Święto Wojska Polskiego: orkiestry, czołgi i grochówka

fot. TVN24
fot. TVN24
Festyn żołnierski, występy orkiestr, pokazy sprzętu oraz uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza znalazły się w programie warszawskich obchodów Święta Wojska Polskiego.

Głównym punktem obchodów święta Wojska Polskiego będą uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego. Początek przewidziano na godzinę 12, ale wcześniej warszawiacy będą mogli obejrzeć pokaz musztry paradnej i występy orkiestr wojskowych.

W południe rozpocznie się uroczysta zmiana wart, a na płycie Grobu zostaną złożone wieńce. Przemówi prezydent.

Później pododdziały, które wezmą udział w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, oraz grupy rekonstrukcyjne mają przemaszerować Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem do Muzeum Wojska Polskiego.

Czołgi, rakiety i grochówka

Na popołudnie wojsko zaplanowało atrakcje dla mieszkańców stolicy - w kilku punktach w pobliżu Traktu Królewskiego będzie można obejrzeć sprzęt i uzbrojenie, posłuchać występów zespołów i orkiestr wojskowych, a także zjeść grochówkę.

Najcięższe wyposażenie można zobaczyć na pl. Piłsudskiego - na warszawiaków czekają czołgi Leopard 2 i PT-91 Twardy oraz BWP-1 i KTO Rosomak. Z bliska można też zobaczyć wyrzutnię rakietową Langusta, armatohaubicę Dana, radar Liwiec i przeciwlotniczy zestaw rakietowy Osa.

W Ogrodzie Saskim będzie można zobaczyć indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy, na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza - m.in. sprzęt wojsk przeciwchemicznych oraz inżynieryjnych. W tym miejscu stanie też scena, na której do wieczora będą występować orkiestry i zespoły wojskowe.

Druga scena będzie ustawiona na placu Teatralnym. W pobliżu można również zobaczyć sprzęt wojskowy, głównie wyposażenie wojskowych logistyków, ale także kontener z salą opatrunkową, polowe warsztaty oraz wyposażenie przeciwlotnicze - stację radiolokacyjna oraz zestawy rakietowe. Z kolei przed Galerią Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu będzie można obejrzeć wyposażenie żołnierzy Wojsk Specjalnych, a na rogu ul. Karowej zaprezentuje się Żandarmeria Wojskowa.

Rekonstruktorzy w Al. Jerozolimskich

Historyczny sprzęt grup rekonstrukcyjnych oraz współczesne wyposażenie będzie można też zobaczyć w Al. Jerozolimskich między rondem de Gaulle'a a Muzeum Wojska Polskiego. Wstęp do tego ostatniego, a także do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie Czerniaków na Sadybie, będzie w poniedziałek bezpłatny. Obie placówki zachęcają do obejrzenia nowych eksponatów - w Al. Jerozolimskich będzie to śmigłowiec szturmowy Mi-24, zwany "latającym czołgiem", a w Forcie Czerniaków - zestaw przeciwlotniczy Krug.

"Prawo do skutecznej obrony"

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą, odprawianą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji polskiej armii, rozpoczęły się w poniedziałek uroczystości święta polskiego wojska. - W sytuacji zagrożenia tego co dobre i szlachetne, zarówno jednostki jak i całe narody mają prawo do skutecznej obrony - powiedział biskup polowy Józef Guzdek.

W mszy uczestniczył m.in. zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną Komorowską i szef MON Tomasz Siemoniak. Po godz. 9 prezydent Polski złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Po godz. 10 na dziedzińcu pałacyku 15 oficerów odbiera nominacje generalskie. Na dziedzińcu Belwederu zostaną też wręczone ordery i odznaczenia oraz odbędzie się pożegnanie generałów odchodzących do rezerwy.

Z kolei Wartę Honorową w hołdzie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz wszystkim ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, wystawiło przed Pałacem Prezydenckim stowarzyszenie "Polska Jest Najważniejsza".

Rocznica bitwy z 1920 roku

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

PAP/bako/roody

Czytaj także: