Tajemnicze podziemia Starówki

Rynek Starego Miasta 28/42, fot. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Rynek Starego Miasta 28/42, fot. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
- To tajemniczy skrawek Starego Miasta i najdawniejszej Warszawy - mówi o piwnicach po tzw. stronie Dekerta Joanna Bojarska, dyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Ich renowacja jest już na ukończeniu, a w maju zajrzą do środka warszawiacy. Zobaczą m.in. odkopane skarby i specjalne ekspozycje poświęcone stołecznym legendom.

- W piwnicach przy Rynku Starego Miasta 28/42 znajdują się relikty nawet z XIV-XV wieku - zdradza Barbara Kozłowska ze Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który modernizację piwnic nadzoruje.

Na Noc Muzeów

Od kilkunastu miesięcy robotnicy i konserwatorzy przygotowują podziemia na wizytę warszawiaków. Prace są na ukończeniu, zaczęły już pierwsze odbiory. - Liczymy, że w maju, na Noc Muzeów uda się piwnice udostępnić - wyjaśnia Joanna Bojarska. To nie pierwsza zapowiedź, bo te obszerne piwnice znajdujące się pod kilkunastoma kamienicami miały być otwarte mniej więcej w połowie ubiegłego roku. Nie udało się, bo w czasie prac odkryto kolejne zapomniane pomieszczenia.

- Odkryliśmy poziom – 2, musieliśmy przygotować zmiany w projekcie renowacji - tłumaczy Barbara Kozłowska. Teraz trwają ostatnie przygotowanie przed udostępnieniem piwnic zwiedzającym. Rozpoczęły się prace malarskie, konserwatorzy pracują nad specjalną ekspozycję ceglanych ścian, a nawet zabytkowego pieca i studni, która sięga poziomu -2.

Osmolone ściany

Ale piwnice kryją też wyjątkowe perełki. - Są ślady spalonej Warszawy z czasów Powstania Warszawskiego. Specjalnie zostawiliśmy jedno małe pomieszczenie z osmolonymi ścianami, żeby pokazać, jak Warszawa była niszczona - tłumaczy Kozłowska.

Oczom zwiedzającym ukaże się też skarb z XVII wieku - kopia odkopanego garnka z monetami została umieszczona pod szklaną posadzką, a oryginał będzie można zobaczyć na wystawie. Konserwatorzy zadbali również o cegły posadzkowe. Zostały umieszczone w stalowych kasetach na kółkach, a po otwarciu będę wystawione w ekspozycji.

- W piwnicach będzie znajdowała się wystawa archeologiczna, która była pokazywana w Zamku Królewskim, ale także przedstawimy legendy warszawskie. Na razie przygotowujemy koncepcję plastyczną - zaznacza Bojarska.

Tajemnicze podziemia Starówki

Mapy dostarcza Targeo.pl

Za 40 mln zł

Piwnice przy Rynku Starego Miasta 28/42 to nie jedyne, które doczekały się renowacji. Robotnicy i konserwatorzy zakończyli już prace przy ul. Jezuickiej 4, Boleść 2 i przy Rynku Starego Miasta 2. Trwają roboty jeszcze w podziemiach przy ul. Brzozowej 11/13 - m.in.: montaż wyposażenia łazienek, opraw oświetleniowych czy okładzin kamiennych, ale też na zewnątrz.

Tajemnicze podziemia Starówki

Wszystkie piwnice utworzą tzw. szlak turystyczny Kulturalnych Piwnic Starego Miasta.

Modernizacja piwnic realizowana jest przez miasto i współfinansowana ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Łączny koszt to niecałe 40 mln zł.

ran/par

Czytaj także: