Stanowisko w sprawie proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w ustroju stolicy przedstawiło Towarzystwo Urbanistów Polskich – Oddział w Warszawie.
"Niekontrolowane rozlewanie się zabudowy"
Przypominają, że poselski projekt ustawy o ustroju Warszawy jest pierwszą legislacyjną propozycją utworzenia nowej jednostki samorządu terytorialnego, wykonującej samodzielnie zadania metropolitalne.
"W rozwoju przestrzennym Warszawy i jej otoczenia zachodzi wiele niekorzystnych zjawisk: od niespójnie kształtującej się przestrzeni śródmiejskiej - po niekontrolowane rozlewanie się zabudowy na niedostatecznie wyposażone w urządzenia infrastruktury społecznej i technicznej tereny podmiejskie. Planowanie przestrzenne w Polsce jest mało skuteczne" - czytamy między innymi w stanowisku.
Urbaniści przedstawili także uwagi do przedstawionej przez Prawo i Sprawiedliwość propozycji. Nazywają nieprzemyślanym nazwanie obszaru metropolitalnego (powiatu) "miastem stołecznym Warszawa". "Z ubolewaniem należy stwierdzić, że w konsekwencji zaczęły pojawiać się opinie kwestionujące, a nawet wyśmiewające potrzebę tworzenia podmiotów metropolitalnych. Dlatego koniecznym jest, aby obecna zbyt emocjonalna dyskusja o poselskim projekcie została uspokojona, poprzez jednoznaczną zapowiedź uruchomieniem szerokich konsultacji z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego" – apelują.
W pierwszej kolejność postulują określenie ustrojowych podstaw współdziałania gmin tworzących związek metropolitalny. "Należy jednak na wstępie przyjąć założenie, i nie wolno tego ukrywać, że warunkiem koniecznym utworzenia i funkcjonowania takiego związku jest przekazanie części dotychczasowych zadań gmin (wraz ze środkami) na rzecz podmiotu metropolitalnego, i to niezależnie od jego pozycji ustrojowej" – zaznaczają.
Jak podkreślają, samorządy powinny móc wyrazić swoje zdanie.
TU ZNAJDZIESZ CAŁE STANOWISKO URBANISTÓW
Kontrowersyjny projekt poselski
W ubiegłym tygodniu do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustroju Warszawy. Politycy PiS zaproponowali, aby do Warszawy przyłączyć okoliczne 32 gminy, które miałyby tworzyć wspólną aglomerację. Na jej czele miał stać wspólny prezydent i wspólna 50-osobowa rada Warszawy.Pomysł wywołał duże kontrowersje. Przeciwnicy PiS punktowali m.in. to, że został wprowadzony bez żadnych konsultacji z mieszkańcami i władzami lokalnymi.
W poniedziałek wnioskodawca projektu Jacek Sasin wycofał go. Zapowiedział, że nie będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu Sejmu (jak pierwotnie zakładano). Najpierw obiecał konsultacje, debaty z mieszkańcami, a dopiero potem ewentualne zmiany.
Warszawa według PiS
Warszawa według PiS
ran/gp
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / TUP