Tramwaj na Tarchomin wciąż tylko wirtualny

ZTMTramwaj na Tarchomin

Tramwaj na Tarchomin miał już wozić pasażerów. Od trzech lat jednak Zarząd Transportu Miejskiego nie może dostać prawomocnej decyzji środowiskowej. W kwietniu po raz kolejny urzędnicy złożyli uzupełnioną dokumentację. Czy tym razem uda się wyjść z impasu?

Chodzi o odcinek torów od ul. Myśliborskiej, wzdłuż ul. Światowida do pętli Winnica. Po trzech latach "papierologii" wciąż brakuje kluczowego do rozpoczęcia budowy dokumentu. Jednak urzędnicy nie tracą optymizmu.

- Przetarg na budowę pierwszego odcinka od trasy Mostu Północnego do ul. Mehoffera, planujemy ogłosić jeszcze w III kwartale bieżącego roku – deklaruje Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Poprzednie zaskarżali

Jednak optymistyczny wariant to tylko jedna możliwa opcja. Do tej pory urzędnicy odnotowywali w tej sprawie jedynie pasmo niepowodzeń. Pierwszy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej ZTM złożył już w 2009 r. Jednak wydany dokument skutecznie zaskarżyli mieszkańcy z rejonu ul. Poetów na Białołęce. Był pełen luk, dlatego wojewoda uchylił go w listopadzie 2011 roku.

W marcu 2012 został złożony nowy raport oddziaływania na środowisko (niezbędny do wydania decyzji środowiskowej) za pośrednictwem firmy EKKOM, która na zlecenie miasta odpowiada za przygotowanie dokumentów. Niestety, tu również wojewoda wytknął braki.

Czekają na decyzję

Po miesiącu został złożony kolejny raport. Jak zapewnia ZTM, tym razem już kompletny. Teraz pozostaje czekać na decyzję środowiskową. Jak długo? - Jak wynika z naszych dotychczasowych obserwacji tego typu postępowań w sprawie ocen oddziaływania przedsięwzięć drogowych na środowisko, trudno dziś precyzyjnie na tym etapie postępowania określić dokładny termin uzyskania ostatecznej decyzji – pisze Igor Krajnow.

Budowa w 2013 roku?

Na razie nie ma też harmonogramu realizacji projektu. Gdyby zrealizowany został optymistyczny wariant zakładany przez ZTM, budowa mogłaby się rozpocząć najwcześniej wiosną 2013 roku. Wtedy tramwaje powinny już kursować po nowym moście Marii Skłodowskiej-Curie. Będą jednak dojeżdżać jednak do tymczasowej pętli przy ul. Myśliborskiej.

mjc/roody

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości