- Tak premierowej międzynarodowej imprezy filmowej jeszcze w Polsce nie było. Ta premierowość jest dla nas bardzo istotna. Jednak podstawą przy układaniu programu była selekcja. 90% filmów zgłaszanych do konkursu odpada – opowiadał Laudyn.
Elegancka premiera
Po obejrzeniu tysięcy filmów zespół programowy kilka dni temu ułożył ostateczny program festiwalu. Filmem otwarcia będzie "Ósmy Dzień" Davida Hare. Polityczno-szpiegowski thriller poruszający problemy związane z wywiadem. Przyciągnąć do kin może też gwiazdorską obsadą. Na ekranie zobaczymy m.in. Rachel Weisz.
- To najbardziej elegancki film tegorocznego festiwalu. Nie pada na nim ani jeden strzał. To nietypowe jak na thriller – mówi Stefan Laudyn.
W sekcji "Konkurs międzynarodowy" zobaczymy w tym roku aż dwa polskie filmy: najnowszy Wojciecha Smarzowskiego "Róża" i "Wymyk" Grega Zglińskiego. Produkcja twórcy"Wesela" i "Domu Złego" to film o miłości.
- Zawsze chciałem taki zrobić. Akcja dzieje się w 1945 i 1946 roku na Mazurach. Jest to historia trudnej miłości, a w tle jest wynarodowienie Mazurów – mówił Smarzowski.
Inne polskie akcenty w konkursie międzynarodowym to Andrzej Chyra w filmie o Czarnobylu ("Znieważona ziemia" reż. Michale Boganim), czy Agata Buzek w produkcji holendersko-belgijskim ("Lena" reż. Christophe van Rompaey).
Wszystkie filmy w tej kategorii oceni międzynarodowe jury w skład, którego weszli znani ludzie kina tacy jak producentka Christa Saredi, reżyser, producent i scenarzysta Bogdan George Apetri, reżyser Alvaro Brechner, reżyser i scenarzysta Milcho Manchevski i producent Artem Vassiliev.
Film przemycony na pen-drive
- Zaprosiliśmy do jury Jafara Panahiego, znanego irańskiego filmowca. Niestety rząd irański oskarżył go o przygotowanie antypaństwowego filmu i nie może opuszczać Iranu. Mimo to pokażemy jego film w Warszawie. "To nie jest film" - dokument obrazujący areszt domowy reżysera, gdy za oknem dzieje się historia. Film został przemycony z Iranu na pen-drivie. Premierę miał w Cannes – powiedział Stefan Laudyn.
Film Panahiego będzie pokazywany w kategorii "Pokazy specjalne". Inny obraz w tej kategorii, którego nie wolno przegapić, to "Bitwa o Algier". Choć powstał w 1966 r., dziś jest uznawany za jeden z najlepszych w historii kina.
Ulubiony obraz terrorystów
- Przez ostatnie wydarzenia w Afryce, film dziś nabrał nowych znaczeń. Opowiada o początkach niepodległej Algierii. To jeden z ulubionych filmów znanych filmowców, ale i niektórych terrorystów – powiedział Laudyn. Których? Andreasa Baadera, Carlosa Szakala i takich organizacji zbrojnych jak IRA, Tamilskie Tygrysy, Weathermen czy Czarne Pantery.
Sprawdź program
W programie 27 Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazły się premierowe filmy z 59 krajów świata - blisko 130 nowych pełnometrażowych filmów oraz ponad 90 filmów krótkometrażowych. Jak co roku odbęda się też warsztaty montażowe, dziennikarskie oraz warsztaty dla twórców filmów krótkometrażowych.
WFF zaliczany jest do 13 najważniejszych festiwali filmowych na świecie, obok m.in. Cannes, Berlina, Wenecji i Locarno. Listę sporządziła Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych.
27. Warszawski Festiwal Filmowy
7-16 października - Multikono Złote Tarasy i Kinoteka
band//mz