"Nie chcę się zajmować pomnikami"

Źródło:
TVN24
"Mi na placu Piłsudskiego brakuje przede wszystkim zieleni"
"Mi na placu Piłsudskiego brakuje przede wszystkim zieleni"TVN24
wideo 2/2
"Mi na placu Piłsudskiego brakuje przede wszystkim zieleni"TVN24

Nie chcę się zajmować pomnikami. Na placu Piłsudskiego brakuje przede wszystkim zieleni - mówiła Magdalena Biejat, zapytana o przyszłość pomnika Lecha Kaczyńskiego. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka Lewicy na prezydentkę Warszawy była gościnią programu "Kropka nad i".

- Są rzeczy, które w Warszawie idą absolutnie dobrze. Możemy pochwalić transport publiczny, zakup nowego taboru. Uważam, że to, czego Warszawie brakuje, to wizja rozwoju dalej niż na dwa-cztery lata - mówiła Magdalena Biejat, pytana, czy Rafał Trzaskowski sprawdził się w roli prezydenta Warszawy. Dodała, że stolica powinna mieć wizję rozwoju na 10 lat. - Stać nas na to, żeby inwestować w to miasto i wyznaczać trendy - dodała.

Drogie mieszkania. "Warszawa jest miastem coraz mniej do życia"

Dużo miejsca poświęciła kwestii mieszkaniowej. - Warszawa jest miastem coraz mniej do życia, właśnie przez to, jak drogie są mieszkania. Średnia cena mieszkań to 17 tysięcy złotych za metr kwadratowy. To oznacza, że nie stać na mieszkanie w Warszawie coraz większą grupę ludzi - powiedziała Biejat. - Trzeba zacząć inwestować w mieszkania społeczne, czynszowe, mieszkania dla klasy średniej, nie tylko w mieszkania komunalne - stwierdziła.

Zauważyła, że w latach 2018-2023 więcej mieszkań czynszowych powstało w Szczecinie niż w Warszawie. - Tak nie może to wyglądać, potrzebujemy mieszkań, w których każdy może żyć, w których każdy może mieć dobry dach nad głową z dostępem do zieleni i transportu - powiedziała.

Magdalena Biejat o przyszłości pomnika Lecha Kaczyńskiego

Kandydatka Lewicy na prezydentkę nie odpowiedziała wprost, czy pomnik Lecha Kaczyńskiego powinien zostać na placu Piłsudskiego. - Nie chcę się zajmować pomnikami. Chcę się zajmować tym, co jest dzisiaj dla warszawiaków najważniejsze, co jest dla nich sprawą codziennego życia (...) Mi na placu Piłsudskiego brakuje przede wszystkim zieleni, przestrzeni, która jest dla ludzi - wyjaśniała.

- To, co mi przeszkadzało jeśli chodzi o sam pomnik na placu Piłsudskiego, to raczej to, że był wykorzystywany jako pretekst, by ten plac od ludzi odcinać. Przy okazji każdej tak zwanej miesięcznicy smoleńskiej te dwa pomniki (ofiar katastrofy i Lecha Kaczyńskiego - red.) były miejscem i pretekstem, by cały kawał warszawy odcinać z użytkowania, kiedy Jarosław Kaczyński przychodził składać tam kwiaty - zauważyła Magdalena Biejat.

Podkreśliła, że nie uważa, by w kampanii na urząd prezydenta Warszawy, najważniejsza była kwestia tego komu stawiać pomnik, a czyj zburzyć. - To nie jest najważniejsza sprawa która zaprząta warszawianki i warszawiaków - podsumowała polityczka Partii Razem.

W środę Magdalena Biejat z Partii Razem potwierdziła oficjalnie, że będzie ubiegać się o urząd prezydenta Warszawy. Wskazała trzy główne priorytety. Są to: inwestycje w budownictwo społeczne, dostęp do dobrej edukacji publicznej oraz bezpieczna i przyjazna przestrzeń publiczna.

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni zapowiedział, że w poniedziałek, 15 kwietnia rozpocznie się pierwsze koszenie trawników. W tym roku przez wysoką temperaturę wegetacja przyspieszyła o miesiąc i trawy wymagają już skrócenia.

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP