W warszawskim zoo przyszła na świat samiczka antylopy bongo. Pracownicy ogrodu zoologicznego mówią o niej na razie "bongini" i nie wykluczają, że wkrótce ogłoszą konkurs na imię dla nowej mieszkanki. Antylopy bongo są gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem.
Antylopa przyszła na świat 22 kwietnia, w Dzień Ziemi. Brązowe futerko w białe prążki i duże uszy to jej znaki charakterystyczne. Jest pierwszym dzieckiem 7-letniej Chilli i 8-letniego Franka.
"Poród przebiegł bardzo sprawnie, bez komplikacji. Troskliwa mama od razu wzorowo zajęła się swoim dzieckiem. Pierwszy dzień antylopa w większości przespała wtulając się w mamę, ale też uczyła się ssać mamine mleko szukając nieporadnie źródła pokarmu. W kolejnych dniach była już bardziej aktywna i zaczęła się interesować otaczającym ją światem oraz ciociami, które mieszkają po obu stronach jej boksu" - poinformował w czwartek ogród zoologiczny.
"Bongini" przebywa na razie w Żyrafiarni. Pracownicy zoo zapowiadają jednak, że wkrótce będzie można ją zobaczyć. Jeśli pogoda dopisze, w przyszłym tygodniu powinna już odbyć swój pierwszy spacer po wybiegu zewnętrznym.
"W naturze żyje zaledwie 80 osobników tego podgatunku"
Bongo to największe spośród afrykańskich antylop, a przez wielu uważane też za najpiękniejsze. W Afryce mieszkają dwa podgatunki bongo leśnego: bongo nizinne i bongo górskie. Oba podgatunki są zagrożone wyginięciem, a mieszkające w warszawskim zoo bongo górskie ma status krytycznie zagrożonego wyginięciem CR (criticaly endangered). "W naturze żyje zaledwie 80 osobników tego podgatunku" - przypomniało zoo.
Narodziny samiczki w warszawskim zoo to duży sukces hodowlany w skali całego kraju i ważny dla świata, ponieważ zwierzęta są rzadko spotykany w europejskich ogrodach zoologicznych. Hodowla jest ściśle koordynowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP).
W polskich ogrodach zoologicznych jest jedynie 14 antylop bongo, z czego sześć mieszka w Warszawie. Niedawno w opolskim zoo, które również ma stadko tych zwierząt, przyszedł na świat samczyk.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Jezierski / Warszawski Ogród Zoologiczny