W sobotę odbędzie się jubileuszowa 15. edycja Święta Wisły. Mieszkańcy będą mogli świętować od godzin porannych, gdy odbędzie się rejs na wschód słońca "Urzeczańskie pożegnanie lata". Aż do zachodu słońca, podczas koncertu młodego artysty indie pop. W programie przewidziano także warsztaty i paradę.
O święcie opowiedzieli przedstawiciele władz miasta podczas środowej konferencji prasowej w Przystani Warszawa, czyli nowym kompleksie budynków w rejonie portu Czerniakowskiego. Tam instalują się już organizacje związane z Wisłą.
Kończącemu się sezonowi letniemu nad Wisłą przyświecało w tym roku hasło "wspólność". - Chcemy, by było to święto wszystkich tych, których łączy Wisła. Nie zabraknie popularnych rejsów, animacji, warsztatów czy występów artystycznych. Po raz kolejny pragniemy pokazać, że nad Wisłą każdy znajdzie coś, co go zainteresuje, co być może stanie się jego pasją na lata - przytoczył ratusz w komunikacie wypowiedź Magdaleny Młochowskiej, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.
Jak wskazuje ratusz przez całe wakacje nad Wisłą i na Wiśle odbywało się wiele wydarzeń, które umożliwiały aktywne korzystanie z rzeki oraz pokazywały jej potencjał. Święto Wisły jest symbolicznym zakończeniem wakacji nad rzeką. "Mieszkańcy Warszawy nadal mogą korzystać z ciekawej oferty stołecznej żeglugi pasażerskiej, spływów kajakowych, treningów na SUP-ach czy wziąć udział w jednym z wielu wydarzeń organizowanych w Przystani Warszawa" - podkreślił ratusz.
Warsztaty, rejsy, parada i koncert
Podczas sobotniego Święta Wisły atrakcje czekać będą na mieszkańców przez cały dzień zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Od rejsu na wschód słońca poprzez "Urzeczańskie pożegnanie lata", po finałowy koncert na słonecznym pokładzie statku Panama, zacumowanym przy Plaży Saska Kępa.
W ramach wydarzenia mieszkańcy będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w warsztatach, tematycznych rejsach czy tradycyjnej paradzie jednostek. Na większość miejsc na rejsy obowiązuje rezerwacja poprzez stronę, ale będzie też pula biletów na miejscu.
- Warto czerpać z dziedzictwa mikroregionu nadwiślańskiego Urzecza. Z tego powodu sięgamy do elementów wiślanej historii, którą chcemy przybliżać uczestnikom naszych wydarzeń. W trakcie warsztatów na lądzie mieszkańcy poznają tradycję, kuchnię i kulturę urzeczańską. Nawiązuje do tego również wystawa, którą od 21 sierpnia prezentujemy w kubikach na bulwarze gen. Pattona – przytoczył ratusz w komunikacie wypowiedź Jana Piotrowskiego, pełnomocnika prezydenta Warszawy ds. warszawskiej Wisły.
5:00-8:00 – rejs na wschód słońca „Urzeczańskie pożegnanie lata” (Plaża Saska Kępa), 11:00-17:00 – 30-minutowe rejsy dla mieszkańców (na trasie: Płyta Desantu/Plaża Saska – Centrum Nauki Kopernik – Płyta Desantu/Plaża Saska) 11:00-17:00 – godzinne rejsy edukacyjno-przyrodnicze: start z Pomost 511 - godz. 11:00-12:15 rejs „Dwa brzegi” - godz. 12:30-13:45 rejs „Laboratorium wiślane - odkrywanie tajemnic Wisły” - godz. 14:00 - 15:15 rejs „Skrzydlata Dzielnica Wisła” 12:00-17:00 – warsztaty i stoiska promocyjne związane z tradycją, kuchnią i kulturą urzeczańską oraz warsztaty Edustrefy InPost (Płyta Desantu) 16:00-17:10 – koncert plenerowy nawiązujący do tradycji urzeczańskich (Płyta Desantu), 18:00-19:00 – parada jednostek na Wiśle (na trasie: Płyta Desantu/Plaża Saska – Centrum Nauki Kopernik – Płyta Desantu/Plaża Saska) 19:30-21:00 (Plaża Saska Kępa) – koncert młodego artysty indie pop - Ignacego
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa