Egzotyczna jaszczurka porzucona w śmietniku

Autor:
dg
Źródło:
PAP
Straż miejska w WarszawieZnaleziony w śmietniku kameleon

Mieszkaniec Białołęki znalazł w śmietniku wyziębionego kameleona. Powiadomił o tym strażników miejskich, którzy przewieźli gada do zoo. Trwają czynności zmierzające do ustalenia, kto porzucił zwierzę.

Na numer alarmowy straży miejskiej zadzwonił zdenerwowany mieszkaniec Białołęki, który w śmietniku obok domu znalazł terrarium z szarą, egzotycznie wyglądającą jaszczurką. Gdy strażnicy przyjechali na miejsce gad zdążył już zmienić barwę na żółto-brązową. "Stało się jasne, że na białołęcki zimny śmietnik trafił – słynący z umiejętności zmiany koloru skóry – kameleon. Wbrew obiegowym sądom nie była to próba wtopienia się w otoczenie, ale reakcja na zmienne warunki termiczne" - przekazali w komunikacie strażnicy.

Uratowany gad trafił do zoo

"Znalazca okazał się wrażliwym i opiekuńczym warszawiakiem i w trosce o zdrowie zwierzęcia wniósł pojemnik z jaszczurką na cieplejsza klatkę schodową" - dodali strażnicy.

Gdyby tropikalny gad przebywał dłużej w zimnym śmietniku mogłoby to zakończyć się dla niego tragicznie. Uratowane zwierzę zostało przewiezione do specjalistycznego ośrodka CITES przy warszawskim ogrodzie zoologicznym, gdzie zostało umieszczone pod ogrzewającą lampą.

Jak przekazali strażnicy, trwają czynności zmierzające do ustalenia osoby, która porzuciła zwierzę. Jest to przestępstwo zagrożone karą do trzech lat więzienia.

Długość języka zbliżona do długości ciała

Kameleony w naturze żyją w Afryce i na Madagaskarze. Jaszczurki te potrafią zmieniać kolor, gdy zmienia się ich nastrój oraz stan fizyczny. W niskiej temperaturze, około 10 stopni Celsjusza ich skóra szarzeje. Gdy mają wystarczająco ciepło, ich kolor jest intensywny.Są pięciopalczaste. Mocne palce umożliwiają im nie tylko poruszanie, ale również bezpieczne utrzymywanie się na gałęzi. Ogon kameleona jest długi lecz bardzo przydatny. Służy im głównie do zachowania pozycji.

Znaleziony w śmietniku kameleonStraż miejska w Warszawie

Do polowania wykorzystują swój długi na kilkanaście centymetrów język, którego długość jest zbliżona do długości ciała. Język kameleona wykonuje ruch w ciągu zaledwie jednej sekundy. Kameleony należą do zwierząt, które czekają na zdobycz. Potrafią wytrzymać w bezruchu kilka godzin. W sytuacji zagrażającej ich życiu, nadymają swoje ciało, co ma na celu odstraszenie przeciwnika.

Oczy gada są niezależne od siebie, dlatego każde oko może patrzeć w innym kierunku. Dzięki tej umiejętności, kameleon może obserwować otoczenie bez obracania głowy. Ich oczy są zarośnięte. Mają jednak niewielki otwór na samą źrenicę. Kameleony nie słyszą. Reagują jednak na drgania, które powstają w ich otoczeniu. Na świecie występuje aż 200 gatunków tych jaszczurek.

Czytaj też: Był w toalecie, gdy na plecy spadł mu wąż. "Gad wydostał się z kratki wentylacyjnej":

Lublin. Z kratki wentylacyjnej wyszedł wąż. Spadł na plecy mężczyzny, który korzystał akurat z toalety
Lublin. Z kratki wentylacyjnej wyszedł wąż. Spadł na plecy mężczyzny, który korzystał akurat z toalety Fundacja Epicrates

Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż miejska w Warszawie

Pozostałe wiadomości