Tak ma wyglądać wieżowiec archidiecezji


180-metrowa wieża na rogu Emilii Plater i Nowogrodzkiej - to największa warszawska nowość, zaprezentowana na tegorocznych targach inwestycyjnych w Cannes. Budować chce ją firma BBI Development wspólnie z Archidiecezją Warszawską. Grunt należy do pobliskiej parafii.

O swoich planach deweloper informował już jesienią. Na targach MIPIM 2012 w Cannes zdecydował się ujawnić szczegóły projektu. Oficjalna prezentacja jest wpisana w kalendarz festiwalowych wydarzeń na środę, na godzinę 11.30. Tymczasem projekt można już zobaczyć na tvnwarszawa.pl.

Choć budynek nie będzie rekordowy (więcej niż 180 metrów ma nie tylko Pałac Kultury, ale też budowane właśnie Spire i Złota 44 czy istniejące Warsaw Trade Tower i Rondo 1), to na wizualizacjach wydaje się potężny. Tym bardziej, że znacząco przewyższy stojące w pobliżu "warszawskie twin towers" - Marriotta i Oxford Tower, które do dachu mają po 140 metrów.

Nowy budynek ma stanąć na niewielkiej działce, na rogu ulicy Nowogrodzkiej i Emilii Plater, w miejscu gdzie jeszcze kilka lat temu działała niewielka stacja benzynowa. Będzie się składał z dwóch równoległych skrzydeł i łącznika między nimi. W sumie ma mieć ponad 50 tysięcy metrów powierzchni użytkowej (dla porównania budowany na Woli, 220-metrowy Spire to około 100 tysięcy).

Projekt opracowali architekci z pracowni należącej do BBI.

Ratusz się zgadza, Watykan proceduje

Działka należy do pobliskiej parafii Św. Barbary. BBI Development porozumiał się wstępnie z Warszawską Archidiecezją. Do budowy wieżowca powołana zostanie spółka celowa, która będzie odpowiedzialna za realizację i komercjalizację inwestycji. Większość udziałów (54,99 proc.) będzie w niej miał kościół. Podpisane w październiku zeszłego roku musi zostać jeszcze zaakceptowane przez stolicę apostolską.

Teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowanie przestrzennego. Po drugiej stronie ulicy Emilii Plater, na miejscu liceum im. Hoffmanowej wieżowce planuje sam ratusz (chce najpierw wydać warunki zabudowy, a potem sprzedać działkę, przenosząc szkołę do innego budynku). Na rogu należącym do parafii urzędnicy wiedzieli jednak niską zabudowę. - Moim zdaniem zabudowa tej działki powinna trzymać skalę pierzei ulicy Nowogrodzkiej - mówił w październiku Marek Mikos, szef miejskiego biura architektury.

Ostatecznie ratusz zadecydował jednak, że zgodzi się na wieżowiec. - Nie przesądzamy na razie, czy będzie 180 metrów, czy nieco mniej, ale uznaliśmy, że w tym miejscu może powstać wysoki budynek - potwierdza Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Budynek zostanie prawdopodobnie wpisany do opracowywanego właśnie planu miejscowego.

Budują wieżowce, walczą z "janosikowym"

BBI Development to duży warszawski deweloper. W tej chwili realizuje inwestycje na terenie dawnej Fabryki Wódek Koneser. Buduje też wieżowiec na miejscu dawnego SuperSamu przy pl. Unii Lubelskiej, a w planach ma też nowy biurowiec na miejscu domu towarowego Sezam i budynek w miejscu przedwojennego pasażu Simonsa.

Szef powiązanej z BBI firmy Juvenes to Rafał Szczepańki, lider inicjatywy "Stop janosikowe", które zebrała ponad 150 tysięcy podpisów pod społecznym projektem zmian w ustawie o naliczaniu podatku na rozwój biedniejszych regionów kraju. Projekt jest właśnie analizowany prze sejmowe komisje.

Karol Kobos

Źródło zdjęcia głównego: materiały inwestora

Pozostałe wiadomości