Tworzą Muzeum Gier Wideo. "Nie tylko dla nerdów"

Muzeum Gier Wideo ma być otwarte na rodziny
Muzeum Gier Wideo ma być otwarte na rodziny
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Muzeum Gier Wideo ma być otwarte na rodzinyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Gry komputerowe to w oczach wielu wciąż mało poważna rozrywka zarezerwowana dla dzieci. - To nie te czasy, nie ten etap - odpowiadają pasjonaci. I przekonują, że już najwyższy czas, by powstało Muzeum Gier Wideo w Warszawie.

Pałac Kultury i Nauki, a dokładnie Muzeum Techniki – tutaj jedna z sal została obstawiona komputerami z różnych dekad. W ten sposób powstała wystawa "Digital Dreamers" przygotowana przez fundację Indie Games Polska, która zajmuje się promocją wiedzy o grach wideo.

Komputerowa ekspozycja jest poświęcona polskim twórcom wirtualnej rozrywki. Zobaczyć można film o ostatnich 30 latach rozwoju rodzimych tytułów i firm, ale przede wszystkim pograć. Poczynając od takich budzących sentyment tytułów jak zręcznościówka Robbo z końca lat 80., poprzez bijatykę Franko czy przygodówkę Teenagent z 90., aż po hit z 2015 roku: Wiedźmin 3.

- Polska jest jednym z największych producentów gier wideo na świecie w tej chwili. Jest w pierwszej piątce - podkreśla Marek Czerniak z fundacji Indie Games Polska.

"To nie ma być salon gier"

Wystawa "Digital Dreamers" to jednak tylko namiastka tego, co jest planowane w stolicy. Fundacja chce stworzyć Muzeum Gier Wideo w Warszawie. - Współczesne gry wideo mają 20-30 lat, ale w tym krótkim okresie już sporo się wydarzyło w tej dziedzinie. I tak naprawdę to jest rzecz, którą warto archiwizować, warto o tym myśleć, bo to jest część naszej kultury – twierdzi Czerniak.

I podkreśla, że muzeum nie ma być salonem gier z lat 80. - Nie chcemy też, aby to było miejsce dla tzw. nerdów (osoba zafascynowana np. komputerami – red.) – dodaje Czerniak.

Co w takim razie znajdziemy w środku? Grać będzie można na pewno, bo bez tego nie da się zrozumieć czym są właśnie gry wideo. Czerniak nie wylicza konkretnych tytułów, ale zaznacza, że będzie ich sporo.

- Nie nastawiamy się na eksponaty i kolekcję sprzętu oraz kabli. Oczywiście będziemy mieć starsze komputery, ale traktujemy to jako narzędzie – zapewnia Czerniak. – Chcemy opowiadać o grach wideo jako o ważnym medium, równoprawnym uczestniku rynku kultury. Jest to istotne medium narracyjne, które mocno angażuje, ale które aby zrozumieć trzeba doświadczać - dodaje.

"Nie nastawiamy się na eksponaty"
"Nie nastawiamy się na eksponaty"Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Gry coraz bardziej ambitne

Muzeum ma też uczyć - będzie można się dowiedzieć, jak gry powstają i się rozwijają. Twórcy planują badania nad historią (szczególnie polskich) gier, a także organizowanie szkoleń, które będą wspierać twórców wirtualnej rozrywki.

- To ma być coś zupełnie nowego. Taka placówka mocno nastawiona na naukę, na promocję wiedzy i współczesnych trendów. Szczególnie rodzice nie do końca wiedzą, w co powinny grać ich dzieci, więc edukacja jest ważna. Poza tym gry się zmieniają i biorą za poważniejsze tematy – coraz bardziej ambitne – przekonuje.

Jako przykład podaje polską This War of Mine, w której decydujemy o losie cywilów w czasie konfliktu zbrojnego – musimy zdobywać leki i pożywienie, by pomóc im przetrwać w zrujnowanym mieście. - To już nie Pac-Man, który zbiera kropki dla rozrywki – twierdzi Czerniak.

Przykład z Berlina

Przy tworzeniu warszawskiej placówki, fundacja chce się wzorować na podobnych miejscach, które już działają na świecie. Między innymi na muzeum w Berlinie. Tam znaleźć można między innymi gry retro z lat 80., ścianę z najważniejszymi tytułami, czy gigantyczny dżojstik podłączony do oryginalnej konsoli.

Więcej szczegółów dotyczących tego warszawskiego na razie Marek Czerniak nie zdradza, bo wciąż trwają uzgodnienia i negocjacje. Fundacja chce jednak, by zostało otwarte w drugiej połowie tego roku. - Wiadomo, że nie będzie to miejsce, które będzie zarabiało. Będzie bardziej o charakterze misyjnym. Bez zaangażowania i bez pomocy zarówno ze strony sponsorów i instytucji nie da się tego zrobić - tłumaczy Czerniak.

ran/b

Pozostałe wiadomości
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP