Tak ma wyglądać nowa Świętokrzyska

Mówi Dariusz Malinowski, Pleneria
Mówi Dariusz Malinowski, Pleneria
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Mówi Dariusz Malinowski, PleneriaDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Rozkopana przez budowniczych metra ulica Świętokrzyska ma zaprezentować się warszawiakom w nowej odsłonie najpóźniej w 2015 roku. Jezdnie mają być węższe, miejsca do parkowania uporządkowane, a wzdłuż chodników wyrosną szpalery drzew - wynika z koncepcji przygotowanej na zlecenie miasta. Portal tvnwarszawa.pl dotarł do wizualizacji nowej Świętokrzyskiej.

Długo oczekiwana koncepcja, nad którą pracowały pracownie Pleneria i RS ujrzała wreszcie światło dzienne. - Projekt ulicy Świętokrzyskiej pozwoli na stworzenie funkcjonalnej i przyjaznej pieszym i rowerzystom przestrzeni miejskiej poprzez układ wzajemnie powiązanych ze sobą odcinków o zróżnicowanym charakterze - tłumaczy Dariusz Malinowski z Plenerii.

Zwężanie jezdni

W dużym skrócie ograniczony ma być ruch samochodów, a ulica ma być bardziej przyjazna dla przechodniów. Jezdnia będzie zwężana stopniowo na poszczególnych odcinkach ulicy. - Według założeń po 2 pasy ruchu w każdym kierunku mają być pomiędzy rondem ONZ a Marszałkowską, a pomiędzy Marszałkowską a Nowym Światem po jednym pasie – wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Wprowadzone mają być także dodatkowe przejścia dla pieszych. Uporządkowane ma być za to parkowanie. - Miejsca postojowe będą wyznaczone w ściśle określonych obszarach dla funkcjonalnej i niezbędnej obsługi, odpowiednio zabezpieczając przed możliwością "dzikiego" parkowania - zaznacza Malinowski.

Na chodnikach pojawią się ławki do wypoczywania i miejsce na wystawy. Wzdłuż ulicy staną szpalery drzew. Pojawią się również elementy, które mogą być wykorzystane pod kawiarnie, ogródki czy restauracje, a także na przykład punkty wystawiennicze książek zorganizowane przez pobliskie księgarnie.

Ulica będzie miała trzy charakterystyczne odcinki. - Między Tamką a Marszałkowską kulturalny. Ciągi piesze podkreślą nasadzenia alejowe. Odcinek pomiędzy Marszałkowską a Emilii Plater nazwaliśmy aleją wielkomiejską. Ostatni odcinek będzie bez nasadzeń - tłumaczy Malinowski.

Jak ma się zmienić Świętokrzyska?
Jak ma się zmienić Świętokrzyska?Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Pas pieszy, droga rowerowa

- Na kompozycję ulicy składa się system węzłów i ciągów linearnych wyróżnionych m.in. rodzajem i układem nawierzchni oraz przestrzenie wnętrz urbanistycznych, w tym placów - Plac Powstańców Warszawy. W przestrzeni ulicy podkreślone zostały również osie ważniejszych obiektów zabudowy oraz wnętrz urbanistycznych - dodaje Malinowski. - Węzły, będące rejonami skrzyżowań, powiązane będą linearnymi ciągami, charakteryzującymi się stałą sekwencją stref funkcjonalno-przestrzennych: pas pieszy, drogę rowerową, pas społeczno kulturowy bądź usługowy, a także pas postojowy i techniczny uzupełniający - przekonuje.

Czy ścieżka rowerowa będzie na całej długości? - Ścieżki rowerowe będą na całej długości, zgodnie z wytycznymi miasta. Będą prowadzone w różny sposób. Na przykład ruch kołowy będzie oddzielany tzw. separatorem, żeby wskazywać użytkownikom samochodów, że to jest część pasa dla rowerów - wyjaśnia Malinowski.

Jak wynika z Wieloletniej Prognozy Finansowej, którą radni miasta mają zająć się na najbliższej sesji, Ratusz chce przeznaczyć na przebudowę Świętokrzyskiej ponad 71 mln zł. Prace miałyby rozpocząć się w 2013.

- Chcemy zakończyć przebudowę ulicy Świętokrzyskiej na przełomie lat 2014-15 – zapowiada Bartosz Milczarczyk.

O ścieżkach rowerowych
O ścieżkach rowerowychDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Nowa za dwa lata?

Projekt przygotowany przez Plenerię i RS zakłada też przebudowę placu Powstańców Warszawy. Zastawiony samochodami środek placu miałby zmienić się w miejsce przyjazne dla pieszych – z rzeźbami, trawnikiem i siedziskami. Czy w najbliższych latach plac także zostanie przebudowany? Na razie urzędnicy tego nie przesądzają. Jak przekonują, dużo zależy od przetargu na budowę parkingów podziemnych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Ratusz wskazał osiem potencjalnych lokalizacji (w tym plac Powstańców Warszawy), z których inwestorzy mogą wybrać maksymalnie sześć.

ran/par

Pozostałe wiadomości

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

- Równość małżeńska, godność osób transpłciowych, prawa dzieci wychowywanych w tęczowych rodzinach czy też skuteczne ściganie przestępstw z nienawiści to sprawy pilne, wymagające konkretów - podkreślają organizatorzy sobotniej Parady Równości. W sobotę swoje postulaty manifestowali na warszawskich ulicach. Ruszyli o godzinie 14.

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia w jednej ze szkół w Przasnyszu. W kwietniu z budynku ewakuowano 340 osób, a 15 trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Śledczy próbują ustalić, co było przyczyną.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną było uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczny manewr zauważył czytelnik Kontaktu 24. Zamontowana w jego aucie kamera nagrała, jak kierowca nagle zjeżdża ze skrajnie lewego pasa trzypasmowej jezdni, żeby zaparkować. - Mignął kierunkowskazem i bez oglądania się na cokolwiek i kogokolwiek, przejechał przez dwa pasy, żeby wjechać na miejsce parkingowe - opisuje autor nagrania.

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Źródło:
Kontakt 24

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-letni kierowca volkswagena po kontroli drogowej trafił do więzienia. Okazało się bowiem, że ma cztery czynne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a do tego jest poszukiwany listem gończym za niestosowanie się do wyroków sądu.

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Kolonia Śliwice powstała w latach 30. XX wieku. Miała być zalążkiem dużej dzielnicy mieszkaniowej, sięgającej Pelcowizny i nasypu kolejowego na Golędzinowie. Powstałe budynki są modernistyczne, oszczędne w formie, tym większe zdziwienie wzbudziły odkryte wymalowania na jednej z klatek schodowych - opisuje stołeczny konserwator zabytków.

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę oficjalnie ruszył sezon nad Wisłą. Ratownicy WOPR przyznają, że w sobotę nie mają dużo pracy przez pogodę, a straż miejska przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl