Wolnomularze od XVIII wieku byli ważną częścią zarówno polskiej, jak i europejskiej kultury. Ich działalność zawsze skrywała aura tajemnicy, stąd idea organizacji wystawy poświęconej masonerii. - Czujemy się w obowiązku odczarować ten temat i przypomnieć, jak wiele idei, dzieł i instytucji zawdzięczamy wolnomularzom – tłumaczy Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i dodaje: Encyklopedia Britannica, Wielka Encyklopedia Francuska, koncept publicznych muzeów i bibliotek były wytworami oświeceniowej myśli masońskiej. Z myśli tej zrodziła się idea szacunku dla natury, ogrodu jako naturalnego otoczenia człowieka i nowa koncepcja wychowania.
- Niemal 500 dzieł, rozlokowanych w ośmiu salach zostało zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży – mówi Marta Dziewulska z Muzeum Narodowego.
Widz przejdzie drogę od poszukującego, przez postulanta, do adepta loży królewskiej, czyli wtajemniczonego. Wśród eksponatów znajdą się między innymi: elementy towarzyszące rytuałowi wtajemniczenia (zdobne puchary, szarfy, młotki itp.), druki, dokumenty czy dzieła sztuki tworzone przez masonów.
Jak zapewniają organizatorzy na widzów czekać będą także nowatorskie rozwiązania scenograficzne, multimedialne prezentacje, a także bogaty program wydarzeń towarzyszących, m.in.: warsztaty familijne, spacery śladami warszawskiej masonerii oraz przeznaczona dla młodzieży gra miejska z licznymi atrakcjami. Wystawa potrawa do 11 stycznia 2015.
Pierwsza masońska wystawa w Muzeum Narodowym
jb/ec