"Dlaczego to ogrodzenie tu stoi?" Na kuriozalnym płocie zawisła wystawa

Wystawy na ogrodzeniu przy Białostockiej
Tablice na ogrodzeniu przy ścianie hali sportowej
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Urzędnicy z Pragi Północ nie ustają w wysiłkach, aby przekonać mieszkańców, że budowa ogrodzenia wzdłuż ściany hali sportowej była konieczna. Po wpisach w mediach społecznościowych przyszła pora na... wystawę. Tablice ze zdjęciami samorządowców i opisem prowadzonej inwestycji zawisły na kuriozalnym ogrodzeniu.

Autorzy ekspozycji sami przyznają, że to "najsłynniejszy płot w Polsce". Powstał w związku z budową hali sportowej przy Białostockiej.

Metalowe przęsła ogrodzenia od ściany budynku oddziela zaledwie 12 centymetrów. Odpowiedzialni za realizację inwestycji urzędnicy z Pragi Północ jak mantrę powtarzają, że ogrodzenie musi tak wyglądać ze względu na obowiązujące przepisy.

Ogrodzenie blisko ściany hali sportowej przy Białostockiej, zdjęcie z 14 lutego
Ogrodzenie blisko ściany hali sportowej przy Białostockiej, zdjęcie z 14 lutego
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Innego zdania są przedstawiciele miejskiego Biura Architektury i Panowania Przestrzennego. - Ogrodzenie powinno zostać usunięte, bo niczemu nie służy - uważa Wojciech Wagner, wicedyrektor biura.

Wystawa ze zdjęciami samorządowców

Na dziewięciu przęsłach płotu przy elewacji hali pojawiły się sporych rozmiarów tablice. Temat przewodni wystawy umieszczono na pierwszej z nich: "dlaczego to ogrodzenie tu stoi?"

Jak słyszymy w urzędzie dzielnicy, tablice to pomysł wykonawcy budowy.

- Ze względu na to, że niesłusznie, zarówno wykonawca, jak i dzielnica, zostaliśmy przedstawieni w złym świetle przez aktywistów, wykonawca postanowił pokazać konkretną informację z zapisu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, według którego ogrodzenie musi powstać w tym miejscu - tłumaczy nam Jacek Wachowicz, zastępca burmistrza Pragi Północ, prezes stowarzyszenia "Kocham Pragę".

Na tablicach przechodnie mogą zobaczyć rysunki techniczne połączone ze zdjęciami i opisami inwestycji. Zamieszczono również fotografie władz dzielnicy, projektanta oraz radnych stojących na czele komisji oświaty oraz architektury, planowania przestrzennego i ochrony środowiska.

"Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę i jest wiążący przy projektowaniu obiektu. Wszyscy jesteśmy zobligowani do przestrzegania przepisów prawa" - można przeczytać na jednej z tablic.

Budowa hali na ostatniej prostej

Nowa hala sportowa pomieści 230 osób na trybunach. Oprócz sali gimnastycznej powstały także magazyny, szatnie z łazienkami, pomieszczenie administracyjne, gospodarcze i techniczne. Koszt inwestycji to 15 milionów złotych.

Zakończenie rozpoczętej w zeszłym roku budowy planowane jest do końca marca. Według informacji przekazywanej przez urzędników, termin ten nie jest zagrożony.

- Na etapie odbiorów sprawdzimy, czy wykonawca zrealizował budowę zgodnie z projektem. Jeśli będą niezgodności, będzie musiał je naprawić - mówi Mateusz Kędzierski, rzecznik Urzędu Dzielnicy Praga Północ.

Przy Białostockiej nadal trwają prace budowlane, także przy samym ogrodzeniu, które w ostatecznej wersji ma otoczyć cały teren szkoły.

Czytaj także: