Jak informuje stołeczny ratusz, drzewa kolidują z pracami budowlanymi. "Dlatego 24 lipy srebrzyste z centralnej części placu zostaną przeniesione na Pragę Północ. Wykonawca posadzi je w pasie drogowym na ul. Jagiellońskiej w okolicy Warszawskiego ZOO – na odcinku między rondem Starzyńskiego a ul. Szanajcy" - informują urzędnicy.
Pierwsze drzewa zostały już przewiezione na ulicę Jagiellońską. Ratusz zapewnia, że operacja związana z przesadzeniem ma się zakończyć jeszcze w październiku. "Przesadzenie drzew nie oznacza, że na zrewitalizowanym placu w centrum miasta nie będzie zieleni. Po zakończeniu inwestycji wykonawca parkingu posadzi na własny koszt nowe drzewa. Natomiast w drugim etapie, w ramach rewitalizacji placu, miasto zamierza uzupełnić teren o dodatkową zieleń" - podkreśla stołeczny ratusz.
Co się dzieje na placu budowy?
Urzędnicy podsumowali też, co się do tej pory wydarzyło na placu budowy. "Wykonawca rozpoczął przebudowę kanalizacji przed gmachem NBP. Z tego powodu przeniesiony i uruchomiony w tymczasowej lokalizacji został przystanek autobusowy. Wygrodzony jest teren pomiędzy jezdniami. Robotnicy zajęli także prawy pas w kierunku Świętokrzyskiej od skrzyżowania z Warecką" - wskazali.
W najbliższy piątek, 7 października rozpoczną się prace związane z przebudową instalacji wodociągowych u zbiegu Szpitalnej z Warecką. Nie będzie konieczności zmiany organizacji ruchu w tym rejonie. Wygrodzony natomiast zostanie chodnik. Dopiero w kolejnych etapach zajmowane będą fragmenty pasów ruchu na jezdni prowadzącej do Świętokrzyskiej.
Parking podziemny pod placem Powstańców Warszawy
Parking ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Będzie to czterokondygnacyjny parking podziemny z 420 miejscami postojowymi. Inwestycja powstaje w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, w całości sfinansuje koszty – szacowane na około 85 milionów złotych – i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany miastu. Parking będzie wyposażony w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę. Na powierzchni placu będą zamontowane stojaki rowerowe. Ceny za parkowanie będą ustalane przez koncesjonariusza, jednak w swojej ofercie musi on posiadać abonamenty dla okolicznych mieszkańców.
W ramach projektu zostanie wykonany również I etap rewitalizacji placu Powstańców Warszawy. Przestrzeń będzie kompleksowo przebudowana, a większość istniejących tam obecnie elementów tzw. małej architektury (ławki, kosze) i zieleni, zostanie ponownie wykorzystana.
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa