Wystawę, jak mówi jej kurator Adam Safaryński z ośrodka KARTA, będzie można zobaczyć w trzech miejscach: na skwerze Hoovera, wokół pomnika Adama Mickiewicza oraz przy skwerze księdza Jana Twardowskiego (wszystkie lokalizacje znajdują się w rejonie Krakowskiego Przedmieścia).
Trzy główne tematy
Przedsięwzięcie ma na celu pokazanie mało znanej historii stosunków polsko-amerykańskich w latach 1915-1926. - Zaprezentujemy trzy tematy: pomoc dyplomatyczna, jakiej udzieliły Stany Zjednoczone Polsce w czasie pierwszej wojny światowej, pomagając odzyskać nam niepodległość. Pomoc humanitarną w latach 1919-1922 oraz wyrazy wdzięczności, jakie Polacy kierowali do USA dziękując za tę pomoc - wyjaśnia Safaryński w rozmowie z reporterem TVN24.
Jak dodaje współorganizatorka wystawy Joanna Łuba, na uwagę zasługuje szczególnie jeden historyczny fakt -ponad 5,5 miliona polskich podpisów, zebranych pod wyrazami wdzięczności dla Amerykanów.
- Na samym początku 1926 roku zebrano je na trzydziestu tysiącach kart, które potem zostały zebrane w stu jedenastu tomach. Pod koniec tego roku, skądinąd bardzo burzliwego dla historii Polski, karty te były wysłane do Stanów Zjednoczonych. Tam bardzo długo leżały zapomniane i dzięki staraniom między innymi Biblioteki Polskiej w Waszyngtonie zostały zdigitalizowane - opowiada Łuba.
Otwarcie w środę
- Nie wiadomo, jak potoczyłaby się nasza historia bez stanowczego postulatu USA: granice państwa polskiego raczej nie przypominałyby tych uzyskanych w Wersalu - mówi Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA i autor koncepcji wystawy.
- Nędza zniszczonego przez wojnę kraju, niezłagodzona przez amerykańskie dostawy, mogłaby załamać odradzającą się niepodległość. Wystawa daje okazję, by dostrzec, jak wielkie znaczenie dla bytu niepodległego Polski miało wsparcie zewnętrznych sprzymierzeńców i jak Rzeczpospolita to wtedy doceniła - podsumowuje.
Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na środę, na godzinie 13. Przy skwerze Hoovera opowiedzą o niej wspomniani Zbigniew Gluza i Adam Safaryński. Organizatorem całego przedsięwzięcia jest miasto stołeczne Warszawa, Fundacja imienia Ronalda Reagana w Polsce oraz Dom Spotkań z Historią. Za realizację merytoryczną wystawy odpowiada zaś Ośrodek KARTA.
kw/pm