Miasto pozyskało ważną decyzję z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie budowy tunelu pod linią kolejową w Rembertowie. O bezkolizyjną przeprawę przez tory mieszkańcy tej dzielnicy walczą od lat.
W Rembertowie tematem numer jeden od wielu lat jest budowa dwóch bezkolizyjnych przepraw przez międzynarodową linię kolejową, która przebiega przez dzielnicę. Linię codziennie przemierzają setki pociągów: towarowych, dalekobieżnych i lokalnych. Szlabany między ulicą Marsa i aleją generała Chruściela "Montera" opadają nawet co kilka minut (nawet 300 razy dziennie), a kierowcy tkwią w korkach. Tam od lat mówi się o tunelu. Z kolei w ciągu ulicy Chełmżyńskiej ma powstać wiadukt nad torami.
Wiadukt chcą budować dwie firmy, rozstrzygnie sąd
W przypadku drugiej z inwestycji w maju ubiegłego roku ogłoszono przetarg, a we wrześniu otwarto koperty. Zgłosiło się 10 firm, które złożyły oferty w przedziale od 68,5 do 87,2 miliona złotych. Do tej pory jednak przetarg nie został sfinalizowany, bo - jak informował na początku lutego wiceprezydent Michał Olszewski - sprawa jest w sądzie. - Jedna z firm biorących udział w postępowaniu odwołała się do sądu od rozstrzygnięcia Krajowej Izb Odwoławczej - wyjaśnił wtedy Olszewski.
- 21 marca odbędzie się rozprawa przed Sądem Okręgowym w Warszawie z pozwu jednego z wykonawców - firmy Skanska, która odwołała się od rozstrzygnięcia KIO - zapowiedział w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami wiceprezydent Olszewski. O podpisanie kontraktu na budowę wiaduktu Skanska konkuruje z firmą Intop, której ofertę wstępnie wybrało miasto.
Krok naprzód w sprawie tunelu
Wiceprezydent poinformował też o kolejnym kroku przybliżającym miasto do budowy tunelu pomiędzy ulicą Marsa i aleją generała Chruściela "Montera".
- 15 lutego otrzymaliśmy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ponowne zamknięcie oceny oddziaływania na środowisko. Kompletowane są dokumenty do decyzji ZRID (zezwolenie na realizacji inwestycji drogowej - red.), która zostanie wydana przez prezydenta miasta. Decyzji spodziewamy się w ciągu kilku najbliższych tygodni - powiedział Olszewski. - Po wydaniu decyzji ZRID będziemy mogli przystąpić do zawarcia porozumienia ze spółką PKP PLK - dodał.
Co z przeprawą w Wesołej?
Na początku lutego informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, że miasto przygotowało projekt porozumienia z kolejarzami na rozbudowę drogi powiatowej w ciągu ul. 1 Praskiego Pułku wraz z budową tunelu w Wesołej. Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami Michał Olszewski wyraził nadzieję, że umowę z kolejarzami w sprawie tej inwestycji uda się podpisać jeszcze w marcu.
Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy robót budowlanych planowane jest na drugi kwartał tego roku. Według wstępnych założeń realizacja robót ma zająć około 26 miesięcy od dnia podpisania umowy. Postępowanie przetargowe będzie prowadzone przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: SZRM