Budowa kolektora Lindego Bis wkracza w kolejny etap. Wodociągowcy rozpoczynają przygotowania do drążenia tunelu pod ulicą Nocznickiego. Zapowiadają też duże zmiany w organizacji ruchu.
O rozpoczęciu budowy kolektora Lindego Bis informowaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Pierwsze prace rozpoczęły się na ulicy Conrada. Ratusz podaje, że w tym miejscu kolektor jest już wydrążony, trwa wykończanie jego komór. Następnym krokiem będzie odtwarzanie nawierzchni ulicy.
Drążenie tunelu kolektora toczy się także na Wólczyńskiej. Odcinek do ulicy Sokratesa jest niemal gotowy. W tym tygodniu ruszają przygotowania do drążenia na ulicy Nocznickiego.
Zmiany w organizacji ruchu na Nocznickiego
W poniedziałek, 6 czerwca pojawią się utrudnienia na jezdni Nocznickiego w stronę ulicy Kasprowicza. "Przy skrzyżowaniu z tą ulicą wyłączony z ruchu kołowego zostanie lewoskręt w stronę Węzła Komunikacyjnego Młociny. Kierowcom do dyspozycji pozostaną dwa pasy: do jazdy w lewo i prosto oraz do jazdy prosto i w prawo" - zapowiada ratusz.
W następnym tygodniu, wykonawca planuje wprowadzić ruch wahadłowy na fragmencie ulicy Nocznickiego. O szczegółach urzędnicy będą wkrótce informować.
Kolektor będzie przebiegał pod tunelem metra
Kolektor Lindego Bis o długości około 4 kilometrów i średnicy 2 metrów, zostanie ułożony na głębokości od 5 do nawet 14 metrów. Jego trasa będzie przebiegać na terenie Bielan w rejonie Brązowniczej oraz w ciągu ulic Conrada, Wólczyńskiej, Nocznickiego do Marymonckiej, gdzie zostanie połączony z istniejącym kolektorem Burakowskim. Lindego Bis przejdzie pod linią warszawskiego metra i w tym miejscu zostanie wykonany z rury o średnicy 1,6 metra, umieszczonej wewnątrz większej rury osłonowej.
Tarcza drążąca Rozalia ma średnicę prawie 2,5 m, a cały zestaw waży 55 ton i posuwa się z prędkością od 10 do 16 metrów na dobę z siłą nacisku do 1200 ton. Kolektor zostanie zbudowany metodą bezwykopową. Wykonawcą prac jest Inżynieria Rzeszów i ABIKORP Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych
Zadaniem kolektora będzie przejęcie części ścieków i wód opadowych spływających z Bemowa i Bielan, a tym samym odciążenie kanalizacji istniejącej na tym terenie. Urzędnicy podają, że uruchomienie kolektora pozwoli ograniczyć podtopienia w rejonie istniejącej zlewni na Bemowie i Bielan, powstające podczas bardzo intensywnych opadów deszczu.
Zakończenie prac jest planowane na pierwszą połowę 2023 roku.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa