W piątek w samo południe włączone zostaną syreny alarmowe w Warszawie. Stolica uczci między innymi w ten sposób pamięć o powstaniu w getcie.
"Dla upamiętnienia 76. rocznicy powstania w getcie warszawskim w piątek, 19 kwietnia, o godz. 12.00, na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności" – poinformował urząd miasta.
Syreny będzie słychać przez minutę.
Żonkile dla mieszkańców
19 kwietnia wolontariusze będą rozdawać warszawiakom żółte kwiaty z papieru - symbol pamięci. Akcja Żonkile została zainicjowana w 2013 roku z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od tej pory w akcji wzięło udział ponad trzy tysiące wolontariuszy w samej Warszawie. Ich zadaniem jest rozdawanie papierowych kwiatów na ulicach stolicy.
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.
W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.
W poniedziałek na Muranowie oficjalnie otwarto skwer imienia Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie.
Skwer Marka Edelmana
Skwer Marka Edelmana
Skwer Marka Edelmana
ran/PAP/b
Źródło zdjęcia głównego: IPN