Toruńska ciągle niegotowa. Problem z wykonawcą i... pogodą

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plTrasa Toruńska ciągle nie gotowa

Kiedy cała Trasa Toruńska zostanie oddana do użytku? - pytają kierowcy. Kolejny termin minął, a nowego nie widać. GDDKiA nie może się dogadać z wykonawcą.

Koniec października to kolejna data, która miała przejść do historii jako termin otwarcia Trasy Toruńskiej. Niestety, znowu nie dotrzymano terminu.

O problemach pisaliśmy o tym pod koniec poprzedniego miesiąca.

"Węzeł oddamy w całości"

Przedłużające się prace na tej ważnej dla miasta arterii budzą emocje. Kierowcy pytają, kiedy wreszcie się zakończą? Chodzi m.in. o skrzyżowanie ul. Głębockiej z Trasą Toruńską.

- Kiedy zostanie oddany do użytku zjazd z ul. Głębockiej na Trasę Toruńską w stronę centrum? Od kilkunastu tygodni nic się nie dzieje na tym zjeździe - są wymalowane pasy, ustawione znaki - gotowa droga - napisała na warszawa@tvn.pl Katarzyna - Komu szkodzi otwarcie tego zjazdu? Byłoby bezpieczniej, rozładowałoby poranne korki na Głębockiej, a nie przeszkadzałoby prowadzonym dalej na wiadukcie na Głębockiej pracom - dodała.

- Nie możemy oddać do użytku samej łącznicy. Musimy patrzeć na to jak na cały węzeł, a on nie jest w pełni gotowy – wyjaśnia Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Na wiadukcie ustawiane są barierki. Nie ma również oznakowania poziomego na rondzie, które jest częścią węzła – dodaje.

Okazuje się, że wymalowanie znaków jest problematyczne. – Chodzi o pogodę – tłumaczy Tarnowska. – Nie możemy ich namalować jak pada deszcz – dodaje.

Ale jest też poważniejszy problem.

"Trudna mobilizacja"

Już kilka tygodni GDDKiA analizuje roszczenia wykonawcy.

– Musimy zdecydować, czy przedłużamy czas trwania kontraktu, czy naliczane zostaną kary za niedotrzymanie terminu – wyjaśnia Tarnowska.

W związku z tym na razie nie jest znany termin zakończenia wszystkich prac na przebudowywanym do parametrów drogi ekspresowej, ponad 7-kilometrowym odcinku Trasy Toruńskiej.

- Termin jest również uzależniony od mobilizacji wykonawcy, a to jest bardzo trudne – podsumowuje rzeczniczka.

Opóźniona inwestycja

Przebudowa Trasy Toruńskiej rozpoczęła się w 2009 roku. Pierwszym niezachowanym terminem oddania gotowej arterii był kwiecień 2012 r. Potem drogowcy podawali kolejne. Ciąg główny trasy udało się udostępnić na początku czerwca.

Do podobnych parametrów dostosowany ma być również most Grota-Roweckiego, wraz z ostatnim brakującym odcinkiem od Wisłostrady do węzła Powązkowska.

Prace na moście mają ruszyć na wiosnę 2013 roku. Tu przeczytasz więcej na ten temat.

su/mz

Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości