Policja kontroluje kierowców autobusów. "Rankiem i późnym wieczorem jesteśmy w zajezdniach"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Były policjant o narkotestach
Były policjant o narkotestach
TVN24
Były policjant o narkotestach TVN24

Kontrola kierowców autobusów w Warszawie wykazała pozytywny wynik narkotestu u 63-latka. Okazało się, że mężczyzna przyjmuje leki. Po dodatkowych badaniach w szpitalu mężczyzna może wrócić do pracy.

Jak przekazał Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji, w ciągu ostatniej doby policjanci skontrowali ponad 180 kierowców autobusów miejskich. Kontrole zarządzono po wypadku miejskiego autobusu 1 lipca na trasie S8. Kierowca prowadził pojazd po użyciu środków odurzających. Zmarła wówczas jedna z pasażerek, a cztery inne osoby zostały poważnie ranne. Kolejny wypadek miał miejsce we wtorek na Bielanach. Kierowca, który wjechał w trzy samochody, miał również pozytywny wynik narkotestu. Oba autobusy należą do przewoźnika Arriva.

Pozytywny wynik przez składnik jednego z leków

Policja poinformowała, że w trakcie prowadzonych kontroli tylko w jednym przypadku narkotest wykazał możliwość zawartości środka odurzającego w pobranej próbce. Chodzi o 63-letniego kierowcę Miejskich Zakładów Autobusowych.

- Mieliśmy do czynienia ze starszym mężczyzną, który choruje na serce, nadciśnienie i cukrzycę. Bierze wiele leków związanych z tymi dolegliwościami. Niektóre ze składników tych leków podczas badania narkotestem mogą mieć wpływ na to, jaki ten wynik się ukaże. Mimo tych informacji przekazanych przez samego kierowcę, w takiej sytuacji został przewieziony do szpitala. Tam pobrano mu próbkę krwi na badania. Mamy już wyniki, są ujemne. W stosunku do tego pana nasze czynności się kończą - przekazał nam w czwartek po południu Mariusz Mrozek.

- Narkotestery to są bardzo proste urządzenia. Służą do doraźnej kontroli. Ich wynik należy zawsze potwierdzić poprzez badanie krwi. Wynik badania toksykologicznego stanowi dowód w razie postępowania przed sądem - podkreślił Mrozek. I jak dodał, mężczyzna może normalnie wrócić do pracy.

Policja: naszym obowiązkiem jest szybka reakcja

Na pytanie o przeszukanie mieszkania 63-latka odpowiedział: - Mogła mieć miejsce taka sytuacja, z uwagi na wyniki badania narkotestu. Wtedy musimy zabezpieczyć ewentualny materiał dowodowy. Łączy się to z tym, że w momencie, kiedy taka informacja o zatrzymaniu kogokolwiek dociera do innych osób: znajomych, przyjaciół czy rodziny - zdarza się, że te osoby próbują zatrzeć ślady. Naszym obowiązkiem jest szybka reakcja - wyjaśnił Mrozek.

- Poza tym jednym przypadkiem kontrole nie przynosiły żadnych uwag co do stanu trzeźwości czy do stanu psychofizycznego kierowców - przekazał dalej policjant.

Podkreślił jednak, że kontrole będą kontynuowane. - W takim systemie, jaki mieliśmy do tej pory, czyli wczesnym rankiem i późnym wieczorem jesteśmy w zajezdniach autobusowych. Tam sprawdzamy kierowców powracających ze swoich tras i tych, którzy zaczynają właśnie pracę. Wieczorem ma to odniesienie do kierowców linii nocnych. Same kontrole dały jeszcze jeden wynik, trochę inny: zatrzymany został jeden kierowca. Mężczyzna był poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu przez jedną z instytucji wymiaru sprawiedliwości - przekazał Mrozek.

"Trzeba pamiętać, że narkotest to wstępne badanie"

O narkotestach wypowiedział się w środę były policjant z Krakowa Dariusz Nowak.

- Policja używa kilku testerów, ale generalnie to się sprowadza do tego, że pobiera się ślinę takiego człowieka i bada się ją w tym testerze. Czeka się jakieś 10-15 minut i otrzymujemy wynik. Na testerze wyświetla nam się informacja, czy ten człowiek jest pod wpływem narkotyków i też jakich. To może być jeden narkotyk, dwa albo trzy lub cztery. Ale trzeba pamiętać, że to jest wstępne badanie. To jest swego rodzaju sygnał dla policjanta, że ten człowiek może być pod wpływem narkotyków, co jeszcze nie zamyka sprawy. Jeżeli tak się dzieje, to wtedy policjant zabiera takiego człowieka, jadą do szpitala i tam lekarz pobiera temu człowiekowi krew – powiedział.

- To jest specjalna fiolka z indywidualnym numerem i następuje analiza, badanie właśnie tej krwi. To się dzieje w laboratorium kryminalistycznym komendy wojewódzkiej, czasami jest to zakład ekspertyzy sądowej. Różnie to bywa. W sumie tych ośrodków jest niewiele. Generalnie, trzeba dłuższy czas poczekać. To może być kilka tygodni, nawet kilka miesięcy. W indywidualnych sytuacjach, kiedy sprawa jest niezwykła, robi się te badania od ręki, ale zwykle czeka się kilka tygodni. Przez te kilka tygodni, a nawet miesięcy, my nie możemy wyrokować, jak sprawa się zakończy i czy ten człowiek jest winny – dodał.

Autorka/Autor:katke

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl