"Chcemy szacunku dla ludzkiego pomyślunku"

Najnowsze

Autor:
kz/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plSpacer psychologów i psychiatrów

- Nikt nie może być prawnie zmuszony do trwania w traumatycznej sytuacji przekraczającej granice wytrzymałości psychicznej – piszą w liście otwartym psychiatrzy i psycholodzy. W niedzielę spotkali się przy Ministerstwie Zdrowia, by wspierać Strajk Kobiet.

"My, psycholożki i psychologowie oraz psychiatrki i psychiatrzy, pragniemy wyrazić nasz sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 22.10.2020. Byliśmy, jesteśmy i będziemy solidarni z kobietami. Prawo do decydowania o własnym ciele jest jednym z praw człowieka i stanowczo sprzeciwiamy się łamaniu go" - czytamy w opisie wydarzenia.

Spotkali się w niedzielę przy Ministerstwie Zdrowia na Miodowej. - Mieli ze sobą transparenty, które wyrażały poparcie ze Strajkiem Kobiet - relacjonował Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl.

Na przygotowanych transparentach mieli między innymi hasła: "jesteśmy by wspierać, a nie osądzać" czy "chcemy szacunku dla ludzkiego pomyślunku".

Jak dodał Zieliński, na miejscu była policja. - Po kilkuminutowych przemowach pochód ruszył w stronę Krakowskiego Przedmieścia i dalej Nowego Światu - opisywał Zieliński.

Kolejny tydzień protestów

Protesty przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego trwają od 22 października, gdy Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską orzekł, że niezgodny z konstytucją jest przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku, dopuszczający aborcję w razie dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu . W ramach trwających protestów w sprawie orzeczenia TK pod koniec października w stolicy odbył się "marsz na Warszawę".

Protest "Marsz na Warszawę"

Policja pilnuje domu Jarosława Kaczyńskiego TVN24
wideo 2/14

Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl