Drugi szpital tymczasowy powstanie w hali Expo XXI

Aktualizacja:
Autor:
ran,
dg/r
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
W szpitalu na Stadionie Narodowym wyznaczane są szlaki "skażone" i "czyste"
W szpitalu na Stadionie Narodowym wyznaczane są szlaki "skażone" i "czyste"TVN24
wideo 2/4
TVN24W szpitalu na Stadionie Narodowym wyznaczane są szlaki "skażone" i "czyste"

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego w hali Expo XXI przy Prądzyńskiego na Woli. Docelowo ma pomieścić kilkuset pacjentów. Będzie to drugi tymczasowy szpital w stolicy, po organizowanym obecnie na Stadionie Narodowym.

Informację o decyzji ministra przekazała PAP rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. - W urzędzie działa zespół, który zapewnia sprawną realizację tego przedsięwzięcia - poinformowała.

O tym, że hala Expo XXI jest brana pod uwagę jako lokalizacja dla drugiego szpitala tymczasowego w Warszawie, informował we wtorek portal Wirtualna Polska.

Ratusz proponował budynek przy Paska

Na początku tygodnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski proponował z kolei siedzibę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na Żoliborzu jako możliwą lokalizację dla drugiego szpitala polowego lub izolatorium.

"Budynek jest gotowy do użytku od zaraz. Na co dzień to siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, jednak ze względu na planowany remont Ośrodek działa czasowo przy ul. Zakroczymskiej" – informował Trzaskowski w poniedziałek na Twitterze. Zapewnił przy tym, że wykorzystanie budynku nie wpłynęłoby więc na działalność ośrodka ani komfort jego podopiecznych.

Szpital na Narodowym

Zlecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim wydał premier Mateusz Morawiecki w minioną sobotę. Pierwszy z takich szpitali ma powstać w Warszawie - w salach konferencyjnych Stadionu Narodowego. Jego budowa już się rozpoczęła. W pierwszym etapie ma dysponować 500 łóżkami, z czego 50 będzie przeznaczonych do intensywnej terapii. Szpital na Stadionie Narodowym będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ulicy Wołoskiej. Mazowsze to jedno z województw, w którym notowane są najwyższe liczby dobowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem.

Kolejne szpitale - według zapowiedzi rządu - mają powstać w województwach małopolskim i wielkopolskim. W większości województw trwają analizy lokalizacji szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19.

Autor:ran, dg/r

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości