To centrum handlowo-usługowe otworzono z wielką pompą w 1977 roku. Wkrótce budynek zniknie z mapy Warszawy, bo na jego miejscu powstanie 17-piętrowy wieżowiec połączony z galerią handlową.
- To było miejsce wyjątkowe w skali całego kraju. Pierwszy raz w jednym miejscu można było zrobić kompletne zakupy, a jednocześnie spędzić miło czas przy kawie, spoglądając na fontannę. Universam był miejscem luksusowym i oferował bogactwo produktów, jakie nie było spotykane nigdy dotąd w Warszawie - mówi Wojciech Matejko ze Stowarzyszenia Badawczo-Animacyjnego Flâneur.
U jak Universam, w jak wystawa
Zanim jednak Universam zamieni się w plac budowy, jak słynny Sezam - w przestrzeniach po pomieszczeniach biurowych (a dokładniej Dziale Konfrontacji i Dekretacji) miejscy aktywiści urządzają wyjątkową wystawę, podsumowującą projekt "U jak Universam".
- Zobaczymy wywiady, filmy, zdjęcia, które łączą wspomnienia mieszkańców i pracowników sklepu, ale także współczesne spojrzenie na działalność sklepu i różne wymiary jego znaczenia dla lokalnej społeczności - tłumaczą organizatorzy.
Przedstawione będą też przedmioty związane z codziennością i luksusem w PRL oraz wizualizacje nowego centrum handlowo-mieszkalnego, które powstanie w tym miejscu.
Dzięki wystawie uczestnicy będą mogli wejść także w przestrzenie Universamu na co dzień niedostępne dla mieszkańców.
WIĘCEJ O PROJEKCIE PRZECZYTASZ TUTAJ
Na wystawę zaprasza Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flâneur:
Wystawa uwieczni wspomnienia o Universamie
O UNIVERSAMIE PRZECZYTASZ WIĘCEJ TUTAJ
O tym, co ważne na Grochowie
Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flâneur przygląda się miejscom i zjawiskom w przestrzeni miejskiej, które na co dzień są pomijane lub ignorowane. Angażuje się w sprawy lokalne, organizuje warsztaty i spotkania z mieszkańcami. Za patrona przyjęli flâneura. Tym słowem w XIX wieku określano miejskiego włóczęgę i spacerowicza, która spędzał czas przyglądając się witrynom sklepowym.
Do końca 2017 roku
W miejscu Universamu Grochów ma ruszyć budowa 17-piętrowego wieżowca z galerią handlową. To wspólny projekt spółki Dantex i Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Praga Południe "Społem", która do tej pory gospodarowała przy rondzie Wiatraczna. Budowa ma się zakończyć do końca 2017 roku.
Wernisaż wystawy 29.12.2015 o godzinie 18.00.
kś/sk