Tak wojsko przygotowało się do marszu

[object Object]
"Niepodległa do Hymnu!"TVN24
wideo 2/3

Wzdłuż Alej Jerozolimskich ustawiły się wojskowe pojazdy. Opancerzone transportery, samobieżny moździerz, zestaw przeciwlotniczy i wyrzutnia rakiet znajdą się na czele wspólnego marszu władz i narodowców. Jak zapewnia Ministerstwo Obrony Narodowej, kolumny wojskowe biorące udział w wydarzeniu będą pełniły wyłącznie funkcję reprezentacyjną.

Wojsko rozpoczęło przygotowania do marszu jeszcze przed południem. Na jego trasie ustawiły się kołowe transportery opancerzone Rosomak, samobieżny moździerz Rak, zestaw przeciwlotniczy Poprad i wyrzutnia rakietowa Langusta. Za formowanie wojskowej części kolumny, która weźmie udział w marszu państwowym, odpowiada Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Wojsko z setką flag

- Od ronda de Gaulle'a do ronda Dmowskiego będą stały pojazdy wojskowe, pododdziały piesze z setką flag, wojsko. Potem będą samochody zabezpieczające i potem będzie czoło marszu, czyli pan prezydent i wszyscy goście, potem już będą wszyscy uczestniczy, którzy przyjdą na marsz - zapowiedziała Dagmara Jarosławska z Centrum Operacyjnego MON. Wyraziła przekonanie, że wśród gości prezydenta na pewno będą kombatanci. W marszu wezmą udział także grupy rekonstrukcyjne.

- Po tym, jak przejadą pojazdy, przejdzie wojsko, przejdzie czoło marszu, zostaną otworzone te ulice, tak żeby każdy mógł się włączyć (do marszu - red.) - powiedziała Jarosławska.

Pytana, czy członkowie i sympatycy organizacji narodowych będą oddzieleni, zaprzeczyła: "nie będą oddzieleni".

MON zapewnia, że kolumny wojskowe biorące udział w marszu nie będą miały "zadań związanych z blokowaniem kogokolwiek, czy utrudniania uczestniczenia w marszu".

Policja i żandarmeria zabezpieczą marsz

Siły Zbrojne RP w marszu reprezentować będzie kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestra wojskowa oraz żołnierze wszystkich formacji. Za kolumnami wojskowymi i pododdziałami Wojska Polskiego przejdą uczestnicy marszu.

Za sformowanie cywilnej kolumny marszu i zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestników oraz mieszkańców stolicy odpowiadać będzie Komenda Stołeczna Policji.

Policjantów wpierać będą, w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego żołnierze Żandarmerii Wojskowej. MON nie podaje liczby żołnierzy ŻW skierowanych do zabezpieczenia marszu. Ta informacja jest niejawna - poinformowało Centrum Operacyjne MON. - Żandarmeria standardowo wspiera policję przy uroczystościach państwowych - podkreśliło MON.

Od godziny 13 na rondzie Dmowskiego gromadzą się tłumy. To właśnie z tego miejsca wystartuje marsz. Jego uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

ZOBACZ RELACJĘ ZE ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

kk/mś

Pozostałe wiadomości