Szlachcic wygrał proces o włości. Odzyskał prawie całą miejscowość

Szlachcic odzyskuje wieśTVN 24/Urząd Gminy Michałowice

Jest wyrok w sprawie reprywatyzacji części podwarszawskich Michałowic. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi mieszkańców, którzy domagali się zatrzymania terenu w rękach Skarbu Państwa. Oznacza to, że przedwojenni właściciele mają otwartą drogę do ubiegania się o odszkodowania.

Chodzi o 136 hektarów, u zbiegu ulic Regulskiej i Polnej, na którym mieszka około 1700 osób. Znajdują się tu m.in. szkoła, przedszkole i kościół. Przed wojną właścicielami nieruchomości była rodzina Grocholskich. Pod koniec lat 40-tych, po przeprowadzeniu reformy rolnej, działki przeszły jednak w ręce państwa.

Decyzję o nacjonalizacji w 2013 roku unieważniło Ministerstwo Rolnictwa. Co zaskarżyli z kolei mieszkańcy Michałowic, którzy niepokoili się o swoje domy. Część z nich stoi na gruntach zakupionych po wojnie już od Skarbu Państwa. Są też jednak tacy, którzy kupili działki jeszcze przed wojną bezpośrednio od rodziny Grocholskich. – Sąd wszystkich traktuje tak samo – powiedział "Gazecie Stołecznej" wójt gminy Krzysztof Grabka.

- Od czasu pierwszej decyzji Ministerstwa Rolnictwa ta sprawa budzi u nas w gminie ogromne emocje. W styczniu 2014 roku zorganizowaliśmy spotkanie z prawnikami, przedstawicielami ministerstwa i spadkobierców. Był szturm, przyszło około 800 osób. Tłumaczyliśmy procedury, wyjaśnialiśmy, jak składać odwołania – dodał.

Losy Michałowic rozstrzygały się w środę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Po kilkugodzinnej rozprawie, sędzia ogłosił wyrok, w którym postanowił oddalić skargi mieszkańców. To oznacza, że dawni właściciele mogą rozpocząć batalię o wypłatę odszkodowań.

Jeden ze współwłaścicieli terenów w Michałowicach to hrabia Henryk Grocholski. Spadkobierca rodu Grocholskich. Jest prawnikiem, od 2008 roku pełni funkcję prezesa Związku Szlachty Polskiej.

W "Gazecie Stołecznej" zapewniał, że mieszkańcy zaniepokojeni o swoje domy mogą spać spokojnie. Jego rodzina nie zamierza bowiem odzyskiwać działek "w naturze". - Chcemy tylko odszkodowania od Skarbu Państwa za bezprawnie naszym zdaniem przejęte nieruchomości - powiedział.

"Nie wszyscy zmieścili się na salę"

Środowa rozprawa wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców.

Tego obszaru dotyczą roszczeniaUrząd Miasta

"Nie wszyscy chętni zmieścili się na sali, gdyż WSA przygotował salę na jedyne 60 osób — przy 1700 potencjalnych uczestników. Głośnik przed salą nie działał" – relacjonował w mediach społecznościowych jeden z uczestników czekających na wyrok.

W protest zaangażowali się też działacze Partii Razem, którzy już od 8.30 gromadzili się przed siedzibą sądu.

- Zupełnie nie rozumiem decyzji sądu. Dobrze znam te skargi od strony merytorycznej. W dzisiejszym uzasadnieniu część kluczowych zarzutów pozostała w ogóle bez odpowiedzi. Odniosłem wrażenie, że dla sądu i ministerstwa priorytetowe było za-mknięcie tej sprawy, a nie jej rzetelne rozpoznanie - komentuje mieszkaniec Michałowic Jarosław Hirny-Budka z partii Razem. - Jestem przekonany, że niedociągnięcia dzisiejszego wyroku da się w sposób oczywisty wykazać w skardze kasacyjnej złożonej do Naczelnego Sądu Administracyjnego - dodał po rozprawie.

W środę działacze partii ostrzegali też przed konsekwencjami decyzji. "Ich przegrana (mieszkańców – red.) otwiera drogę do nieznanych jeszcze skutków. W najgorszym scenariuszu niektórzy mieszkańcy mogą stracić domy, a gmina straci budynki użyteczności publicznej i tereny zielone. W najlepszym – polskie państwo będzie musiało ponieść ciężar gigantycznych odszkodowań" - przekonywali.

Nierozwiązany problem

Trudną sytuacją Michałowic zajmował się w ubiegłym roku reporter programu "Czarno na Białym". Wójt Michałowic krytykował państwowe władze za nierozwiązanie problemu reprywatyzacji. Pytał, dlaczego przez ponad 20 lat wolnej Polski nie podjęto w tej sprawie odpowiedniej uchwały.

- W skali państwa, wiem że to są ogromne pieniądze. Natomiast ktoś kiedyś tak zadecydował. Nie może być tak, że teraz prywatni ludzie czy gminy takie jak my mają odpowiadać za tamte sprawy – mówił w kontekście wypłaty odszkodowań i przekazywaniu nieruchomości.

ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ

Reprywatyzacyjne problemy gminy Michałowice
Reprywatyzacyjne problemy gminy MichałowiceTVN 24

kw/b//mś

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24/Urząd Gminy Michałowice

Pozostałe wiadomości

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zadzwonił na policję i powiedział, że jest poszukiwany. Podał adres i poprosił o przyjazd patrolu. Trafił do aresztu, bo - jak powiedział - chciał zrobić "na złość" swojej partnerce.

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem na warszawskich Bielanach zderzyły się dwa auta: karetka i taksówka. W wyniku uderzenia pojazd uprzywilejowany przewrócił się na bok.

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób wybiera się na groby bliskich wcześniej, dlatego już w najbliższy weekend zostanie ułatwiony dojazd do cmentarzy Północnego i Bródnowskiego. Na trasy wyjadą autobusy przegubowe - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Źródło:
PAP

W sobotę, 19 października, w Rembertowie odbędzie się 12 edycja biegu "RUNbertów". Z kolei w niedzielę, 20 października biegacze spotkają się na starcie Biegu Przez Most ulicami Białołęki oraz mostem północnym. W związku z biegami mieszkańców czekają utrudnienia.

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

Źródło:
PAP