Głównym punktem obchodów święta Wojska Polskiego będą uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego. Początek przewidziano na godzinę 12, ale wcześniej warszawiacy będą mogli obejrzeć pokaz musztry paradnej i występy orkiestr wojskowych.
W południe rozpocznie się uroczysta zmiana wart, a na płycie Grobu zostaną złożone wieńce. Przemówi prezydent.
Później pododdziały, które wezmą udział w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, oraz grupy rekonstrukcyjne mają przemaszerować Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem do Muzeum Wojska Polskiego.
Czołgi, rakiety i grochówka
Na popołudnie wojsko zaplanowało atrakcje dla mieszkańców stolicy - w kilku punktach w pobliżu Traktu Królewskiego będzie można obejrzeć sprzęt i uzbrojenie, posłuchać występów zespołów i orkiestr wojskowych, a także zjeść grochówkę.
Najcięższe wyposażenie można zobaczyć na pl. Piłsudskiego - na warszawiaków czekają czołgi Leopard 2 i PT-91 Twardy oraz BWP-1 i KTO Rosomak. Z bliska można też zobaczyć wyrzutnię rakietową Langusta, armatohaubicę Dana, radar Liwiec i przeciwlotniczy zestaw rakietowy Osa.
W Ogrodzie Saskim będzie można zobaczyć indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy, na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza - m.in. sprzęt wojsk przeciwchemicznych oraz inżynieryjnych. W tym miejscu stanie też scena, na której do wieczora będą występować orkiestry i zespoły wojskowe.
Druga scena będzie ustawiona na placu Teatralnym. W pobliżu można również zobaczyć sprzęt wojskowy, głównie wyposażenie wojskowych logistyków, ale także kontener z salą opatrunkową, polowe warsztaty oraz wyposażenie przeciwlotnicze - stację radiolokacyjna oraz zestawy rakietowe. Z kolei przed Galerią Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu będzie można obejrzeć wyposażenie żołnierzy Wojsk Specjalnych, a na rogu ul. Karowej zaprezentuje się Żandarmeria Wojskowa.
Rekonstruktorzy w Al. Jerozolimskich
Historyczny sprzęt grup rekonstrukcyjnych oraz współczesne wyposażenie będzie można też zobaczyć w Al. Jerozolimskich między rondem de Gaulle'a a Muzeum Wojska Polskiego. Wstęp do tego ostatniego, a także do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie Czerniaków na Sadybie, będzie w poniedziałek bezpłatny. Obie placówki zachęcają do obejrzenia nowych eksponatów - w Al. Jerozolimskich będzie to śmigłowiec szturmowy Mi-24, zwany "latającym czołgiem", a w Forcie Czerniaków - zestaw przeciwlotniczy Krug.
"Prawo do skutecznej obrony"
Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą, odprawianą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji polskiej armii, rozpoczęły się w poniedziałek uroczystości święta polskiego wojska. - W sytuacji zagrożenia tego co dobre i szlachetne, zarówno jednostki jak i całe narody mają prawo do skutecznej obrony - powiedział biskup polowy Józef Guzdek.
W mszy uczestniczył m.in. zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną Komorowską i szef MON Tomasz Siemoniak. Po godz. 9 prezydent Polski złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
Po godz. 10 na dziedzińcu pałacyku 15 oficerów odbiera nominacje generalskie. Na dziedzińcu Belwederu zostaną też wręczone ordery i odznaczenia oraz odbędzie się pożegnanie generałów odchodzących do rezerwy.
Z kolei Wartę Honorową w hołdzie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz wszystkim ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, wystawiło przed Pałacem Prezydenckim stowarzyszenie "Polska Jest Najważniejsza".
Rocznica bitwy z 1920 roku
15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
PAP/bako/roody