolny czas. Biorąc pod uwagę dobre warunki atmosferyczne i pogodę decydujemy się na szybszą jazdę, co nierzadko kończy się tragicznie. Dlatego najbliższe dni to egzamin dla wszystkich uczestników ruchu drogowego - zapowiedział młodszy inspektor Dariusz Ejsmont, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Wskazał, że w trakcie majówki stołeczni policjanci będą kłaść duży nacisk na przestrzeganie ograniczeń prędkości. - Będą prowadzone też kontrole stanu trzeźwości oraz stanu technicznego pojazdów, a na drogach będzie zwiększona liczba pojazdów nieoznakowanych i motocykli. Na ulicę wyjedzie też specjalna grupa SPEED - przekazał policjant.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Policja rusza z akcją "Daj szansę innym"

Zaznaczył, że w czwartek policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KSP na terenie miasta stołecznego Warszawy oraz powiatów ościennych rozpoczynają działania pod nazwą "Daj szansę innym". - Ich cel to zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przedsięwzięcie jest skierowane do wszystkich uczestników ruchu drogowego - od najmłodszych przedszkolaków, po doświadczonych życiowo seniorów- tłumaczył.

- Działania "Daj szanse innym" mają znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Świadomy kierowca, w przypadku zdarzenia drogowego, gdy nie ma osób zabitych ani rannych, zwłaszcza, gdy sytuacja jest bezsprzeczna - nie wezwie załogi policji. Nie ma takiego obowiązku i może zakończyć sprawę z udziałem drugiego uczestnika, spisując oświadczenie z kolizji. W tym samym czasie policjanci mogą realizować bieżące zadania, na przykład badać trzeźwość kierowców, co skutkuje zmniejszoną liczbą nietrzeźwych kierujących poruszających się po drogach lub mogą mierzyć prędkości pojazdów, co zmniejsza liczbę kierujących jadących "zbyt szybko". W wielu miejscach będzie to miało realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drodze - powiedział.

W związku z akcją "Daj szansę innym" policjanci warszawskiej "drogówki", przy współpracy z Wydziałem Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji, Ochotniczą Strażą Pożarną w Uwielinach oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Służb Ratowniczych nagrali profilaktyczny spot uświadamiający społeczeństwu, że nie w każdej sytuacji trzeba wybierać numer alarmowy 112 i wzywać pomoc. - Taka wiedza może skutkować skróconym czasem oczekiwania na pomoc tam, gdzie ktoś rzeczywiście jej potrzebuje. Służby ratownicze niestety często przyjeżdżają do miejsc, gdzie nie jest to konieczne - podkreślił.

- Wzywanie służb ratowniczych w nieuzasadnionych przypadkach może spowodować "zablokowanie" załogi, która właśnie w tym momencie mogłaby być w zupełnie innym miejscu - tam, gdzie realnie ktoś potrzebuje pomocy. Dajmy szansę innym otrzymać tę pomoc - zaapelował naczelnik WRD KSP.

Policja: zdecydowany wzrost liczby uczestników ruchu

Młodszy inspektor przekazał też dane dotyczące wypadków na drogach stołecznego garnizonu, obejmującego Warszawę i powiaty ościenne. Od początku roku do 25 kwietnia doszło do 284 wypadków (dla porównania w 2021 roku - 240 wypadków), z czego 29 było ze skutkiem śmiertelnym (w 2021 r. - 31). W wypadkach zginęło 30 osób (2021 r. - 35), a 308 zostało rannych (2021 r. - 270).

- Wprawdzie jest odnotowywany spadek liczby wypadków śmiertelnych i osób zabitych, to jednak należy pamiętać o tym, że mówiąc o wypadkach i stanie bezpieczeństwa na naszych drogach musimy pamiętać o tym, że w tym roku mamy zdecydowany wzrost liczby uczestników ruchu drogowego - podkreślił.

- Mówimy zarówno o kierujących, ale też o zwiększonej liczbie pieszych, co szczególnie widoczne jest w Warszawie. Spowodowane jest to wojną, która toczy się w Ukrainie - dodał Ejsmont.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KSP

Pozostałe wiadomości

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl