Trzaskowski o przyczynie awarii w "Czajce" i analizach próbek wody

[object Object]
"Doszło do rozszczepienia rurociągu"TVN24
wideo 2/5

- W czasie budowy rurociągu, doszło do problemów z łączeniem ze sobą poszczególnych elementów - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Poinformował również o tym, jaki jest stan wody w Wiśle po rozpoczęciu oczyszczania ścieków spływających do rzeki. I zapowiedział, że zwolniony zostanie członek zarządu stołecznych wodociągów za brak jednego przeglądu tunelu.

Na konferencji prasowej we wtorek poinformował, że bezpośrednią przyczyną awarii było rozszczepienie rurociągu. Jak przekazał, według wstępnych danych - które muszą zostać potwierdzone - do problemów doszło w czasie wykonywania konstrukcji.

- W czasie prac, które realizowały budowę tego rurociągu, doszło do problemów z łączeniem ze sobą poszczególnych elementów. Te elementy powinny być tylko i wyłącznie zakończone i izolowane fabrycznie, prawdopodobnie przy łączeniu tych elementów jednak nastąpiły problemy, a mianowicie po prostu te dwa elementy były łączone bez zachowania stuprocentowej, należytej staranności - powiedział.

Jak zaznaczył, ze względu na nałożoną na konstrukcję obejmę, podczas przeglądów nie dałoby się stwierdzić, co zostało zrobione na etapie wykonania tego projektu. Podkreślił też, że do rozwarstwienia doszło w wyniku łączenia poszczególnych elementów w sposób, który "nie powinien mieć miejsca".

- Będziemy wyjaśniać, czy przyczyną były na 100 procent prace wykonawcze - zapowiedział prezydent. Dodał, że eksperci sprawdzą też, czy uchybienia nie wkradły się jeszcze na etapie projektowana.

Zbudują rurociąg przy moście Północnym?

Podczas wtorkowej konferencji Trzaskowski podsumował także dotychczasowe działania mające na celu usuwanie skutków awarii.

W sobotę rozpoczęło się ozonowanie ścieków spływających do Wisły. - Po analizach próbek wody, w tej chwili sytuacja wygląda tak, że od początku rozpoczęcia tego procesu, udaje nam się usuwać 90 procent wszystkich bakterii. Zawartość tlenu w wodzie zwiększyła się o 300 procent. Jesteśmy w stanie usuwać większość bakterii na bieżąco, ale również natleniamy wodę, co pomoże w jej szybszym samooczyszczeniu się - podkreślił.

Na tym jednak nie koniec. - Do tego dołączamy też tak zwane oczyszczanie mechaniczne z tego zrzutu będą usuwane wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne, by ten ściek powodował jak najmniej problemów dla środowiska naturalnego - dodał.

Tymczasem trwają prace przy konstrukcji mostu pontonowego i tymczasowego rurociągu, którym poprowadzone mają być ścieki z kilku lewobrzeżnych dzielnic Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Tym zadaniem zajmują się żołnierze. We wtorek miały też ruszyć prace związane z budową rurociągu. Projekt nadzorowany jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jego sfinansowanie zadeklarował rząd.

Trzaskowski zastrzegł, że inżynierowie budujący przeprawę pontonową sygnalizują, że nie będzie ona mogła funkcjonować miesiącami. Dlatego eksperci szukają rozwiązań, które będą mogły zostać uruchomione zastępczo. - Pracujemy nad dwoma scenariuszami alternatywnymi - nad scenariuszem transportowania ścieków przez most Północny i drugim scenariuszem alternatywnym - bezpośrednim puszczeniem ścieków poprzez rurociąg w samym tunelu, który nie uległ zniszczeniu - zapowiedział.

Te propozycje mają zostać przedstawione rządowi podczas dzisiejszego posiedzenia sztabu kryzysowego.

Zwolnienie i audyt

Prezydent oznajmił też, że przez cały czas analizowane są dokumenty Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji związane z kolektorem przesyłowym. - W toku analizowania dokumentów wyszło dosyć istotne uchybienie formalne - brak jednego przeglądu pięcioletniego tunelu - wyjaśnił. Jednocześnie zaznaczył, że fakt ten nie ma bezpośredniego wpływu na samą awarię. - Były robione przeglądy roczne o znacznie rozszerzonym zakresie - mówił.

- Nie mogę tolerować tego typu uchybień, gdy mamy do czynienia z taką awarią. Członek zarządu, który był odpowiedzialny za nadzór wszystkich dokumentów dziś pożegna się z pracą. Również zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec wszystkich tych, którzy bezpośrednio nadzorowali ten proces - zapowiedział Trzaskowski.

Jak dodał, w MPWiK zostanie przeprowadzony dodatkowy audyt. Kontrolerzy będą sprawdzać, czy nie doszło do uchybień na trzech etapach: w fazie projektowej, w trakcie wykonania tunelu i kolektora przesyłowego oraz w sposobie jego eksploatacji i nadzoru tego procesu.

- Od samego początku również działa prokuratura i odpowiedzialne służby, które wyjaśniają, czy na pewno nie mieliśmy do czynienia z jakąś ingerencją zewnętrzną, jak wygląda system czujników, czy on zadziałał odpowiednio, czy nie - powiedział prezydent stolicy. - Wszystko to jest w tej chwili wyjaśniane i na pewno zostanie wyjaśnione - podkreślił.

Zapowiedział też, że gdy będzie już pewne, na jakim etapie doszło do nieprawidłowości, ratusz będzie rozliczał osoby odpowiedzialne. - Będziemy z całą surowością wyciągać z tego konsekwencje w stosunku do tych, którzy byli odpowiedzialni za te działania w określonych latach - zapewnił. - Bo przypominam, że sama koncepcja powstała jeszcze w latach 90. Do realizacji projektu doszło w latach 2011-2012, a później mamy w kolejnych latach kwestie dotyczące eksploatacji, nadzoru nad całym projektem - dodał.

Zdaniem ekspertów konkretne analizy dotyczące przyczyn i przebiegu awarii będą znane za kilka tygodni.

Te firmy już nie istnieją

- Wykonawca był wybrany w roku 2010, wtedy też były negocjowane warunki kontraktu. To są firmy, które dzisiaj jako firmy, jako podmioty, osoby prawne nie istnieją - przekazała Renata Tomusiak, prezes zarządu MPWiK. I wyjaśniła, że firmy ogłosiły upadłość.

Prezes zastrzegła jednak, że "nie jest to kwestia osób prawnych, tylko osób fizycznych odpowiedzialnych za poszczególne odcinki". - Poszczególni specjaliści z branży budowlanej, mający uprawnienia konkretnych specjalności, złożyli swoje podpisy i pieczątki zgodnie z uprawnieniami. Te osoby będą sprawdzone - zapowiedziała Tomusiak.

Dodała, że aktualnie jest za wcześnie na wyciąganie wobec nich konsekwencji.

Prezes uspokoiła jednocześnie, że nie oznacza to, że nie będzie od kogo domagać się roszczeń i odszkodowania. - Prawo polskie nie jest zbudowane w tej dziedzinie tak, że mamy roszczenia do podmiotu. Mamy roszczenia do konkretnych specjalistów, ale jest za wcześnie, żeby dzisiaj wskazywać i kontaktować się z kimkolwiek. Najpierw musimy zbudować całą analizę i dokończyć ekspertyzę - powtórzyła.

Awaria kolektora

Do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek, 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę, 28 sierpnia przestał działać. Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zdecydował wtedy o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Wobec zagrożenia ekologicznego, do którego może dojść w wyniku zanieczyszczenia Wisły, premier Mateusz Morawiecki podjął w ubiegły czwartek decyzję o budowie tymczasowego rurociągu. Z kolei władze Warszawy podkreślają, że woda z kranów jest zdatna do picia. W sobotę podawały, że rozpoczęło się ozonowanie ścieków spływających do rzeki. - Ono zabija dużą część wszystkich bakterii - stwierdził prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Dokąd trafiają ścieki w Warszawie? tvnwarszawa.pl

PAP/kk/ran

Pozostałe wiadomości

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym kierowca pędzi blisko 300 kilometrów na godzinę. Na naklejce przedniej szyby da się odczytać numer rejestracyjny, a ze względu na charakterystyczną kładkę dla pieszych, można rozpoznać także miejsce szaleńczego rajdu. Nagranie analizują policjanci.

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulica Puławska w kierunku Ursynowa zyska nowy asfalt. Prace będą prowadzone w weekend. W poniedziałek ulica będzie przejezdna na całej szerokości. A już w sobotę zostanie otwarte dla kierowców skrzyżowanie Sobieskiego z Dolną.

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W piątek rano na Saskiej Kępie w odstępie 15 minut doszło do dwóch pożarów: jeden na ulicy Londyńskiej, drugi na Międzynarodowej. W ich wyniku uszkodzonych zostało łącznie pięć samochodów. Policja wyjaśnia, czy doszło do podpalania i czy stoi za nim ta sama osoba.

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się autobus i auto osobowe. Pierwszy z pojazdów przeciął barierki i wylądował w zaroślach. Podróżowały nim 33 osoby. Jedna trafiła do szpitala.

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Płockiem dachowało auto osobowe, jego kierowca nie przeżył wypadku. Na czas działań policji, wyjaśniającej okoliczności zdarzenia, lokalna droga jest zablokowana.

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem rowerzyści opanują cztery dzielnice Warszawy: Śródmieście, Ochotę, Pragę Południe oraz Żoliborz. Warszawska Masa Krytyczna wyruszy z placu Zamkowego. Trasa liczy 22 kilometry.

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Źródło:
PAP

Do końca października tramwaje nie będą jeździły ulicą Jagiellońską między rondem Starzyńskiego a pętlą na Żeraniu. Powodem jest budowa dojazdu do powstającego w okolicy osiedla. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 29 września, odbędzie się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Trasa prowadzi przez siedem dzielnic. - Jest naprawdę ciekawa. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy - zauważa Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy, który jest ambasadorem imprezy.

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

Źródło:
PAP

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

Na ulice Śródmieścia wyjdą dzisiaj ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek pracownicy Beko z Łodzi i Wrocławia protestowali przed Ambasadą Turcji w Warszawie. Beko to firma z tureckim kapitałem. Na początku września ogłosiła plan zwolnień. Około 1800 osób ma stracić pracę. - Niby firma światowa, jakość produkujemy światową, a jednak wykonanie tragedia, bo zwalniają ludzi, którzy najlepiej pracują - powiedział Krzysztof Domagała, przewodniczący MOZ NSZZ "Solidarność".

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontroler ruchu lotniczego wydał zgodę na zajęcie pasa i start samolotu egipskiego przewoźnika. Chwilę później zgodę cofnął, samolot jednak stanął na pasie. W tym czasie do lądowania podchodziła inna maszyna, której pilot, aby uniknąć kolizji, na wysokości zaledwie 280 metrów musiał przerwać podejście w końcowej fazie lądowania. Z powodu wyłączenia jednego z pasów na Okęciu do podobnych sytuacji w ciągu ostatnich kilku dni dochodziło kilkukrotnie.

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl