Powstaje szpital tymczasowy na Okęciu. "Dla pacjentów z ciężkimi powikłaniami"

Źródło:
PAP
Budowa szpitala tymczasowego na Okęciu
Budowa szpitala tymczasowego na OkęciuTVN24
wideo 2/2
Budowa szpitala tymczasowego na OkęciuTVN24

Rozpoczął się nabór personelu do drugiego tymczasowego szpitala w Warszawie. Placówka, która powstaje w wojskowym hangarze na Okęciu, ma być gotowa przed końcem listopada. - To nie jest izolatorium, to jest szpital leczenia pacjentów z ciężkimi powikłaniami, z niewydolnością oddechową, których trzeba ratować, którzy wymagają wielodniowej, czy nawet wielotygodniowej respiratoroterapii - zapowiedział generał profesor Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej zaprosiło w poniedziałek dziennikarzy na teren wojskowej bazy na Okęciu, by pokazać, jak wyglądają prace przy budowie drugiego tymczasowego szpitala dla pacjentów z COVID-19. Według początkowych planów, miał on powstać w wolskiej hali EXPO XXI. Ale na początku listopada szef resortu Mariusz Błaszczak ogłosił zmianę lokalizacji.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister mówił o szczegółach funkcjonowania przyszłej placówki.

- Będzie prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny, a więc przez elitę, jeśli chodzi o wojskową służbę zdrowia. Mogę powiedzieć, że również jeśli chodzi o cywilną służbę zdrowia, dlatego, że zespół WIM, na którego czele stoi pan generał profesor Grzegorz Gielerak, należy do najlepszych - podkreślił szef MON. Jak dodał, zespół WIM zajmuje się chorymi na COVID-19 oraz ma doświadczenie nabyte we Włoszech wiosną tego roku, kiedy mieliśmy do czynienia z pierwszą falą epidemii. Zaznaczył, że to zespół ludzi doświadczonych i wykwalifikowanych.

Docelowo: 250 łóżek i 400 pracowników

Błaszczak poinformował, że szpital ma być gotowy przed końcem listopada. - Teraz trwają sprawy techniczne, a chciałbym, byśmy dziś zainaugurowali nabór personelu do tego szpitala tymczasowego - dodał szef MON.

Choć "szpitalem patronackim" tymczasowej placówki będzie WIM, to tamtejszego personelu nie wystarczy do nowych zadań. - Ten personel musi być znacznie szerszy niż obecni pracownicy WIM, więc niejako pod kierownictwem instytutu zapraszamy do tego, by zgłaszali się lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Jest 16 specjalności niezbędnych do tego, by szpital tymczasowy na Okęciu mógł funkcjonować - powiedział minister. Dodał, że szpital czeka na zgłoszenia chętnych do pracy. Mówiąc o obsadzie szpitala tymczasowego, Błaszczak podał, ze będzie tam pracować ponad 400 osób.

W szpitalu na Okęciu ma być docelowo 250 łóżek dla chorych, w tym 30 łóżek dla osób wymagających intensywnej terapii.

"Szpital leczenia pacjentów z ciężkimi powikłaniami"

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie generał profesor Grzegorz Gielerak zwrócił się do personelu medycznego: - Koleżanki i koledzy, przystępujemy do realizacji wyzwania, które wymaga poświęcenia i odwagi. Jeśli zatem ktokolwiek z was chce i jest gotowy do pracy w wyjątkowym zespole medyków, chce dać cząstkę siebie, swojego profesjonalizmu, niezłomności, to wasze miejsce jest w zespole medycznym tworzonego szpitala tymczasowego. Serdecznie zapraszam do współpracy.

Gielerak zapowiedział, że szpital będzie ukierunkowany na leczenie pacjentów w ciężkim stanie, "którzy potrzebują tlenoterapii, włącznie z oddechem wspomaganym" (ten na Stadionie Narodowym nastawiony jest dla lżej chorych). W leczeniu lekarze WIM mają wykorzystywać swoje doświadczenie z kwietniowej misji we Włoszech. - To nie jest izolatorium, to jest szpital leczenia pacjentów z ciężkimi powikłaniami, z niewydolnością oddechową, których trzeba ratować, którzy wymagają wielodniowej, czy nawet wielotygodniowej respiratoterapii. Nad tym będzie czuwał profesjonalny zespół, który chcemy zbudować na bazie naszego szpitala - podkreślił generał.

Wyższe stawki dla pracowników

Minister Błaszczak, dopytywany przez dziennikarzy o kwestie wynagrodzeń, poinformował, że lekarze i pracownicy medyczni zatrudnieni w szpitalu tymczasowym na Okęciu będą mieli - tak jak w innych szpitalach tymczasowych - stawki "o 100 procent wyższe niż stawki ogólne". Szpital będzie w pełni sfinansowany z budżetu MON.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl