Uczelniane godło na piersi. Studenta poznasz po bluzie

Prototypy bluz UWUW

Nobliwe godła najlepszych uczelni, znane dotąd ze sztandarów i oficjalnych pieczęci, dostały drugie życie. Dumne orły trafiły na modne bluzy, które szybko podbiły serca także studentów warszawskich uczelni.

Potrzeba wyróżniania się z tłumu to dla studentów nic nowego. Kiedyś po kolorze i wzorze czapki można było poznać, na której uczelni studiuje jej właściciel. Na Uniwersytecie Warszawskim pojawiły się prawie 100 lat temu.

Tradycja z przypadku

- Powstały w 1916 roku, z myślą o wielkiej manifestacji w rocznicę uchwalenie Konstytucji 3 maja. Nakrycia głowy uszył studentom Uniwersytetu Warszawskiego czapnik Tulczyn. Miały być w kolorach uczelni, czyli błękitno-złotych, ale czasy były ciężkie, trwała I wojna światowa i nie było właściwych materiałów – opowiada dr Robert Gawkowski, historyk.

Rynkowe niedobory Królestwa Polskiego okresu Wielkiej Wojny spowodowały, że studenci UW dostali ostatecznie białe czapki z czarnym daszkiem i czerwoną obwódką. Mimo przypadkowej kolorystyki szybko zyskały popularność. Rywalizowały wyłącznie z deklami korporacji działających na uczelniach. Ale w przeciwieństwie do dekli, przetrwały do dziś – noszą je członkowie pocztu sztandarowego. Nie ma jednak mowy o masowości. Na początku XXI wieku widywano w nich już tylko kilku uczelnianych ekscentryków.

Bluzy dla absolwentów SGHGoodWill/SGH

Edycja limitowana

Dziś lepszym sposobem na zamanifestowanie swojego przywiązania do alma mater jest bluza z kapturem i godłem uczelni na piersi. Wyglądają jak te, z najlepszych amerykańskich uniwersytetów. W Warszawie palmę pierwszeństwa dzierży prawdopodobnie Szkoła Główna Handlowa (jej godłem jest żaglowiec). Z inicjatywą wyszło uczelniane stowarzyszenie GoodWill, za zgodą władz uczelni.

- Nie trzeba być studentem naszej uczelni, żeby mieć taką bluzę, ale też nie można jej tak po prostu kupić. Dwa razy do roku, wiosną i zimą, wypuszczamy serię kilkuset. Dystrybuujemy przez sklep internetowy i zwykle wystarcza kilkanaście minut, żeby sprzedały się wszystkie – mówi nam Paulina Czajka z GoodWill.

Podkreśla, że bluza nie jest tylko modnym gadżetem. – Ma pokazać dumę i radość ze studiowania tutaj albo skończenia SGH, bo mamy też bluzy w serii Alumni dedykowane absolwentom. Chodzi też o integrację naszej społeczności – tłumaczy.

Projekt ma także bardziej namacalny efekt. Za dochód ze sprzedaży odzieży z logo uczelni studenci wyposażyli w kilkanaście wygodnych kanap salę kolumnową w podziemiach siedziby SGH na Mokotowie.

Konkurs na projekt

"Firmowych" najwyraźniej pozazdrościli im studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Największa polska uczelnia podeszła do sprawy demokratycznie - ogłosiła konkurs dla projektantów. W regulaminie zapisano, że "ubiór ma ukazywać uczelnię jako nowoczesną instytucję naukową".

Wpłynęło prawie sto propozycji, z których wytypowano cztery. Następnie poddano je głosowaniu na portalu społecznościowym. Miało ono wyłonić jednego zwycięzcę, ale ponieważ dwa modele uzyskały podobną liczbę głosów, zdecydowano się na realizację obu projektów.

- Firma, która zajmie się produkcją uniwersyteckich bluz, przygotowała właśnie prototyp. W przyszłym tygodniu rozpocznie się produkcja. Do końca lutego uszytych zostanie 1500 bluz w różnych rozmiarach – informuje Olga Basik z biura prasowego UW. - Myślę, że na wiosnę będzie można kupić bluzy w naszym sklepie internetowym – dodaje.

Odzieżą z godłem uczelni mogą pochwalić się także studenci Politechniki Warszawskiej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego czy Akademii Obrony Narodowej. Na wszystkich prężą się dumnie orły.

Studentka SGH w "firmowej" bluzieGoodWill/SGH

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: UW

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl