Przygotuj się na:

METRO NA BRÓDNIE

Nowe stacje drugiej linii metra zapewnią sprawne połączenie Targówka z Pragą i Śródmieściem, Wolą i Bemowem. Przybędzie linii autobusowych, które umożliwią szybki dojazd do metra. Jednocześnie niektóre linie przestaną kursować, a trasa innych nieznacznie się zmieni.

Najnowsze

Nowe zasady używania hulajnóg. Na Stare Miasto już nie wjedziesz

Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
Zmiana przepisów ws. elektrycznych hulajnóg
Zmiana przepisów ws. elektrycznych hulajnógTVN24
wideo 2/4
TVN24Zmiana przepisów ws. elektrycznych hulajnóg

Hulajnogi zostawione tylko przy stojakach dla rowerów i zakaz wjazdu na Stare Miasto. Stołeczny ratusz, w związku ze zmianami wprowadzonymi przez Sejm, wprowadza nowe zasady dla użytkowników hulajnóg w stolicy.

W związku z wejściem w życie 20 maja nowych przepisów regulujących zasady poruszania się i parkowania elektrycznych hulajnóg miasto przedstawiło firmom udostępniającym te pojazdy swoje wymagania. Poinformował o nich Zarząd Dróg Miejskich.

Hulajnogi przy rowerach

Zgodnie z nowymi przepisami parkowanie elektrycznych hulajnóg będzie dozwolone tylko w miejscach do tego przeznaczonych (dziś takich miejsc nie ma), a jeśli ich nie ma – na chodniku, równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Dlatego miasto zaproponowało operatorom parkowanie hulajnóg przy stojakach rowerowych. "Aby zagwarantować, że takie rozwiązanie nie będzie blokować miejsc postoju rowerzystom, oczekujemy od operatorów zakupu dodatkowych stojaków – w liczbie proporcjonalnej do posiadanej floty" – czytamy na stronie ZDM.

Zarząd Dróg Miejskich wyjaśnił, że pojazdy zaparkowane nieprawidłowo będą usuwane z drogi na koszt właściciela. Maksymalna stawka określona w ustawie wynosi 123 złote plus 23 złote za dobę przechowania. Stawka obowiązująca w Warszawie zostanie określona w Uchwale Rady m.st. Warszawy, której projekt został już przygotowany.

ZDM przypomniał, że zgodnie z ustawą e-hulajnogi nie mogą poruszać się z prędkością większą niż 20 kilometrów na godzinę. Miasto oczekuje od firm udostępniających pojazdy, że hulajnogi nie będą mogły jeździć szybciej.

"Będziemy również analizować możliwość wprowadzenia punktowego i czasowego ograniczania prędkości w szczególnych sytuacjach, ze względu na bezpieczeństwo – np. na Bulwarach Wiślanych" - podkreślił zarząd.

Bez wjazdu na Starówkę

ZDM poinformował, że wjazd w niektóre miejsca będzie zabroniony, np. na Stare Miasto. "Takie strefy powinny być (...) wyłączone z ruchu przez operatorów – tak, aby użytkownik nie mógł wjechać ani zwrócić urządzenia na tym terenie" – zaznaczyli drogowcy.

Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości