Najnowsze

Gagarina zostanie zwężona. Budują kolektor i zielone torowisko

Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
Utrudnienia na Gagarina
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plUtrudnienia na Gagarina

Na Gagarina rozpoczynają się prace budowlane związane z nową trasą tramwajową oraz kolektorem ściekowym. W poniedziałek przed północą ulica zostanie zwężona. Zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się.

Przebudowa ulicy Gagarina pomiędzy ulicą Belwederską a Czerniakowską to wspólny projekt tramwajarzy i wodociągowców. "Obie inwestycje wymagały wzajemnej koordynacji, stąd decyzja o wspólnej realizacji obu zadań. Pozwoli to m.in. na skrócenie okresu utrudnień wynikających z prowadzenia prac" - przekazał ratusz.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wybuduje pod ulicą kolektor o średnicy 2,8 metrów i długości około 1,2 kilometra. Natomiast Tramwaje Warszawskie odpowiadają za torowisko o długości ponad kilometra, które powstanie na powierzchni. To odnoga trasy do Wilanowa, której budowa ma ruszyć w tym roku.

Przygotowania trwały od maja

Przygotowania do budowy trwały już od maja. Ogrodzono teren, zabezpieczono drzewa, wykonano tymczasowe przejazdy przez pas zieleni oraz przygotowano tymczasowe przystanki. Elementy kolektora zostały zgromadzone przy ulicy.

W poniedziałek, o godzinie 23.30 ulica Gagarina zostanie zwężona. Kierowcy zaraz za skrzyżowaniem z Belwederską będą kierowani na jezdnię północną (po stronie Łazienek Królewskich). W kierunku Czerniakowskiej wyznaczone będą dwa pasy ruchu po 3-3,3 metrów każdy, natomiast w przeciwnym kierunku jeden pas (o tych samych parametrach). Na wysokości skrzyżowania z Iwicką kierowcy zmienią jezdnię.

Skrzyżowanie Gagarina z CzerniakowskąUM Warszawa

Wprowadzą zakaz zatrzymywania się

Na południowej nitce Gagarina również będą przemieszczać się jezdnią w nowym układzie. Wloty ulic Sułkowickiej, Nabielaka, Górskiej, Stępińskiej (od strony południowej) i Czerskiej (od strony północnej) w Gagarina zostaną zamknięte.

Przed skrzyżowaniem z Czerniakowską pasy ruchu rozdzielą się na dwie jezdnie. Na skrzyżowaniu, jadący od Belwederskiej będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu - do skrętu w lewo w Czerniakowską, do jazdy prosto, a także do jazdy prosto i w prawo. Kierowcy jadący Wisłostradą od strony centrum, tak jak dotychczas, będą mieli do dyspozycji pas do skrętu w lewo, dwa pasy do jazdy prosto i jeden do jazdy prosto i w prawo. Na pozostałych wlotach skrzyżowania także dostępne będą wszystkie relacje.

Na całej długości Gagarina zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się. Przejścia na wysokości Sieleckiej i Górskiej będą funkcjonowały przez cały czas trwania prac. Taka organizacja ruchu funkcjonować będzie do połowy wakacji.

Utrudnienia na Gagarina UM Warszawa

Autobusy zostaną na swoich trasach

Autobusy komunikacji miejskiej pozostaną na swoich trasach. Zmienią się natomiast lokalizacje przystanków Spacerowa 03, Stępińska 01, Iwicka 02, Sielce 04. Przystanki zastępcze będą miały nowe perony i prowadzące do nich chodniki.

Powstanie też ścieżka rowerowa

Na Gagarina na odcinku między ulicami Czerniakowską i Belwederską powstanie zielone torowisko o długości ponad kilometra. Przybędzie też drzew. Znajdą się tutaj także rabaty z kwitnącymi bylinami i krzewy. Zakończenia torów przy terminalu końcowym przy Czerniakowskiej zostaną zabezpieczone gabionami, czyli siatkami wypełnionymi kamieniami. Zostaną one obsadzone bluszczem. Na narożnikach samego skrzyżowania zaplanowano zasadzenie krzewów. Po drugiej stronie tego odcinka, przy ul. Belwederskiej, tory połączą się z trasą do Wilanowa.

Podczas budowy tramwaju na Gagarina zostaną przebudowane także chodniki i powstanie droga dla rowerów po północnej stronie ulicy. Ulica będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę, parkowanie zostanie uporządkowane na równoległe. Całe zadanie ma zostać wykonane do końca 2023 roku.

Jak przekazało MPWiK kolektor mokotowski bis powstanie wzdłuż Gagarina i będzie miał pojemność retencyjną około 6800 metrów sześciennych. Jego zadaniem będzie odciążenie istniejącego kolektora mokotowskiego oraz zapewnienie bezpiecznego transportu ścieków oraz wód opadowych w czasie intensywnych deszczy. W ramach inwestycji powstanie: odcinek grawitacyjny o średnicy wewnętrznej min. 2,80 m o długości ok. 1,2 km od komory w rejonie ulicy Sułkowickiej na kolektorze mokotowskim bis do połączenia z kolektorem nadbrzeżnym w Czerniakowskiej.

Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości