"Symbol powstańczego oporu". O tej barykadzie mówił Donald Trump

[object Object]
Trump w przemówieniu o barykadzieTVN24
wideo 2/4

To był symbol powstańczego oporu, który przetrwał do końca Powstania Warszawskiego - barykada w Alejach Jerozolimskich. Podczas swojego przemówienia mówił o niej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. O barykadzie, jej znaczeniu, rozmawiali goście na antenie TVN24.

W sierpniu 1944 roku Aleje Jerozolimskie były główną arterią przecinającą miasto z zachodu na wschód.

Podczas Powstania Warszawskiego była to ważna droga, zarówno dla powstańców, jak i wojsk okupanta. Przekop dawał powstańcom i ludności cywilnej możliwość dostania się z południa na północ miasta. Z kolei dla Niemców, Jerozolimskie to była najkrótsza droga, którą mogli transportować żołnierzy i broń.

Trump o historii

O znaczeniu barykady mówił podczas swojego przemówienia w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. - Noc w noc pod ostrzałem z broni maszynowej Polacy znosili worki z piaskiem, by bronić swojego przejścia w poprzek alei. Dzień w dzień wróg rozbijał je w drobny mak. Wtedy Polacy zrobili okop, a potem barykadę. To wąskie przejście zdecydowało o kontynuacji powstania. Powstańcy biegli tym wąskim przejściem, by nieść pomóc swojemu miastu - podkreślał Trump.

- Żołnierze wroga palili każdy budynek i atakowali barykadę. Wróg nie ustawał w ataku na maleńki przyczółek cywilizacji, a Polacy nie ustawali w jego obronie - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych.

O barykadzie, która stała się symbolem, rozmawiali goście na antenie TVN24.

Miejsce bohaterów

- To była aleja, właściwie przekop zbudowany w Alejach Jerozolimskich nieopodal ulicy Kruczej, mniej więcej na wysokości domu nr 23, domu handlowego Smyk - tłumaczyła Katarzyna Utracka zastępca kierownika Pracowni Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To miejsce miało swoich bohaterów. Przede wszystkim byli to powstańcy, ale także była to ludność cywilna. Tę barykadę budowała właściwie powstańcza Warszawa, ludność cywilna Śródmieścia, która napełniała worki - dodała.

Barykada, którą wzniesiono 5 sierpnia 1944, była ciągle niszczona. Polacy nie poddawali się jednak, i ją odbudowywali.

Obecnie w miejscu dawnej barykady znajduje się tablica upamiętniająca opór jaki warszawiacy stawiali okupantowi w walce o jej przetrwanie. - Prezydent podkreślił, że to było rzeczywiście zwycięstwo powstańców. Bo ta barykada, przekop zostały utrzymane do końca powstania - podkreślała Utracka.

Klucz do zrozumienia historii

Przemówienie Donalda Trumpa, który mówił o barykadzie, przypomniało całemu światu o Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest bardzo popularne za granicą.

- Co roku mamy 600 tysięcy zwiedzających, w tym gości z zagranicy. To miejsce jest opisywane jako "must see". Myślę, że dlatego też prezydent wplótł ten temat w swoje przemówienie. Historia Powstania Warszawskiego jest kluczem do zrozumienia historii Polski XX wieku, oraz do polskiej tożsamości, kraju który stawił czoło radykalnemu złu - podkreślał na antenie TVN24 historyk Dariusz Gawin.

- Ten obraz był mu ( Donaldowi Trumpowi -red) potrzebny, żeby zbudować dzisiaj ideowe wezwanie do stawienia czoła kolejnemu złu. Chciał się postawić na czele takiej koalicji Zachodu w walce z radykalnym islamskim terroryzmem, który jest dzisiaj wersją radykalnego zła. Żeby przeciwstawić się temu potrzebujemy męstwa - podsumował Gawin.

Zobacz całą rozmowę:

Donald Trump mówił o historii powstania
Donald Trump mówił o historii powstania TVN24

md/ew

Pozostałe wiadomości

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl