Krem sułtański i dancing "Łubu dubu". Wracają Niewinni Czarodzieje

Źródło:
PAP
14. edycja festiwalu Niewinni CzarodziejeMuzeum Powstania Warszawskiego

Warszawskie poczucie humoru będzie tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu Niewinni Czarodzieje. Poznamy je poprzez twórczość mistrzów Stefana Wiecheckiego-Wiecha, Stanisława Barei oraz Andrzeja Kondratiuka. Uczestników czeka dancing w stylu "Misia", spektakl o śledztwie rodem z "Hydro-zagadki" i warsztaty kulinarne o słodkich smakach PRL-u.

- W tym roku chcemy opowiedzieć warszawskie poczucie humoru. Jest to coś, co w pewnym sensie historycznie się zmienia oczywiście, ale z drugiej strony jest zawsze takie samo - to miasto jest ironiczne, silne, pogodne, dlatego wybraliśmy jak co roku trzy postacie, przez które opowiadamy to warszawskie poczucie humoru - to jest Stefan Wiechecki-Wiech, Stanisław Bareja i Andrzej Kondratiuk - mówił podczas środowej konferencji prasowej zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Dariusz Gawin.

Dodał, że główną postacią tego festiwalu jest Bareja, który - jak mówił - jest "absolutnie warszawskim reżyserem". Gawin przyznał, że jest on mu szczególnie bliski, dlatego że "jak się zastanowić nad jego poczuciem humoru to było poczucie humoru odmienne od tego, co dzisiaj się czasami kojarzy z satyrą". - Dzisiaj często satyra się zamienia w szyderstwo, on był ciepły w stosunku do ludzi, z których się śmiał - zwrócił uwagę zastępca Gawin.

Podkreślił, że festiwal jest organizowany dla wszystkich, bo "Warszawa jest kochana i musi być kochana przez wszystkich, nie tylko przez tych, którzy się tutaj urodzili, ale także przez tych, którzy tu przyjechali".

"Czar kremu sułtańskiego"

Festiwal to między innymi koncerty, warsztaty, dyskusje, dancing, gry i zabawy. Podczas piątkowego wieczoru, 15 listopada, w Palladium usłyszeć będzie można polskie szlagiery filmowe w nowoczesnych aranżacjach. Z okazji stulecia polskiej muzyki filmowej po raz pierwszy na warszawskiej scenie wystąpią Łukasz L.U.C. Rostkowski i Rebel Babel Film Orchestra. Wystąpią też Orkiestra Reprezentacyjna SGGW i zaproszeni goście: Magdalena Kumorek, Maciej Obara, Pawbeats oraz Dominika Czajkowska.

Z kolei w poniedziałek, 18 listopada, pod hasłem "Czar kremu sułtańskiego" w Electrolux Taste Center odbędą się warsztaty kulinarne. Uczestnicy przygotują słodkie dania rodem z PRL-u. Założycielka bloga kulinarnego "White Plate" Eliza Mórawska-Kmita, która poprowadzi warsztaty, powiedziała, że wraca do czasów PRL-u z sentymentem, bo przypomina jej się dzieciństwo. - Lubię ten temat, zwłaszcza słodyczy z dawnych czasów, adoptowania ich do realiów współczesnych, bo to są takie nasze fajne, polskie ciasta - mówiła.

"Łubu dubu" dancing

Jak co roku uczestnicy festiwalu będą mogli pobawić się też na dancingu, w tym roku odbywającym się pod hasłem "Łubu dubu", organizowanym 22 listopada w gmachu dawnego KC PZPR. - To jest samo w sobie symbolem, mamy listopad, jest 30. rocznica wolnej Polski, upadku komunizmu, w okolicach Święta Niepodległości i na tę okazję możemy robić dancing wokół "Misia", w dawnym Komitecie Centralnym PZPR. To jest symbol naszego zwycięstwa i zwycięstwa Barei - ocenił Gawin.

Tej nocy, w przebraniu, będzie można zanurzyć się w świat inspirowany twórczością Barei. - Na parkiecie spotkają się wszyscy, których znamy i kochamy: Stanisław Paluch i Stanisław Anioł, lekarz Kołek i dźwigowy Kotek, docent Furman, Balcerek oraz Żona Dyrektora. Pod batutą Jakuba Lubowicza zagra na miarę swoich możliwości Orkiestra Dancingowa "Zmiennicy", jako gwiazda wieczoru zabłyśnie Małgorzata Ostrowska, a całość poprowadzi Kuba Kozak - zachęcają organizatorzy.

Następnego dnia w sali koncertowej "Praga Centrum" odbędzie się "Wiecho-pomne Wydarzenie Artystyczne", czyli - jak ujmują to organizatorzy - "60-minutowe, kontekstowe i twórcze zderzenie 'warsiaskiego' lirycznego przedwczoraj, wczoraj i dziś - na platformie ponadczasowej muzyki ska-jazz", która, "przy drobnym zróżnicowaniu w równym stopniu pasowałaby do 'szemranej' potańcówki ferajny git chłopaków i fest dziewczyn w 1953, 1983 i 2023 roku". Koncert poprowadzi raper i radiowiec Duże Pe. Całościową oprawę muzyczną koncertu zapewni warszawskie combo The Bartenders.

Majewski gwarą przesiąknięty

W niedzielę, 24 listopada, w warszawskich Filtrach, satyryk i dziennikarz Szymon Majewski poprowadzi grę zatytułowaną "Hydro-zagadka". - Dla mnie to jest niesamowity zaszczyt dlatego, że ja miałem taki problem, że byłem wychowany na płytach Grzesiuka, Jaremy-Stępowskiego i na gwarze warszawskiej do tego stopnia, jak się rozpoczęło Radio Zet w roku 90 to ludzie dzwonili do radia i mówili - zdejmijcie tego warszawiaka, tak przesiąknąłem gwarą - opowiadał Majewski.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM FESTIWALU

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało premierę albumu zdjęć Tadeusza Bukowskiego "Fotografie warszawskie 1935-1955 ":

Album zdjęć Tadeusz Bukowskiego

"Jest seria zdjęć wykonana na Polu Mokotowskim"
"Jest seria zdjęć wykonana na Polu Mokotowskim"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/6

Źródło: PAP

Autorka/Autor:kk/b

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego

Pozostałe wiadomości

Budowa torów tramwajowych w ciągu ulicy Rakowieckiej pomiędzy Puławską a aleją Niepodległości rozpocznie się w czerwcu - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. W kilku punktach jezdnia zostanie rozkopana, co oznacza spore utrudnienia dla kierowców.

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ratuszu trwają prace nad projektem uchwały zmniejszającej wysokość stawek opłaty za śmieci - napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich Agnieszka Jakubowska, dyrektor miejskiego Biura Gospodarowania Odpadami. Odpowiedź ta ma związek z licznymi skargami mieszkańców stolicy na metody ustalania, a także na wysokość stawek za odbiór odpadów. Jeszcze przed wyborami samorządowymi prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał obniżkę opłat od lipca.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że po przerwie jeden pas jezdni na placu Zbawiciela zostanie przeznaczony w sezonie letnim pod ogródki gastronomiczne. Urzędnicy podają też wstępną datę wdrożenia nowej organizacji ruchu.

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek zerwał złoty łańcuszek kobiecie idącej chodnikiem. Na pomoc ruszyli przechodnie i złapali złodzieja. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 29-latek chciał dokonać kradzieży.

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie przeżył wypadku. Na miejscu pracowały służby.

Uderzył autem w drzewo, zginął

Uderzył autem w drzewo, zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na Wale Miedzeszyńskim. Jedna osoba była badana w karetce. Były duże utrudnienia w ruchu w kierunku Otwocka.

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na trasie S8 w kierunku centrum. Dwie osoby są poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala. Były utrudnienia.

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz podsumował dotychczasowe efekty prac przy budowie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską na Saskiej Kępie. Pierwszy z nich ma być gotowy już w te wakacje.

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Chotomów (powiat legionowski) pociąg Kolei Mazowieckich śmiertelnie potrącił mężczyznę. Były utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trasa 631 była zablokowana po wypadku na wysokości Nieporętu. Zderzyły się tam dwa samochody: osobowy i ciężarowy.

Auto ciężarowe na boku, poważny wypadek w Nieporęcie

Auto ciężarowe na boku, poważny wypadek w Nieporęcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biblioteka Narodowa zaprasza na koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po występie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić historyczny budynek oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed tysiąca lat, przez rękopisy Fryderyka Chopina do rękopisów "Małgośki" Agnieszki Osieckiej i "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego w skutkach wypadku doszło w poniedziałek w miejscowości Stróżewko koło Płocka. Samochód osobowy najpierw uderzył w drzewo, a potem dachował. Jak podaje policja, kierująca i dwoje dzieci z ciężkimi obrażeniami zostali zabrani do szpitala.

Uderzyła w drzewo i dachowała. W aucie było dwoje dzieci

Uderzyła w drzewo i dachowała. W aucie było dwoje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Warszawy Tobiasz Bocheński (PiS) zarzuca stołecznemu ratuszowi opieszałość przy organizowaniu pomocy dla przedsiębiorców poszkodowanych w pożarze hali handlowej przy Marywilskiej. Radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta. Tymczasem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił o doraźnych rozwiązaniach pomocowych już w ubiegły piątek.

Pożar hali przy Marywilskiej. Radny PiS: nie zostało zaproponowane żadne systemowe rozwiązanie

Pożar hali przy Marywilskiej. Radny PiS: nie zostało zaproponowane żadne systemowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

Do szpitala trafił pieszy potrącony przez kierującego Toyotą. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, mężczyzna przechodził przez jezdnię na czerwonym świetle.

Pieszy potrącony na Targówku, trafił do szpitala

Pieszy potrącony na Targówku, trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci przypominają: oszuści wykorzystujący metodę "na wnuczka" wciąż działają. - Przekonała się o tym mieszkanka powiatu piaseczyńskiego, która straciła 20 tysięcy złotych wierząc, że pomaga swojej córce. Apelujemy o ostrożność, bo tylko ona może uchronić nas przed bezwzględnością oszustów - mówi rzeczniczka tamtejszej komendy.

Zebrała wszystkie pieniądze z domu i oddała obcemu mężczyźnie

Zebrała wszystkie pieniądze z domu i oddała obcemu mężczyźnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później niż normalnie. W związku z tym kilkanaście lotów skierowano do innych miast, były też opóźnienia. Dlaczego?

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę wieczorem pod Wołominem. Jedno z aut po kolizji wjechało w dom. Na miejscu pojawiły się służby.

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie śmierci miesięcznej dziewczynki pod Grodziskiem Mazowieckim. Na ławie oskarżonych zasiądą jej rodzice. Za "narażenie na niebezpieczeństwo, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki".

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę, który prowadził pod wpływem alkoholu. 42-latek wydmuchał trzy promile, a chwilę wcześniej w sklepie kupił dwie butelki wódki. Mundurowym oświadczył, że alkoholem popijał śniadanie.

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie doświetleń blisko 200 zebr.

102 lokalizacje w 14 dzielnicach. Drogowcy doświetlą przejścia dla pieszych

102 lokalizacje w 14 dzielnicach. Drogowcy doświetlą przejścia dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP