Twórcy gry "Wiedźmin" remontują fort. Będzie joga i kawiarnia?

O odkryciach w forcie mówi współwłaściciel
O odkryciach w forcie mówi współwłaściciel
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
O odkryciach w forcie mówi współwłaścicielDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Kupiony przez twórców gry "Wiedźmin" Fort Traugutta przez lata służył wojskowym i był niedostępny dla "zwykłego śmiertelnika". Tajemnicze i zapomniane miejsce ma wkrótce tętnić życiem. Wraz z nowym właścicielem do jego wnętrza zajrzała kamera tvnwarszawa.pl.

- Dotychczas fort był nieodstępny. Wojsko trzymało w nim swoje archiwa i rzeczy, których nie udostępnia publicznie. Planujemy to zmienić - zdradza Piotr Nielubowicz, który zawodowo zajmuje się produkcją gier komputerowych, a od lutego jest współwłaścicielem obiektu kupionego od Agencji Mienia Wojskowego. Wraz z nim udaliśmy się na wycieczkę po zakamarkach zabytkowego fortu.

Nasyp dla żołnierzy

Budowla wita nas ogromną, drewnianą bramą. Gdy przekraczamy jej próg, wyłania się przed nami dziedziniec z budką strażniczą, roślinnością "spływającą" po murach, zakratowanymi oknami i drzwiami prowadzącymi do środka. - Fort składa się z poziomu na parterze, piwnic, a także z nasypu ziemnego, który jest na górze. Nasyp był kiedyś dostępny dla żołnierzy, którzy mieli bronić fortu. Teraz w zasadzie nie jest dostępny, gdyż zniszczeniu uległy schody prowadzące na dach - zaznacza Nielubowicz. Wnętrza nie są na razie w najlepszym stanie, budynek jest mocno zawilgocony. - Za nami już sporo pracy. Zabezpieczyliśmy osuwające się fragmenty nasypu, kominy, doprowadziliśmy do porządku część instalacji elektrycznej, żeby wszędzie można było wejść i zobaczyć oświetlone pomieszczenia. Za nami także dużo sprzątania. Budynek jest też mocno zawilgocony, więc musimy go osuszyć - wyjaśnia nasz przewodnik.

Wnętrza wymagają remontu
Wnętrza wymagają remontuDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Pozostałości po tunelach

Ściany są głównie pokryte tynkiem, gdzieniegdzie wyłania się spod niego czerwona cegła. Czy będzie odkryta? Tego właściciele jeszcze nie przesądzają. - Wydaje się jednak, że bardziej podoba nam się koncepcja prawdziwej, żywej cegły, którą można dotknąć i poczuć grubo ponad 100 lat historii, która się w tym budynku mieści - mówi Nielubowicz. Na tym nie koniec niespodzianek, na które natknęli się nowi właściciele. W podziemiu, gdy sprawdzali stan fundamentów, natknęli się na kamienny bruk.

- Znaleźliśmy też kilka stłuczonych kałamarzy, czy fragmenty starych butelek, których dzisiaj już nie można zobaczyć - wylicza Nielubowicz.

Odkryli także tunel, który pod ziemią wychodzi poza obręb fortu.

- Historycznie fort wyposażony był w pięć tunelów minerskich, które służyły do podkładania ładunków wybuchowych pod ziemią, na której miały stać atakujące wojska. Pozostałości po tych tunelach wciąż są wokół - wyjaśnia.

Marzą o przywróceniu fosy

Właściciele podkreślają, że są na początku przygody z jego zagospodarowaniem. Wykonali już ekspertyzy dotyczące stanu obiektu, cały czas załatwiają także formalności związane z pracami. Spotykają się również z architektami, by opracować najlepszą koncepcję wnętrz. Marzy im się przywrócenie suchej fosy, która kiedyś otaczała budynek.

Jak zapewniają, nie chcą jednak powielać pomysłów z dwóch pobliskich fortów (Legionów i Sokolnickiego), w których są organizowane przyjęcia czy wydarzenia kulturalne. - Nie chcemy prowadzić działalności konkurencyjnej, to byłoby bez sensu. Marzy nam się jak najszybsze uruchomienie tego miejsca. Marzy nam się, żeby zrobić to za rok, ale prawdopodobnie jest to nierealne ze względu na szereg wymogów formalnych - tłumaczy Nielubowicz. I wylicza pomysły na zagospodarowanie: - Chcemy , żeby odbywały się tutaj kursy, warsztaty i szkolenia związane z samodoskonaleniem oraz zdobywaniem nowych umiejętności. A także zajęcia sportowe, typu joga. By było to też miejsce, gdzie będzie można się napić chociażby dobrej herbaty. A czy jest szansa na wiedźmińskie klimaty w środku? - Nie możemy wykluczyć, że odbędzie się jakaś impreza związana z "Wiedźminem". Być może jakaś towarzysząca premierze, czy wydarzeniu związanemu z promocją gry, w przyszłości będzie mogła tutaj mieć miejsce - zdradza Nielubowicz.

Pomysły na zagospodarowanie wnętrz
Pomysły na zagospodarowanie wnętrzDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

180 lat historii

Powstały w 1834 r. dwukondygnacyjny budynek zbudowany został na planie niepełnego pierścienia. Budowla składa się z kilkudziesięciu pomieszczeń, większość z nich jest przechodnia, jedynie kilka stanowi osobne pokoje. Pomieszczenia mają łukowe sklepienia, a w oknach zamontowane są kraty. Fort Aleksieja (Traugutta) to jeden z Fortów Cytadeli Aleksandrowskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa. Wzniesiona w latach 30. i 40. XIX wieku Cytadela, spełniała głównie funkcje więzienne. Obecnie fort znajduje się na terenie parku sportowego im. Kusocińskiego. Jest jedynym z umocnień wokół Cytadeli, które zachowało części swojego układu ziemnego.

Mapy dostarcza Targeo.pl

ran/b

Pozostałe wiadomości

Nie na początku września, jak wielokrotnie deklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a dopiero dwa miesiące później pierwsze tramwaje mają dojechać do Wilanowa. W czwartek wykonawca prac oficjalnie przyznał, że inwestycja ma kolejne opóźnienie.

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa sąsiada. Z ich ustaleń wynika, że sprawca zadał pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem w okolicę brzucha i klatki piersiowej.

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Ruch był wstrzymany przez około pół godziny. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl