Urzędnicy proponują, by Ogród Krasińskich był zamykany na noc, a jego alejkami mogli jeździć rowerzyści. Tak zakłada projekt regulaminu śródmiejskiego parku. Zanim jednak powstanie ostateczna wersja dokumentu, do głosu mają dojść warszawiacy.
Część Ogrodu Krasińskich z placem zabaw jest już otwarta, ale cały park po rewitalizacji będziemy mogli obejrzeć na początku przyszłego roku, bo wciąż trwają prace w pozostałej. Wcześniej urzędnicy chcą jedna ustalić regulamin, który ma obowiązywać spacerujących.
- Jako przestrzeń publiczna powinien służyć wielu użytkownikom – spacerowiczom, rodzicom z dziećmi, czy biegaczom. Jakie zasady wprowadzić? – zastanawiają się urzędnicy i zapraszają warszawiaków na konsultacje społeczne.
Piknik dozwolony?
Projekt regulaminu pojawił się już na stronie internetowej poświęconej konsultacjom społecznym w stolicy. Co zakłada? Urzędnicy z Zarządu Terenów Publicznych proponują, by ogród był zamykany na noc. Proponowane godziny otwarcia to 5.00 - 24.00.
Piknikowanie i leżenie na trawniku dozwolone ma być tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Ale będzie można wchodzić na trawniki, z wyjątkiem miejsc gdzie zasadzone będą kwiaty i krzewy. "Zabrania się wjazdu i poruszania się pojazdami mechanicznymi, z wyjątkiem rowerów oraz wózków inwalidzkich, a także pojazdów dopuszczonych obowiązującą organizacją ruchu" - brzmi jeden z kolejnych punktów.
Projekt regulaminu mówi też o wprowadzaniu psów na teren parku. Dopuszcza opcję, by mogły po nim chodzić, ale na smyczy i w kagańcu. Proponują również, by od strony ul. Świętojerskiej powstała strefa przyrodnicza: byłaby oazą dla ptaków, jeży itd. Pełniłaby też funkcję edukacyjną.
Swoje opinie można wysyłać mailem do 30 września na adres: konsultacje@um.warszawa.pl. Ale nie tylko. Zorganizowane zostaną też warsztaty. 23 września (poniedziałek) – w godzinach 17.30-20.30 i 28 września (sobota) – w godzinach 10.00-13.30. Spotkania odbędą się w kawiarni Państwomiasto przy ul. Andersa 29. Liczba miejsc jest jednak ograniczona. Zapisać można się poprzez e-mail konsultacje@um.warszawa.pl lub pod numerem (22) 443 34 20.
ZOBACZ CAŁY PROJEKT REGULAMINU.
Kontrowersyjna rewitalizacja
Rewitalizacja Ogrodu Krasińskich dla wielu mieszkańców Warszawy wiązała się z dużymi kontrowersjami. Uważali, że konsultacje były źle przeprowadzone, w efekcie czego w ramach prac z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców.
Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew. Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.
Protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac. Modernizacji bronili z kolei projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych. Tłumaczyli, że wycinane są głównie drzewa chore.
TAK WYGLĄDAŁO OTWARCIE CZĘŚCI OGRODU:
Otwarcie części Ogrodu Krasińskich
DYREKTOR ZTP O KONSULTACJACH:
O planowanych konsultacjach społecznych
lata/ran
Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl