Tak może wyglądać pawilon, do którego trafią "skarby z Wisły"


Odważny pomysł hiszpańskich architektów wygrał międzynarodowy konkurs na ekspozycję wydobytych z Wisły skarbów. Zaproponowali pawilon-kładkę, która przebiega... równolegle do rzeki. Teraz stołeczni urzędnicy zastanawiają się, czy jest w ogóle szansa na jej realizację.

Skwer "Cubryny" położony nad tunelem Wisłostrady (między Centrum Nauki Kopernik a Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego) to miejsce, które wzięli na celownik młodzi architekci. W ramach zeszłorocznej edycji konkursu Europan projektowali ekspozycję wyłowionych ponad trzy lata temu "skarby z Wisły".

Chodzi o pozostałości zdobień warszawskich pałaców i rezydencji - elementy architektoniczne, które zrabowali w czasie potopu, w XVII wieku, Szwedzi. We wrześniu 2012 roku niski stan wody pozwolił na ich wydobycie, z pomocą policyjnego helikoptera.

Młodzi architekci szukają pomysłu

Europan to z kolei konkurs dla młodych architektów, organizowany w kilkunastu krajach Europy. Miasta same zgłaszają do niego miejsce i zadanie, a architekci sami decydują, z którym się zmierzą.

- Dostaliśmy ponad 20 prac, które były bardzo zróżnicowane. Niektóre bazowały na zagospodarowaniu tymczasowym, jak palety i kontenery. Były też ekspozycje ogrodowe, ale i takie, które w bardzo istotny sposób zajmowały się przestrzenią i architekturą, a w znacznie mniejszym stopniu problemem samej ekspozycji - tłumaczy Marlena Happach, przewodnicząca jury i prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Ostatecznie polskie jury wytypowało pięć koncepcji, które przesłano do Niemiec (w Polsce nie ma krajowej sekcji Europanu - Warszawa, jako jedyne miasto z naszego kraju, "podpięta" jest pod niemiecką). Tamtejsze jury wybrało zwycięzcę.

River Gate

Pierwsze miejsce przypadło zespołowi z Hiszpanii w składzie Fernando Eiroa, Jorge Garcia Anta, Alberto Seonae Sesar. Swoją pracę nazwali Rzeczna Brama ("River Gate"). Zaproponowali pawilon w formie kładki zawieszonej na poziomie 1. piętra. Ma być bramą ustawioną w poprzek osi Pałacu Kazimierzowskiego. To długa konstrukcja z kortenowskiej stali, na pojedynczych wspornikach. Dominuje na brzegu. Za inspirację posłużył niezrealizowany pawilon na Expo w 1958 roku autorstwa prof. Jerzego Sołtana – jednego z czołowych przedstawicieli powojennego modernizmu.

Już w Polsce projekt jednak podzielił jury. Członkowie sądu wskazywali na wysoki koszt ewentualnej realizacji i trudności w zorganizowaniu ekspozycji. Inni podkreślali silną architekturę i estetykę. - Obrady były burzliwe, mieliśmy nawet zdanie odrębne, bo jeden z uczestników uznał, że żadna praca nie spełnia potrzeb ekspozycji. A ostatecznie wygrała praca, która tutaj wzbudziła największe emocje - relacjonuje Karol Kobos, wydawca portalu tvnwarszwa.pl i jednocześnie członek jury.

Apport plus suport

Drugie miejsce przypadło pracy "Apport plus suport". Stworzyli ją Włosi: Valerio Socciarelli, Mattia Biagi, Annachiara Bonora, Lorenzo Catena, Valeria Lollobattista. Ich zdaniem, ekspozycja w postaci paneli, drzew, czy małych pawilonów powinna być odzwierciedleniem osi Pałacu Kazimierzowskiego, z którego pochodziły wyłowione z rzeki skarby.

Taka ekspozycja byłaby elastyczna – można by dostawiać różne elementy i służyłaby w różnych porach roku.

I am a treasure

"I am a treasure" to wyróżniona koncepcja stworzona przez kolejnych Hiszpanów (Daniel Lopez-Doriga Sagales i i Laura Bonell Mas). To utrzymany w duchu modernistycznym, zagłębiony pawilon oraz częściowa (postmodernistyczna) - rekonstrukcja klatki schodowej Pałacu Kazimierzowskiego.

Teraz, przynajmniej w teorii, zwycięska koncepcja powinna zostać zrealizowana. Jednak w historii konkursu Europan, który jest przeprowadzany w różnych częściach Europy, jedynie z częścią projektów tak się działo. W Warszawie, która udział bierze po raz szósty, jeszcze żadna praca nie doczekała się realizacji. Jak będzie tym razem?

- Specyfika tego konkursu polega na tym, że młodzi architekci mogą pozwolić sobie na wszystko. Czasem wygrywają w nim prace czysto teoretyczne, lub takie, których realizacja w ogóle nie jest możliwa, ale są ciekawym głosem w dyskusji o roli architektury. Nie zawsze są do nich dołączone wizualizacje, więc efekty niełatwo "sprzedać" - zauważa Kobos. - Warszawa musi teraz pogodzić ten werdykt z koniecznością budowy pawilonu. Ostateczny efekt może nas jeszcze zaskoczyć - zastrzega.

Daleko do realizacji

- Chcemy przyjrzeć się możliwości realizacji projektów od strony kosztów – zapowiada z kolei Tomasz Zemła, członek polskiego jury, a zarazem zastępca dyrektora biura architektury w ratuszu.

I zaznacza, że urzędnicy zastanawiają się nad realizacją hiszpańskiej (zwycięskiej) lub włoskiej koncepcji. – Pierwsza jest dosyć skomplikowana inżynieryjnie, ale z przestrzennego punktu widzenia porywająca. Druga z kolei nie ingeruje mocno w strukturę skweru. Ekspozycja byłaby na panelach, które przemykają się pomiędzy drzewami – tłumaczy Zemła.

Na razie jednak nie szacuje, jaki mógłby być koszt, ani kiedy ekspozycja mogłaby powstać.

Akcja policji i archeologów filmowana z pokładu Błękitnego24
Akcja policji i archeologów filmowana z pokładu Błękitnego24TVN24

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: Zwycięska praca

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest pięć stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP